Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ośrodek zdrowia zbudowany z technologii prefabrykatów? Samorządowcy z gminy Kolbudy biorą to pod uwagę

opr. Anna Gawrońska
Archiwum NM
Trwają rozważania na temat, w jakiej technologi będą budowane mieszkania komunalne w Buszkowych oraz ośrodek zdrowia w Kolbudach.

Gmina Kolbudy zleciła już wykonanie projektów budowlanych ośrodka zdrowia w Kolbudach oraz lokali komunalnych, które mają powstać w sołectwie Buszkowy. Nie można wykluczyć, że przynajmniej jedna z tych inwestycji wykonana zostanie w ekologicznej technologii z prefabrykatów, czyli gotowych elementów.

Zobacz: Uroczysta sesja rady miasta z okazji XXX Dni Pruszcza [ZDJĘCIA]

Wójt Andrzej Chruścicki spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe. Zapoznał się też z procesem budowy domów oraz obiektów użyteczności publicznej z drewnianych prefabrykatów.

Podczas spotkania wójt Andrzej Chruścicki zadawał wiele pytań dotyczących zalet i wad budowy obiektów z gotowych, w głównej mierze drewnianych, prefabrykatów.

Jedną z największych zalet budowania z przygotowanych w hali produkcyjnej dużych elementów jest czas wykonania inwestycji. Niebagatelną rolę odgrywa również koszt późniejszego użytkowania obiektu. Duża energooszczędność, to rzekomo zaleta dająca przewagę tej technologii nad tradycyjnym, murowanym budynkiem.

Jest już pewne, że w najbliższym czasie ośrodek zdrowia w Kolbudach będzie większy, ładniejszy i nowocześniejszy

- mówi Andrzej Chruścicki, wójt gminy Kolbudy. - Początkowo myśleliśmy o modernizacji istniejącego obiektu. Niedawno otworzyły się jednak nowe możliwości. Gmina Kolbudy nabyła od prywatnego właściciela sąsiednią działkę, na której przed laty mieściło się gminne przedszkole. Rozważamy w tej chwili czy bardziej opłaca się nam modernizacja i rozbudowa istniejącego ośrodka, czy budowa nowego, który byłby znacznie większy i bardziej funkcjonalny. Istniałaby też możliwość jego ewentualnej dalszej rozbudowy w kolejnych latach. Zastanawiamy się też czy budować tradycyjną metodą czy z coraz częściej stosowanych, drewnianych prefabrykatów. W odpowiedzi na to pytanie pomóc miało spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia. Miałem okazję zobaczyć jak z gotowych elementów w kilka miesięcy stawia się domy mieszkalne oraz obiekty użyteczności publicznej, jak szkoły, żłobki czy przedszkola. Z rozwiązania takiego korzysta m.in. miasto Gdańsk, a przykładem realizowanej w ten sposób inwestycji jest budowa dużej szkoły przy ulicy Jabłoniowej. To największa w tej skali inwestycja z drewnianych prefabrykatów w Europie Środkowo - Wschodniej.

Zobacz: W Łęgowie symulowali bójkę, aby pokazać podstawowe zasady bezpieczeństwa [ZDJĘCIA]

Ośrodek zdrowia w Kolbudach to nie jedyna inwestycja kubaturowa, jaką w najbliższym czasie zamierza realizować samorząd. Przed kilkoma dniami podpisana została umowa na wykonanie projektu nowych budynków komunalnych, które mają powstać w Buszkowych.

Szukamy optymalnych dla budżetu gminy rozwiązań. - Istotną rolę przy wyborze technologii w jakiej realizować będziemy nasze budowy odegra oczywiście cena. Kończymy właśnie dużą inwestycję w technologii tradycyjne

j - mówi Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów. - Mam na myśli Szkołę Podstawową w Kowalach. Znamy dokładnie koszty. Wiemy też, że podobne kubaturowo przedsięwzięcia realizowane są przez inne samorządy z gotowych, drewnianych prefabrykatów. Trzeba dokładnie przeanalizować co będzie dla nas lepszym rozwiązaniem. Spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia zrzeszającego podmioty specjalizujące się w budowie domów z prefabrykatów pomoże nam w podjęciu tej trudnej decyzji. Mamy świadomość wagi tego wyboru.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto