Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe zdjęcia Katowic z 1872 roku! „Album von Kattowitz” ZDJĘCIA Poznacie te miejsca?

lota
3 Maja z widokiem w kierunku placu Wolności
3 Maja z widokiem w kierunku placu Wolności Album von Kattowitz L.A. Lamche
Jak wyglądały Katowice w początkach istnienia miasta? Zobaczymy na niezwykłych zdjęciach z wydanego w 1872 roku(!) „Album von Kattowitz”. Album wydano zaledwie kilka lat po tym, jak Katowice zyskały prawa miejskie. Na zdjęciach mamy najważniejsze i najstarsze katowickie ulice, w tym Warszawską, 3 Maja czy Dworcową. Są też rynek, plac Wolności i Mariacka

Niezwykłe Katowice z „Album von Kattowitz” z 1872 roku

Zdjęcia, które prezentujemy pochodzą z niezwykłego „Album von Kattowitz” wydanego w 1872 roku, którego autorem był L.A. Lamche. Album zawiera 24 widoki ulic i budynków Katowic z drugiej połowy XIX wieku.

Zdjęcia to niezwykła okazja, aby zobaczyć, jak wyglądało miasto w początkach swojego istnienia, bo przecież prawa miejskie nadano Katowicom dopiero w 1865 roku, zaś album został wydany siedem lat później...

Na zdjęciach odnajdziemy najbardziej okazałe i reprezentacyjne katowickie ulice. Mamy tu ulicę Warszawską, przy której powstał pierwszy w Katowicach hotel i pierwsza apteka, tu budowano najbardziej okazałe wille mieszkalne.

Co ważne, ulica powstała jeszcze zanim narodziło się miasto: w czasach średniowiecznych była traktem prowadzącym z Mysłowic, przez Szopienice i Bogucice do Kuźnicy Boguckiej. W XIX wieku była natomiast osią, przy której rodziło się miasto i warto odnotować, że w pierwszym urbanistycznym planie Katowic z 1856 roku właśnie Warszawska, wówczas Friedrichstraße, stała się częścią osi przyszłego miasta.

Nie przegapcie

To właśnie przy Warszawskiej mieściły się słynne wille Grundmanna, Fladamscha, czy Holtzego (pierwszą i trzecią widać na zdjęciach). Najładniejsza była Willa Grundmana zbudowana w stylu neorenesansowym.

Niestety, została zburzona w roku 1973 decyzją KW PZPR w ramach usuwania z miasta "dzieła niemieckiej kultury". Dziś w jej miejscu stoi siedziba Narodowego Banku Polskiego.

Na kolejnych fotografiach zauważymy kościół ewangelicki, czyli najstarszą murowaną sakralną budowlę w Katowicach.

W obiektywie XIX-wiecznego fotografa są wszystkie najważniejsze i najstarsze ulice Katowic, to między innymi Starowiejska, Mariacka, Pocztowa, Młyńska, Stawowa, plac Wolności oraz 3 Maja. Jest tu rynek zupełnie niepodobny do placu, jaki znaliśmy przed przebudową i jaki mamy obecnie.

W końcu widać też, jak dawniej wyglądała Dworcowa, przy której powstał pierwszy katowicki dworzec kolejowy.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto