Ponad 130 osób weźmie udział w projekcie "Mieszkańcy powiatu aktywni zawodowo". Podpisano umowę

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim
W Starostwie Powiatowym podpisano umowę na ponad 2 mln złotych na realizację III etapu projektu „Mieszkańcy Powiatu Gdańskiego aktywni zawodowo”! Projekt skierowany jest do osób pozostających bez pracy w szczególności osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy oraz osób pracujących znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy. Może z niego skorzystać ponad 130 osób.

Mieszkańcy powiatu gdańskiego aktywni zawodowo

W poniedziałek, 14.06.2021 r. w Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskim marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i starosta gdański Stefan Skonieczny podpisali umowę o dofinansowanie projektu pt. ”Mieszkańcy Powiatu Gdańskiego aktywni zawodowo – etap III”. Dzięki unijnemu wsparciu 132 mieszkańców powiatu otrzyma wsparcie związane z ich aktywizacją zawodową. Osoby pozostające bez pracy uzyskają pomoc w zdobyciu kwalifikacji niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

- Projekt będzie polegał na wdrażaniu kompleksowych rozwiązań w zakresie aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy w szczególności osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy oraz osób pracujących znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy - mówi Stefan Skonieczny, starosta gdański. - Projekt jest realizowany jako III etap. Dofinansowany jest w kwocie 2 365 500 zł. Będziemy naszych mieszkańców aktywizować zawodowo. Jest to trudna sprawa, bo to jest skierowane do osób, które są w jakiś sposób wykluczone z rynku zawodowego. Pamiętam, że do pierwszego projektu podchodziliśmy z dużą obawą, ale udało się go dobrze zrealizować. Kolejny także. Podjęliśmy się więc trzeciego. Myślę, że jest to dobry projekt.

Marszałek Struk zwrócił uwagę, że często zwraca się uwagę jedynie na te formy, które wspierają nowe inwestycje.

- Czasami są to drogi, nowe obiekty, niekiedy zakup autobusu, ale często niedocenianymi projektami są projekty z natury miękkiej, te, które mają służyć podnoszeniu kwalifikacji, umiejętności człowieka, wciągnięcia go w główny nurt życia społecznego, publicznego czy też zawodowego - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - I takim projektem jest właśnie ten projekt, na który powiat gdański otrzymuje ponad 2 mln 230 tys. zł. Wartość projektu sięga prawie 2,5 mln zł. Chcemy bardzo, aby osoby pozostające długotrwale jako bezrobotne, niezależnie od tego, czy są to kobiety, czy młodzi mężczyźni, czy w wieku powyżej 50 lat, mogli podnosić swoje kwalifikacje. Mogli znaleźć swoje miejsce na ziemi poprzez uczestnictwo w takim właśnie projekcie.

- Często ludzie pozostający długotrwale jako bezrobotni, albo kobiety, które chcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, wychowawczym na rynek pracy, nie radzą sobie z różnych powodów - dodaje marszałek. - Albo nie mają przekonania co do własnych umiejętności, albo są zmiany technologiczne. Wtedy praca z psychologiem, terapeutą, coachem - taką osobą, która podpowie, w jakim kierunku warto się rozwijać, że być może warto zmienić kwalifikacje, warto uzyskać taką formę wsparcia psychologicznego, która doda mi skrzydeł, da mi poczucie własnej wartości. To są takie elementy, które się realizuje w tym projekcie. Mam nadzieję, ze dzięki temu projektowi te ponad 130 osób, mieszkańców powiatu gdańskiego będzie mogło znaleźć swoją drogę zawodową i życiową.

Projektem zostaną objęte osoby bezrobotne (z wyłączeniem osób przed ukończeniem 30 roku życia), które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy:

 • osoby w wieku 50 lat i więcej,
 • kobiety,
 • osoby z niepełnosprawnościami,
 • osoby długotrwale bezrobotne,
 • osoby o niskich kwalifikacjach;
 • bezrobotni mężczyźni w wieku 30-49 lat,
 • osoby bierne zawodowo.

 

Działania w ramach projektu:

 • opracowanie IPD (w tym: indywidualne spotkania z psychologiem i doradcą zawodowym),
 • pośrednictwo pracy,
 • coaching,
 • szkolenia zawodowe,
 • wsparcie kompetencyjne (warsztaty i indywidualne spotkania z trenerem kompetencji kluczowych),
 • staże zawodowe,
 • doposażenie stanowisk pracy.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie