Podczas VI sesji Rady Powiatu Gdańskiego o działalności policji, prokuratury i o programie dla bezrobotnych

Redakcja
Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Gdańskiego omówiono m.in. działanie policji i Prokuratury Rejonowej w Pruszcz Gdańskim w 2018 roku, a także uchwalono uchwałę o realizacji projektu "Mieszkańcy Powiatu Gdańskiego aktywni zawodowo - etap II".

Według sprawozdania omówionego przez insp. Radosława Pietrzaka, Komendanta Powiatowego Policji w Pruszczu Gdańskim w 2018 roku nie zaszły zmiany organizacyjne w strukturze policji. W powiecie gdańskim są trzy komisariaty policji, czyli w Trąbkach Wielkich, Kolbudach i w Pruszczu Gdańskim, w których wykrywalność przestępczości wzrosła. Bardzo duża wykrywalność jest w przypadku przestępstw takich jak rozboje i kradzieże, tutaj wynosi ona 56 proc. Coraz więcej ściganych jest tzw. alimenciarzy, czyli osoby, które zalegają min. 3 miesiące z wypłatą alimentów.

Czytaj: W mieście Pruszcz Gdański wszystkie szkoły będą strajkowały

- Efektywność policji na terenie powiatu gdańskiego wzrosła w porównaniu z 2018 rokiem, ale nie ukrywam, że brakuje policjantów. Pomimo podwyżek nadal mamy około 20 wolnych miejsc, dlatego zapraszam do nas do pracy - mówił insp. Radosław Pietrzak.

Komendant Powiatowy Policji podkreślił również, że w ubiegłym roku policjanci bardzo często zatrzymywali nietrzeźwych kierowców, którym zatrzymywano prawo jazdy na okres trzech miesięcy. - W pierwszym kwartale tego roku mieliśmy tylko jeden wypadek śmiertelny. Obserwujemy brak zagrożeń dla społeczeństwa w powiecie - dodał komendant.

Radna Anna Burzymska oznajmiła, że zauważyła na ulicy Wybickiego w Kolbudach, gdzie ograniczenie jest do 40km/h, częste rajdy samochodowe. - Często zdarza się, że idąc wieczorem ulicą widze młodych ludzi ścigających się na tej ulicy z nadmierną prędkością. Stąd moja prośba o większą obserwację tego miejsca, aby zapobiec kolejnym tragediom - mówiła.

Wszystkie drogi do trójmiasta prowadzą przez nasz powiat. Przejeżdżają nimi nie tylko mieszkańcy powiatu gdańskiego. Wypadek w Kolbudach był jednorazowy. Dawno już nie było wypadku w tym miejscu. Na pewno przydałoby się, żeby powróciły fotoradary na ulice. Mogę zdradzić, że jest duże prawdopodobieństwo, że one powrócą na terenie powiatu gdańskiego

- odpowiedział insp. Radosław Pietrzak.

Podczas sesji swoje sprawozdanie zreferowała Marzena Pawłowicz-Johnston, która przedstawiła ilość spraw, nad którymi pracowała Prokuratura Rejonowa w Pruszczu Gdańskim. W 2018 roku całkowita ilość spraw prowadzonych przez prokuraturę w Pruszczu wzrosła o 228 sprawy w porównaniu do roku 2017. W ubiegłym roku liczba spraw zakończonych wyniosła 3298, w tym były 4 zgłoszenia o zabójstwo. Śledztwa w trzech sprawach prowadzone były w Pruszczu Gdańskim, jedno zostało przeniesione do miejscowości, w której zbrodnia miała miejsce, czyli do Elbląga.

Czytaj: W Kolbudach zastanawiają się co dalej ze starym młynem. Czy uda się uratować niszczejący zabytek

Radni jednogłośnie uchwalili uchwałę realizacji programu "Mieszkańcy Powiatu Gdańskiego aktywni zawodowo - etap II", który polega na wsparciu osób bezrobotnych lub osób pozostających w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, czyli tych, którzy pracują na umowę o dzieło, umowę zlecenie bądź na czas określony.

Na początku założyliśmy, że do programu mogą zgłaszać się osoby w wieku 30-55 lat. Jednak widzimy potrzebę zaangażowania w projekt ludzi młodszych, dlatego mogą do nas zgłaszać się także osoby, które nie ukończyły 30 roku życia

- mówił Stefan Skonieczny, starosta powiatu gdańskiego. - W ramach tego projektu zdiagnozujemy oczekiwania danej osoby i przeprowadzimy stosowne kursy, szkolenia czy skierujemy na staż.

Na zakończenie sesji starosta Stefan Skonieczny powiadomił radnych, że od tej pory wszystkie protokoły będą dostępne tylko elektronicznie. Każdy radny otrzyma komputer i od następnej sesji rady powiatu będą oni z nich korzystali.

ZOBACZ TEŻ: Spotkanie przedsiębiorców. Laur Przedsiębiorczości dla właściciela firmy Entra z Juszkowa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie