Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oliwskie zoo: Łoś - łakomy wędrowiec ZDJĘCIA

(GA)
Łosie to wędrowcy, przez całe życie nieustannie się przemieszczają. Dziennie pokonują po kilkanaście kilometrów. Łoś wędruje, bo potrzebuje dużej różnorodności pokarmowej, więc szuka nowego drzewostanu. Zjada ulistnione gałęzie i korę np. dębu, buku, osiki. Lubi też żołędzie.

Na wybiegu w zoo ogołaca z liści wszystkie gałęzie drzew będących w zasięgu jego pyska. Na zimę trzeba mu zgromadzić spore zapasy gałęzi, suszonych liści i... żołędzi. Dlatego zapewne łosie niezbyt często widywane są w ogrodach zoologicznych.

W Polsce żyją w miejscach oddalonych od ludzkich osiedli, a więc i dróg szybkiego ruchu. Kiedy jednak łoś pojawi się blisko siedzib ludzi, zwykle traci orientację, jest wystraszony, gdyż panicznie boi się człowieka. Niestety, zwykle ucieka, aż padnie z wyczerpania lub stresu. Łosie są duże i silne, mają krępą budowę ciała, a sierść koloru brązowego. Długie nogi zakończone są szerokimi racicami ułatwiającymi poruszanie się po grząskim terenie.

ZEBRAliśmy ZOO w NaszymMieście! - zobacz i przyłącz się!

Dorosłe samce na głowie mają poroże (tzw. łopaty), corocznie zrzucane i odbudowywane. Łosie poruszają się inochodem, bardzo dobrze pływają i nurkują. Pod wodą wytrzymują do jednej minuty. Aktywne są zarówno w dzień, jak i w nocy. Przed upałami, których nie lubią, chronią się w wodzie. Oliwskie łosie żyją w niemal naturalnym dla siebie terenie. Ich wybieg to las mieszany z terenem bagiennym.

Para łosi, która mieszka w oliwskim ogrodzie, przyjechała z Finlandii i zaaklimatyzowała się bez problemu. Na pewno łosie czują się u nas szczęśliwe - założyły bowiem rodzinę. Urodził się mały łoś.

To pierwszy przychówek łosia w historii polskich ogrodów zoologicznych.

Łosie żyją w podmokłych lasach północnej Eurazji i Ameryki Północnej. Występujący w Polsce podgatunek - łoś europejski -jest największą żyjącą w Polsce zwierzyną.

Jest rzadki i objęty całorocznym okresem ochronnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto