Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Puław ukrywała skarby. Niektóre mają nawet 10 000 lat (ZDJĘCIA)

Nawet 10 tysięcy lat mogą mieć fragmenty narzędzi krzemiennych znalezionych na terenie wykopalisk przy budowie nowej obwodnicy Puław.

To efekt prac archeologicznych prowadzonych na terenach, przez które w przyszłości przebiegać ma obwodnica, łącząca drogę ekspresową S 17 z nowym mostem w Puławach. Naukowcy z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego trafili tam m.in. na pozostałości narzędzi krzemiennych, które, jak ustalili, pochodzą z wczesnej fazy środkowej epoki kamienia – mezolitu. Mogą mieć nawet 10 tysięcy lat.

- Badania rozpoznawcze wskazują na możliwość odnalezienia śladów osadnictwa: pradziejowego, ze starszej epoki kamienia, epoki brązu oraz wczesnego średniowiecza – potwierdza Krzysztof Nalewajko, rzecznik GDDKiA w Lublinie.- To pozostałości narzędzi krzemiennych, znalezione w bardzo dużej ilości znalezione na niewielkim obszarze – precyzuje pracujący na tym odcinku archeolog Mirosław Mazurek.

Na stanowisku Pulki 1, które znajduje się na terenach pół uprawnych w okolicy Końskowoli, znaleziono także nieco młodsze, bo pochodzące z epoki brązu, naczynia ceramiczne. Są one datowane na okres tzw. kultury trzcinieckiej. To oznacza, że były używane około 1500 lat p.n.e, czyli ponad 3 tysiące lat temu.

Poszukiwania rozpoczęły się od badań powierzchniowych, podczas których archeolodzy przeprowadzili badania georadarem. Miały one wykryć, czy maszyny rolnicze nie wyorały na zewnątrz np. pozostałości po naczyniach: - W tym miejscu (na stanowisku Pulki 1) były znalezione fragmenty naczyń i narzędzia krzemienne. Dlatego też ten obszar został wyznaczony do badań. – wyjaśnia archeolog.

Bądź na bieżąco. Polub nas na Facebooku!

W Pulkach odnaleziono także fragmenty naczyń, które pochodzą z piętnastego-szesnastego wieku, czyli późnego średniowiecza. - Najprawdopodobniej, wykorzystując bliskie sąsiedztwo rzeki, ludzie osadzali się tam już w epoce kamienia, potem brązu, a następnie już w średniowieczu – wyjaśnia Mirosław Mazurek.

Oprócz znalezisk z epoki kamienia i brązu, archeolodzy badający okolice Końskowoli odsłonili też fragmenty okopów z czasów drugiej wojny światowej. – To pozostałości okopów liniowych i innych umocnień wojskowych najprawdopodobniej związanych z forsowaniem Wisły przez I Armię Wojska Polskiego w lipcu 1944 r. – relacjonuje Krzysztof Nalewajko.

W tym momencie, prace wykopaliskowe prowadzi kilkunastu archeologów w 28 miejscach o łącznej powierzchni 486 arów. Prace mają trwać jeszcze przez około trzy miesiące. Większość stanowisk sąsiaduje z terenami Zakładów Azotowych. – Udostępniamy je sukcesywnie wraz z postępem wycinki lasu – tłumaczy rzecznik GDDKiA Krzysztof Nalewajko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto