Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Pruszczu. Muzyczne i historyczne wędrówki w pruszczańskiej bibliotece odkryły wiele tajemnic [ZDJĘCIA, WIDEO]

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
W sobotę, 18 maja, mieliśmy okazję uczestniczyć w Nocy Muzeów, która odbyła się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim otworzyła się na zwiedzających o 20.00. Noc Muzeów zaczęła się tutaj od koncertu w wykonaniu Joanny Sobowiec-Jamioł, śpiew, Piotra Jamioł, skrzypce i Rafała Tworka, fortepian. Muzycy zabrali gości w prawdziwą wędrówkę muzyczną wykonując m.in. utwory jazzowe, filmowe czy południowoamerykańskie.

Zobacz także:Pokazy motocyklistów, taneczne, gry i zabawy podczas VIII Powiatowej Paraolimpiady w Straszynie

Następnie w wędrówkę, tym razem historyczną, zabrał zgromadzonych prezes Stowarzyszenia "Wczoraj, Dziś i Jutro" Marek Kozłow. Historyk przybliżył mieszkańcom Pruszcza okoliczności powstania kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

- Przygotowując się do dzisiejszego spotkania stwierdziłem, że zajmę się rzeczami, które są trochę mniej znane, gdyż na temat kościoła na Chopina były dwie publikacje, które były poświęcone wyłącznie parafii, siostry Sabiny i Jana Hlebowicza. Zapraszam do korzystania z tych źródeł. Janek także dwa lata temu wydał książkę poświęconą księdzu Walągowi. Dlatego chciałem przedstawić czasy najwcześniejsze związane z kościołem.

I rzeczywiście tak było. Historyk pokazał archiwalne zdjęcia, opowiedział kto był inicjatorem powstania kościoła. Jak się okazało wiele do powiedzenia miały trzy kobiety, które mieszkały w Pruszczu. Dzięki ich zaangażowaniu i bazarkom na rzecz budowy kościoła udało się doprowadzić do tego, że w Pruszczu stanął pierwszy od kilkuset lat kościół katolicki. W dodatku, jak się w 2015 roku okazało, z dwoma witrażami ręki wybitnego witrażysty Theo Landmanna, przedstawiającymi chór anielski.

- Witraże zostały odkryte przypadkiem podczas prac remontowych w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy - mówi Marek Kozłow. - To jedne z najstarszych prac Theo Landmanna, ówcześnie jeszcze studenta. Charakteryzują się niebywałą lekkością w porównaniu do witraży z tamtego okresu. Co więcej, do czasu tego odkrycia w 2015 roku, spadkobiercy słynnego w Europie witrażysty nie wiedzieli, że wykonał witraże dla kościoła w Pruszczu. Mimo zachowania ponad jego 400 szkiców wiedziano, że wykonał w tym samym mniej więcej czasie na naszym terenie witraże dla kościoła w Gdańsku Brzeźnie i Przechlewie.

Po tej ciekawej dawce historii gościom Nocy Muzeów w bibliotece zostały opowiedziane tajemnice samej biblioteki. Dreszczyk emocji poczuli niektórzy słysząc, że stoją na zamurowanym szkielecie kota.

Zobacz także:Strażacy docenieni i nagrodzeni podczas Dnia Strażaka w Pruszczu

- Odkryto go w 2010 roku podczas remontu pomieszczeń na piętrze biblioteki - mówi Anna Krawycińska, zastępca dyr. d.s. powiatowych w bibliotece. - Było także zamurowane jajko. W ogóle ten remont odkrył wiele tajemnic tego miejsca. Remontowano dwa pokoje do siebie przyległe. Odkryto m.in. polichromię w tak dobrym stanie, że w niektórych miejscach udało się ją odtworzyć. Na ścianach była boazeria. Te elementy w niektórych miejscach zostały odrestaurowane, natomiast na szczytach zostały zakonserwowane i zostawione w takim stanie, w jakim były odkryte.

Była też piękna tapeta w stylu angielskim. Udało się zachować fragmenty. Prezentowane są pod szkłem. Okazało się także, że mamy tu pruski mur z oryginalnymi belkami. Tajemnicą nieodkrytą jeszcze pozostaje częściowo piwnica, której fragment pomieszczeń jest zasypana - dodaje Anna Krawycińska.

Zobacz także:Zbigniew Hołdys spotkał sie z czytelnikami w bibliotece w Pruszczu

Chętni mogli obejrzeć kroniki pruszczańskiej biblioteki, łącznie z najstarszą, z początku lat 50. ub. wieku. W tej sprzed trzydziestu lat, na jednej z kart można m.in. przeczytać, że w roku 1987 panowała sroga zima. Opału było mało, trzeba było oszczędzać. Praca w bibliotece toczyła się normalnym trybem do czasu, kiedy konieczna była wymiana rur w piwnicy i zbutwiałej podłogi. Z pomocą placówce przyszedł Naczelnik Miasta przydzielając na ten cel odpowiednią kwotę.

W nowszych kronikach są natomiast zdjęcia ze spotkań autorskich z pisarzami, muzykami, aktorami, osobistościami życia publicznego w Polsce, które odwiedzając bibliotekę dokonują w niej pamiątkowego wpisu. Może też kiedyś się tam wpiszecie.

Zobacz: Noc Muzeów w bibliotece w Pruszczu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto