Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci zachęcają do wstąpienia w ich szeregi. Prowadzą spotkania z młodzieżą |ZDJĘCIA

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Policjanci zachęcają do wstąpienia w ich szeregi.
Policjanci zachęcają do wstąpienia w ich szeregi. KPP Pruszcz Gdański
Policjanci z powiatu gdańskiego spotykali się z młodzieżą ze szkół średnich. Celem spotkań było zachęcanie do wstąpienia do służby i przedstawienie perspektyw, jakie daje praca w granatowym mundurze. Jak zaznaczają policjanci, młodzi ludzie chętnie uczestniczyli w warsztatach i zadawali pytania o możliwość rozpoczęcia kariery zawodowej, służąc społeczeństwu.

W ostatnich dniach policjanci z powiatu gdańskiego kilkukrotnie spotykali się z młodzieżą na terenie szkół średnich w Pruszczu Gdańskim. Mundurowi zachęcali do wstąpienia do służby i przedstawiali perspektywy, jakie daje praca jednej z największych formacji mundurowych w kraju.

Policjanci w przystępny sposób omówili zasady naboru do służby. Przedstawili wymogi formalne oraz szczegółowo nakreślili procedurę kwalifikacyjną, która skład się z kilku etapów, w tym badań psychologicznych, testu wiedzy, testu sprawności fizycznej, szczegółowych badań lekarskich. Podczas spotkań młodzież została zapoznana ze specyfiką pracy poszczególnych wydziałów i komórek organizacyjnych, wskazując możliwości rozwoju oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

- Mundurowi podkreślali, że zadaniem policji jest dbanie o bezpieczeństwo w naszym kraju, a noszenie munduru zobowiązuje i daje też mnóstwo satysfakcji z niesienia pomocy innym - mówi sierż. szt. Karol Kościuk, oficer prasowy KPP Pruszcz Gdański.

Kto może startować do naboru?

Służbę w policji mogą rozpocząć obywatele polscy, którzy:

  • mają nieposzlakowaną opinię,
  • nie byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzystają z pełni praw publicznych,
  • posiadają co najmniej średnie wykształcenie,
  • posiadają zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jesteś się podporządkować,
  • dają rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej–czyli mieć odbytą zasadniczą służbę wojskową lub zostać przeniesiony do rezerwy (odpowiedni wpis w książeczce wojskowej).

Tatuaż, a służba w policji

Co ciekawe, komisja lekarska nie wyda orzeczenia o nieprzydatności do służby tylko dlatego, że kandydat ma tatuaż, nawet w miejscu widocznym. Tatuaż nie zamyka furtki do tego, by zostać policjantem. Ostateczną decyzję podejmuje Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku. W tym zakresie obowiązują zapisy działu II rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 roku w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018r. poz. 2035).

Zgodnie z § 3 tatuaż nie podlega ocenie komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz nie traktuje się go jako samouszkodzenie.

Więcej informacji na temat naboru do policji na stronie internetowej: https://dobor.pomorska.policja.gov.pl/

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto