Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe restrykcje obowiązujące od 7 listopada to już ostatni krok przed całkowitym lockdownem! Sprawdź nowe obostrzenia w związku z COVID-19

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Gastronomia wciąż z ograniczeniami. Nowe restrykcje wiążą się natomiast m.in. z całkowitym zakazem prowadzenia działalności kulturalnej
Gastronomia wciąż z ograniczeniami. Nowe restrykcje wiążą się natomiast m.in. z całkowitym zakazem prowadzenia działalności kulturalnej Fot. Grzegorz Dembinski/Polska Press
W związku z przekroczeniem progu 25 tys. nowych zachorowań na COVID-19 dziennie już od soboty 7 listopada w Polsce obowiązują kolejne obostrzenia. Rząd ostrzega, że jest to ostatni krok przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny, czyli całkowitego lockdownu.

Rząd wprowadza nowe, jeszcze dotkliwsze restrykcje, które mają pomóc w ograniczeniu rosnącej liczby zachorowań na COVID-19. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Uniwersytet Warszawski, z powodu ogólnopolskich akcji protestacyjnych przyrost nowych przypadków zakażenia koronawirusem może wynosić każdego dnia nawet 5 tysięcy osób.

Przepisy obowiązujące od soboty 7 listopada 2020 roku obejmują:

  • Przedłużenie nauczania zdalnego dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych.
  • Wprowadzenie nauki zdalnej również dla klas 1-3. W ramach wsparcia dla nauczycieli będą przyznawane im bony na sfinansowanie zakupu niezbędnego sprzętu.
  • Tymczasowe zamknięcie placówek kulturalnych, takich jak teatry, muzea, kina, galerie sztuki, domy kultury czy ogniska muzyczne, co ma zmniejszyć mobilność społeczną, ponieważ jest to jedyny skuteczny sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii.
  • Ograniczenie liczby wiernych w kościołach do 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.
  • Ograniczenia w handlu – w obiektach o powierzchni poniżej 100 m kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kw., a w większych – do 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
  • Zamknięcie sklepów w galeriach handlowych, z wyłączeniem sklepów spożywczych, z artykułami dla zwierząt i budowlanymi, a także aptek, drogerii oraz punktów z prasą i usługowych.
  • Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe.

Nowe obostrzenia obowiązują co najmniej do 29 listopada, terminu zakończenia obostrzeń nie podano w przypadku galerii handlowych.

Jeśli te restrykcje nie przyniosą oczekiwanych skutków, dalszy krok to tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown. Wiążę się to z zamknięciem sklepów, lokali usługowych i części zakładów i ograniczenia w poruszaniu się, i spowoduje ogromne straty w gospodarce.

Taki scenariusz zostanie wprowadzony, gdy liczba zachorowań w Polsce przekroczy 70-75 przypadków na 100 tysięcy. Gdy natomiast liczba nowych przypadków COVID-19 zmniejszy się do 25-50 na 100 tys. osób, można będzie powrócić do stref czerwonych.

Efekty wprowadzanych zmian (oraz ich łamania) widać zwykle z ok. 2-tygodniowym opóźnieniem. Optymistyczny wariant, nie uwzględniający efektu ogólnopolskich protestów przewiduje, że liczba przypadków COVID-19 ustabilizuje się na poziomie 20-30 tys. zachorowań dziennie, choć nie pomoże to zapobiec zapaści służby zdrowia. Pesymistyczne prognozy mówią o tym, że do końca roku będziemy mieć w kraju ponad 600 tysięcy zachorowań.

Przypominamy, że od 31 października zmieniono zakresy kwarantanny. Domownicy mieszkający z osobą z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa nie muszą już czekać na telefon, aby móc zostać w domu. Mogą przyjąć, że kwarantanna będzie automatyczna i zostaną zdalnie wpisani do systemu. Choć nie będzie jednak wymagana decyzja Sanepidu, chorych wciąż obowiązuje rozmowa z urzędnikiem. Od 20 listopada 2020 roku rozpoczęcie kwarantanny można też zgłaszać do sanepidu osobiście za pomocą odpowiedniego formularza.

Przeczytaj koniecznie:

Zmieniły się też zasady kwarantanny w przypadku lekarzy, którzy na co dzień stosują skrupulatnie higieniczne środki prewencyjne. Nie będą oni kierowani na kwarantannę od razu w momencie wykonywania testu kontrolnego na koronawirusa, tylko dopiero wtedy, gdy badanie wykaże wynik dodatni.

Bardzo ważna zmiana dotyczy też samych testów na koronawirusa. Od początku listopada badania antygenowe (inaczej testy przeciwciał lub immunologiczne) wykonywane u pacjentów objawowych mają taką samą ważność, jak badania genetyczne (molekularne) przeprowadzane metodą PCR.

Planowane jest wprowadzenie takich szybkich testów na szeroką skalę, m.in. na szpitalnych oddziałach ratunkowych, izbach przyjęć czy w punktach nocnej pomocy lekarskiej.

Przeczytaj także:

Zgodnie ze zmianą krajowej definicji przypadku COVID-19 oba rodzaje dostępnych badań mogą dowieść, że dana osoba jest chora. Zmiana umożliwi szybkie testowanie potencjalnych chorych bez konieczności potwierdzania testu immunologicznego tym genetycznym.

Dodatkowo w ramach leczenia każda skąpoobjawowa osoba z dodatnim wynikiem testu na wirus SARS-CoV-2 otrzyma pulsoksymetr do monitorowania stężenia tlenu we krwi, a zapisy z urządzenia będą rejestrowane przez specjalne centrum monitoringu powołane przez Ministerstwo Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:

Oprócz tego w kraju obowiązują zasady wprowadzone od soboty 24 października, przede wszystkim:

  • zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia w godzinach 8-16; jest to możliwe jedynie pod opieką osoby dorosłej,
  • ograniczenie przemieszczania się osób powyżej 70. roku życia poza opuszczaniem domu w celu wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego czy udziału w kulcie religijnym lub jego sprawowaniu,
  • zakaz wszelkiego rodzaju aktywności dla grup obejmujących ponad 5 osób, wyjątki to osoby mieszkające razem czy spotkania dla celów zawodowych,
  • możliwość działania lokali gastronomicznych tylko w celu przygotowywania posiłków na wynos lub na dowóz,
  • organizacja wydarzeń sportowych bez udziału publiczności,
  • zawieszenie działalności siłowni, basenów, aquaparków i sanatoriów (z możliwością dokończenia trwających turnusów),
  • w pojazdach transportu publicznego możliwość zajmowania do 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich miejsc (według specyfikacji technicznej).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto