Podsumowano projekt "Budowa węzłów integracyjnych w Pruszczu, Cieplewie i Pszczółkach" - nowe drogi, chodniki, parkingi

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
W maju wykonano ostatnie zadanie inwestycyjne w tym projekcie - przebudowę ulicy Skalskiego w Pruszczu
W maju wykonano ostatnie zadanie inwestycyjne w tym projekcie - przebudowę ulicy Skalskiego w Pruszczu Fot. Danuta Strzelecka
Udostępnij:
We wtorek (18.05.21 r.) w Pruszczu Gdańskim podsumowano projekt pn. „Budowa węzłów integracyjnych Pruszcz Gdański, Cieplewo i Pszczółki wraz z trasami dojazdowymi”. Brało w nim udział 5 samorządów. Wykonano 23 inwestycje na kwotę niemal 49 milionów złotych, z czego 70 procent stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej. Zaproszeni goście mieli okazje zobaczyć kilka zrealizowanych projektów w Pruszczu, m.in. przebudowę ulicy Skalskiego.

Zakończenie projektu "Budowa węzłów integracyjnych Pruszcz, Cieplewo i Pszczółki

Największy projekt unijny zrealizowany w latach 2014-2020 zakończony! Liderem przedsięwzięcia pn. „Budowa węzłów integracyjnych Pruszcz Gdański, Cieplewo i Pszczółki wraz z trasami dojazdowymi” było miasto Pruszcz Gdański. Projekt, który zakładał budowę 3 węzłów transportowych na terenie powiatu gdańskiego, obejmujących budowę i przebudowę infrastruktury drogowej - dróg, chodników, ścieżek rowerowych, miejsc parkingowych, realizowany był wspólnie z samorządami gmin: Pruszcz Gdański, Pszczółki, Trąbki Wielkie oraz Powiatem Gdańskim.

Na podsumowanie projektu do Pruszcza Gdańskiego przybyli przedstawiciele tych samorządów - wójtowie i starosta gdański oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Michał Glaser, wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski, senator Ryszard Świlski, była wójt gminy Pszczółki Hanna Brejwo i pozostali zaproszeni goście wspierający i realizujący projekt przez ostatnie 4 lata.

- Mamy dzisiaj finał wielkiego przedsięwzięcia - mówił Janusz Wróbel burmistrz Pruszcza Gdańskiego. - Łączna wartość zadań inwestycyjnych w projekcie wyniosła 49 milionów złotych, a Unia Europejska pokryła prawie 70 proc. z tych wydatków, przyznając dofinansowanie w kwocie 26 milionów złotych. W całym powiecie gdańskim w gminach uczestniczących w projekcie zrealizowaliśmy 23 inwestycje. 12 zadań zostało wykonanych w samym Pruszczu Gdańskim na ponad 34 miliony złotych, z czego ponad 17 mln złotych dofinansowania. To m.in.: budowa parkingu przy ul. Dworcowej typu Park&Ride dla samochodów osobowych i rowerów, budowa parkingu samochodowego przy Dworcu PKP, przebudowa ulicy Skalskiego, przebudowa ulicy Dąbrowskiego, budowa ścieżek rowerowych oraz kładek i mostków pieszo – rowerowych w różnych częściach miasta.

To jeden z najlepszych projektów

Burmistrz podziękował wójtom za dobrą współpracę, a marszałkowi za środki.

- To jeden z najlepszych projektów realizowanych kiedykolwiek, który dofinansowywał Urząd Marszałkowski ze środków unijnych - dodał burmistrz Janusz Wróbel. - Dzięki tym inwestycjom ok. 2 milionów użytkowników, pasażerów kolei, autobusów będą mieli lepszy komfort korzystania z tych środków lokomocji, a jednocześnie często najbrzydsze okolice, którymi są okolice dworców, odzyskały swój blask.

Marszałek województwa pomorskiego zauważył, że warto wspomnieć tu o szeregu innych inwestycji, o które burmistrz Pruszcza Gdańskiego przez szereg lat zabiegał.

- Jak choćby mała obwodnica Pruszcza Gdańskiego czy basen pływacki. Trudno było sobie wyobrazić realizację tych przedsięwzięć, gdyby nie nasze członkostwo w Unii Europejskiej i sprawiedliwy podział środków - mówił marszałek Mieczysław Struk. - Jest niezwykle ważne dzisiaj, kiedy toczy się dyskusja na temat wykorzystania środków z tzw. KPO, czyli Krajowego Planu Odbudowy, ale nowych planów, które będą służyły rozwojowi naszego kraju, żeby te środki również były dzielone sprawiedliwie z uwzględnieniem wielu potrzeb, które sygnalizuje każda pomorska gmina, każdy pomorski powiat.

-Takich inwestycji, jak te realizujemy w województwie pomorskim 27. Ponad miliard złotych jest wartość tych inwestycji - dodał marszałek. - Inwestycje od drobnych do dużych powstały w wielu miejscach naszego regionu, np. zaczynając od Półwyspu Helskiego w Jastarni, Władysławowie, Gdyni, Sopocie, Człuchowie, Wejherowie, Tczewie, Pucku, Gdańsku, Żukowie, Somoninie, Redzie Sierakowicach, Słupsku, Kościerzynie Rumi i Ustce. A z kolei w kilku innych, jak w Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie, Cieplewie, Malborku, Pszczółkach i Nowym Dworze zostały już zrealizowane. Te węzły są dla nas bardzo istotne. One nie tylko poprawiają estetykę wcześniej zaniedbanego terenu, ale też dlatego, że tutaj chcemy bezpiecznie parkować samochody, rowery, przesiadać się na pociąg, dojeżdżać autobusem, mikrobusem i jeździć potem koleją.

Obejrzeli zrealizowane projekty

Zaproszeni goście podczas małego spaceru mieli okazję zobaczyć kilka inwestycji zrealizowanych w Pruszczu w ramach projektu. Przeszli się wyremontowanym deptakiem za dworcem PKP, zobaczyli przebudowaną ulicę Skalskiego, która lada dzień zostanie oddana do użytku oraz jeden z mostków na rzece Raduni.

Na wystawie zaprezentowano także inwestycje zrealizowane w gminach. Warto tu wymienić m.in. budowę trasy rowerowej Juszkowo – Pruszcz Gdański, zagospodarowanie otoczenia wokół węzła przesiadkowego w Cieplewie, budowę parkingu przy dworcu PKP w Pszczółkach, budowę ścieżki rowerowej na trasie Żelisławki – Sobowidz, czy budowę ścieżki pieszo – rowerowej na odcinku Pruszcz Gdański – Radunica. Efekty zrealizowanych tych inwestycji mieszkańcy odczuwają codziennie.

W ramach projektu zrealizowano m.in.:

  • 3 węzły przesiadkowe przy dworcach w Pruszczu Gdańskim, Cieplewie i Pszczółkach,
  • 239 miejsc postojowych dla samochodów,
  • 156 miejsc postojowych dla rowerów,
  • około 3 km nowych dróg dojazdowych do węzłów integracyjnych,
  • 6,75 km nowych ścieżek pieszo-rowerowych,
  • 9,22 km nowych tras rowerowych,
  • w skali roku, około 2 miliony osób skorzysta z możliwości pozostawienia roweru lub auta na parkingach typu Park&Ride, zlokalizowanych przy dworcach w miejscowościach objętych projektem.
W maju wykonano ostatnie zadanie inwestycyjne w tym projekcie - przebudowę ulicy Skalskiego w Pruszczu

Podsumowano projekt "Budowa węzłów integracyjnych w Pruszczu...

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie