Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Port w Błotniku coraz większy. Więcej miejsc dla jachtów i ... tramwaju wodnego

Wawrzyniec Rozenberg
Fot. Wawrzyniec Rozenberg
Port jachtowy w Błotniku w gm. Cedry Wielkie rozrasta się. Trwają prace, by był coraz większy. Żeby mogło do niego wpłynąć więcej jachtów, a nawet ... tramwaj wodny, który może w przyszłości kursować na trasie Gdańsk - Błotnik.

Port w Błotniku
Port jachtowy w Błotniku stał się ulubionym miejscem żeglarzy z różnych miejsc w Polsce. Przy stanowiskach do cumowania stoją jachty właścicieli z okolic Gdańska, Warszawy. Olsztyna i innych województw, a do tego coraz więcej żaglówek i motorówek mieszkańców okolicznych gmin. Prężnie rozwija się Jacht Klub Cedrus, gdzie w szkoleniu żeglarskim uczestniczy co roku kilkadziesiąt młodych adeptów wypoczynku na wodzie. Klub bogaci się systematycznie o nowe jachty. Już mówi się o założeniu sekcji smoczych łodzi i będzie to oferta dla miejscowej młodzieży. W porcie robi się coraz ciaśniej, pomimo kilkukrotnego zwiększania miejsc do cumowania.

- Korzystając z dogodnego wsparcia finansowego spoza budżetu gminy, zdecydowaliśmy się na rozbudowę naszego portu – powiedział Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie. - Wykonania inwestycji podjęła się firma Erbud z Warszawy. Port jachtowy przyciąga inwestorów. Nieopodal powstaje następna stocznia, mająca w planie budowanie nowoczesnych jachtów motorowych. Są również miejscowe, małe firmy, które zajmują się remontami i konserwacją jachtów wyciąganych na zimę z wody i ustawianych na monitorowanym placu przed basenem portowym.

Obecnie zespół nurków wycina pod wodą stare pale stalowe, które szpeciły nieco port od strony północnej. W tym miejscu powstanie nowy pomost dla jachtów oraz stanowisko dla cumowania tramwaju wodnego, który zapewne w przyszłości kursował będzie z Gdańska do Błotnika. Do tego zwiększy się liczba miejsc do cumowania przy istniejących pomostach, które mają być przedłużane.

Koszt inwestycji to 4,1 mln zł, w tym 70 proc. dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej. Zakończenie prac przewidziano przed otwarciem sezonu w kwietniu 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto