Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pow. gdański: samowładztwo seniorów

Andrzej Lis-Radomski
Najstarsza rada seniorów w powiecie gdańskim działa już od czterech lat w Trąbkach Wielkich
Najstarsza rada seniorów w powiecie gdańskim działa już od czterech lat w Trąbkach Wielkich GOPS Trąbki Wielkie
W starzejącym się społeczeństwie seniorzy są coraz ważniejszą grupą. Samorządy coraz częściej doceniają ich znaczenie, tworząc rady senioralne.

Według polskiego prawa samorząd to ogół mieszkańców danej gminy (miasta, powiatu, województwa - definicję tą można poszerzać). To zaś oznacza, że teoretycznie każda z grup społecznych, które na danym terenie występują, powinna mieć swoich reprezentantów, zabiegających o sprawy ważne dla danej wspólnoty. W praktyce jednak nie zawsze tak się dzieje. Dla przykładu, przez długi czas grupą, której brakowało jakiegokolwiek faktycznego przedstawicielstwa w strukturach samorządowych, byli seniorzy. Od 2013 r., po nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, zyskali oni jednak szanse na stworzenie własnego organu, który mógłby działać na ich rzecz - rady senioralne.

Pierwszą radę senioralną na terenie powiatu gdańskiego, jeszcze przed wprowadzeniem nowelizacji ustawy, zarządzeniem z 2012 r. powołał wójt Trąbek Wielkie Błażej Konkol. Jej przewodniczącym został Władysław Kanka.

- Nasza współpraca z seniorami z terenu gminy trwa już ok. 17 lat - opowiada wójt. - Wcześniej jednak działało to na zasadzie spotkań raz czy dwa razy w roku. Doszedłem jednak do przekonania, że należałoby jednak samym seniorom oddać głos w sprawach, które ich bezpośrednio dotyczą i są dla nich ważne.

Z kolei obecnie urzędującą radę seniorów w Trąbkach Wlk. do istnienia, już po nowelizacji ustawy i zgodnie z jej zapisami, powołały uchwały gminnych radnych jeszcze z 2014 r. (z czerwca i listopada). Pierwsze posiedzenie odbyło się w lutym 2015 r., przewodniczącym zaś ponownie wybrano Władysława Kankę.

Jak podkreśla wójt Konkol, obie rady zasadniczo różniły się od siebie jedynie co do liczby członków (kiedyś 9, obecnie 11), a nie co do kompetencji.

- Radni-seniorzy na terenie naszej gminy koordynują przede wszystkim pracę 10 klubów seniora i inicjują inne działania aktywacyjne na rzecz osób starszych - tłumaczy. - Zajmują się również sprawami związanymi z opieką zdrowotną dla swojej grupy wiekowej. Spełniają też rolę doradczą przy wójcie gminy, opiniując w sprawach, które seniorów dotyczyć mogą bezpośrednio.

Drugą radę senioralną działającą na terenie powiatu, w Pruszczu Gdańskim, radni powołali do istnienia w tym roku, na lutowej sesji. W połowie października organ ukonstytuował się i wybrał własne prezydium, a pierwsza sesja robocza przewidziana jest na grudzień.

- Jednym z istotnych czynników, które skłoniły nas do powołania własnej rady seniorów, była oczywiście demografia - mówi Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gd. - Ze statystyk wynika, że na terenie miasta rocznie przybywa około tysiąc osób w wieku 55 i więcej. To coraz liczniejsza grupa. Uznałem w związku z tym, że czas już najwyższy, aby w samorządzie zyskali własną reprezentację, organ, który będzie o nich zabiegał.

Burmistrz zwraca też uwagę na zmiany także wśród samych seniorów.

- Są zupełnie inni, niż dawniej, bardziej aktywni i wyraźniej oczekujący, że danym im będzie głos w sprawach, które mają z nimi bezpośredni związek - podkreśla Janusz Wróbel.

Obecnie rada senioralna w Pruszczu Gd. pracuje nad własnymi propozycjami, które będzie chciała przedstawić władzom miasta.

- Jesteśmy na etapie dokładnej analizy oczekiwań środowiska seniorów - mówi przewodniczący nowej rady Janusz Kulik. - Mamy szerokie kontakty, czy to przez Związek Emerytów, czy to przez Uniwersytet III Wieku, czy to przez inne stowarzyszenia seniorów. Liczymy, że pozwoli nam to dobrze poznać potrzeby starszych mieszkańców Pruszcza Gd.

Decyzję o powołaniu rady senioralnej podjęto także w gminie Kolbudy. Tutejsi radni podjęli w tej sprawie stosowną uchwałę pięć miesięcy temu, na czerwcowej sesji. Jednak ogłoszone na dzień 30 sierpnia tego roku wybory do rady senioralnej, według władz gm. Kolbudy, zakończyły się niezadowalającym wynikiem.

- Niestety, zauważyliśmy, że większość zgłoszeń do Rady Senioralnej napływała z Kolbud i Kowali, przez co uznaliśmy, że nowe ciało byłoby niereprezentacyjne w gminie, która ma łącznie 15 sołectw - tłumaczy wicewójt Marek Goliński.

W związku z tym wcześniejsza uchwała Rady Gminy Kolbudy została uchylona.

- Liczę jednak, że już w przyszłym roku uda się nam taką radę ostatecznie powołać, a jeśli nie, to dążył będę do tego, aby przy wójcie Kolbud powstała przynajmniej funkcja pełnomocnika ds. seniorów, który kompetentnie zajmowałby się ściśle tą tematyką - dodaje wicewójt.

Na przyszłościową rolę rad senioralnych wskazuje Beata Kowalczyk, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gd.

- Mam nadzieję, że powstające u nas powoli rady senioralne pozwolą wpłynąć na ogólną sytuację osób starszych w powiecie - mówi. - Przede wszystkim dlatego, że dzięki temu seniorzy będą mogli sami zabierać głos w sprawach ich dotyczących, a nie biernie przyjmować to, co im się oferuje. Rady senioralne, jako bliższe osobom starszym, są też doskonałym kierunkiem, który w przyszłości może pozwolić badania faktycznego zapotrzebowania na domy opieki.

Póki co jednak inne gminy w powiecie nie planują powołania tego typu organów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto