Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk. Wynik meczu 25.08.2018. Lechia liderem Lotto Ekstraklasy! Biało-zieloni wygrali szalony mecz z Pogonią

Paweł Stankiewicz, Szczecin
Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk
Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk Andrzej Szkocki/Polska Press
Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk: Lechia liderem Lotto Ekstraklasy! Biało-zieloni wygrali 3:2 w Szczecinie z Pogonią i pozostają niepokonani jako jedyni w krajowej elicie.

Lechia pozostała jedynym zespołem w Lotto Ekstraklasie bez porażki i w Szczecinie walczyła o utrzymanie dobrej passy. Obie drużyny miały swoje problemy w defensywie. W zespole biało-zielonych nie mogli grać z różnych powodów Joao Nunes, Błażej Augustyn i Michał Nalepa, a w zespole gospodarzy na środku obrony wystąpili Sebastian Walukiewicz i debiutujący w Lotto Ekstraklasie, Mariusz Malec.

Biało-zieloni zaczęli mecz spokojnie i czekali na okazje do przeprowadzenia skutecznego ataku. Pierwszą szansą był jednak stały fragment gry, kiedy po dośrodkowaniu Filipa Mladenovicia głową strzelał Steven Vitoria, ale dobrą interwencją popisał się Łukasz Załuska.

Trzy minuty później Lechia miała idealną sytuację, aby objąć prowadzenie, kiedy po strzale Flavio Paixao piłkę odbił Załuska, a Jakub Arak mając pustą bramkę uderzył... niecelnie. Zresztą w pierwszej połowie Arak miał jeszcze jedną okazję, kiedy - także niecelnie - strzelał piętą po zagraniu Lukasa Haraslina.

Pogoń wcale nie zamierzała być bierna i też miała bardzo dobre okazje. Zwłaszcza Adam Frączczak. Piłkarz Pogoni miał świetną okazję, ale strzelił tak jak Arak, czyli bardzo niecelnie. Później strzelał głową, a biało-zielonych uratował Flavio, który wybił piłkę z linii bramkowej. Jednak w 42 minucie padł gol dla gospodarzy.

Po rzucie rożnym głową strzelał Tomasz Hołota, a piłkę trącił jeszcze Kamil Drygas i zaskoczył Dusana Kuciaka. Lechia przegrywała zatem po raz pierwszy w tym sezonie, po raz pierwszy straciła też gola na wyjeździe. Czyste konto Kuciak zachował przez 319 minut.

Pytanie brzmiało jak drużyna zareaguje w sytuacji, kiedy po raz pierwszy musi gonić wynik? Przede wszystkim za Araka na boisku pojawił się Michał Mak, a reakcja była znakomita. W 49 minucie Haraslin odebrał piłkę Hołocie, potem futbolówka jeszcze do niego wróciła po zagraniu Patryka Lipskiego i Słowak strzelił pierwszego gola w tym sezonie. Sześć minut później świetną akcję przeprowadził Vitoria, który zagrał do Maka, skrzydłowy Lechii ograł Ricardo Nunesa i dośrodkował, a Vitoria głową skończył akcję.

Lechia szybko zatem wyszła na prowadzenie, ale to nie był koniec emocji. W 64 minucie dośrodkowanie ręką w polu karnym zatrzymał Mladenović, a rzut karny na gola zamienił Drygas. Ten wynik utrzymał się tylko trzy minuty. Z rzutu wolnego dośrodkował Lipski, piłkę trącił jeszcze Flavio, czym zmusił do interwencji Załuskę, a do odbitej piłki dopadł Adam Chrzanowski i strzelił zwycięskiego gola. Emocji jednak do końca nie brakowało. Frączczak jednak nie miał dnia i pudłował, a w ostatniej minucie doliczonego czasu gry bliski samobójczego gola był Ariel Borysiuk, ale piłkę odbił Kuciak, a dobijający Drygas strzelił w słupek. Piłkarze Lechii w końcu wybili piłkę, a sędzia skończył mecz.