Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obcokrajowiec pobierający świadczenia w Polsce musi poinformować ZUS o wyjeździe poza polskie granice. Jeśli tego nie zrobi straci pieniądze

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Obcokrajowiec pobierający świadczenia w Polsce musi poinformować ZUS o wyjeździe
Obcokrajowiec pobierający świadczenia w Polsce musi poinformować ZUS o wyjeździe Przemysław Świderski
Obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze „500 plus” czy o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i planują wyjazd z Polski, powinni poinformować o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wyjeżdżasz na dłużej niż miesiąc? Zgłoś to ZUS

Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. Konsekwencją tego jest utrata prawa do świadczeń dla rodzin. Dlatego ważne jest, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o takie świadczenia i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS. Mogą to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pomocą formularza POG. Szczegółowa instrukcja jak to zrobić dostępna jest na stronie internetowej zus.pl.

- Cudzoziemiec, który pobiera świadczenia dla rodzin i nie poinformuje ZUS o wyjeździe będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik ZUS. - Mamy narzędzia, aby sprawdzić czy dana osoba opuściła nasz kraj i możemy weryfikować legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, zarówno na etapie przyznawania świadczeń, jak i w dowolnym momencie, w trakcie ich, pobierania.

ZUS ma dostęp do państwowych rejestrów np. do systemu informacji oświatowej czy centralnego wykazu ubezpieczonych. W razie potrzeby będzie mógł także korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy, prowadzonego przez Straż Graniczną.

W razie wątpliwości ZUS może wezwać w celu wyjaśnień

W przypadku wątpliwości, dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w placówce. Może też wstrzymać wypłatę świadczenia, jeżeli uprawniony odmówi udzielenia lub nie udzieli wyjaśnień w wyznaczonym terminie. Zasady te obowiązują zarówno Polaków, jak i obcokrajowców.

Obowiązek informowania o opuszczeniu Polski dotyczy także wyjazdu do krajów Unii Europejskiej. Przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, pozwalają ZUS uzyskać informację o pobycie obywatela Ukrainy w innym państwie w ramach prowadzonego postępowania o przyznanie świadczeń rodzinnych w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Dotyczy to również Polaków.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto