Nasza akcja SzczepiMY Gminy. Zadbaj o zdrowie i zaszczep się w gminie Trąbki Wielkie

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka

Wideo

Wójt gminy Trąbki Wielkie zachęca wszystkich mieszkańców gminy do szczepień przeciw COVID-19. "Zadbajmy o zdrowie swoje i swoich bliskich i zaszczepmy się" - mówi Błażej Konkol. W naszej rozmowie mówi o tym, jak przebiegają szczepienia w gminie i jakie działania są podejmowane.

W ramach naszej akcji "Szczepimy gminy" o szczepieniach przeciwko COVID-19 rozmawiamy z wójtem gminy Trąbki Wielkie Błażejem Konkolem.

Jak przebiegają szczepienia przeciw COIVID-19 w gminie Trąbki Wielkie?

Przebiegają dobrze. Natomiast chciałbym, żeby jeszcze większa liczba mieszkańców chciała podjąć decyzję o zaszczepieniu się. Na dzień 16 września przekroczyliśmy 50 proc. mieszkańców, którzy zostali zaszczepieni co najmniej jedną dawką, więc to jest dobra informacja. Staramy się organizować możliwość szczepienia nie tylko w naszym Gminnym Ośrodku Zdrowia w Trąbkach Wielkich, ale też i w sposób mobilny. Kilka takich akcji odbyło się już w kilku miejscowościach i będą kolejne takie akcje. Na początku było więcej tych chętnych, w granicach 80-100 osób, teraz trochę mniej, ok. 20-30. Ale każda następna osoba zaszczepiona to mniejsze ryzyko zarażenia siebie i innych.

Jakimi szczepionkami można się zaszczepić?
Zaszczepić się można szczepionką Pfizera Moderną, Johnson & Johnson. Astrą Zenecą już nie szczepimy. Każdy, kto chce się zaszczepić w ośrodku zdrowia, może wybrać sobie szczepionkę, którą chce się zaszczepić. W tej chwili mamy średnio ok. 200 szczepionek tygodniowo. Natomiast w punktach mobilnych, w świetlicach, czy na festynach wiejskich, bo i takie akcje przeprowadzaliśmy, można zaszczepić się dawką jednorazową firmy Johnson i otrzymać certyfikat covidowy.

W jakich miejscach pojawiają się mobilne punkty szczepień?
Staramy się to robić w tych największych ośrodkach, do których mogą dojechać mieszkańcy z mniejszych miejscowości. Mamy 25 sołectw, więc co najmniej w połowie tych sołectw zorganizujemy mobilne punkty szczepień. Z reguły są to dni piątek, sobota, niedziela, gdzie można skorzystać i taką szczepionkę przyjąć. Szczepimy się bez rejestracji, chyba że ktoś chce się zaszczepić szczepionką dwuetapową, to wtedy trzeba się zgłosić, bo to wymaga innej ewidencji, natomiast z Johnsonem to podchodzimy z marszu.

W ostatnich tygodniach sukcesywnie zwiększa się liczba zachowań na COVID-19. Wygląda na to, że czwarta fala jest nieunikniona, Dlaczego warto się zaszczepić?

Trzeba powiedzieć, że województwo pomorskie jest jednym z lepiej zaszczepionych, ale to nie oznacza, że to wystarcza. Rzeczywiście, to co podają oficjalne dane, jest dość znaczny wzrost zakażeń. Z tego, co też obserwujemy, to w szkołach rozpoczyna się ten proces czwartej fali. Wiem, że w sąsiedniej gminie jedna placówka pracuje już hybrydowo. Na razie w gminie Trąbki Wielkie nie ma takiej decyzji, co nie oznacza, że za dzień, dwa, tydzień, taka sytuacja się powtórzy. Pamiętajmy, im więcej będzie nas zaszczepionych, tym to ryzyko zarażenia się, czy ciężkiego przechodzenia zachorowania, czy wręcz zgonu będzie niższa.

Więcej zaszczepionych to też mniej obostrzeń.
Tak zgadza się, ale ja tu mówię tu o rzeczach najważniejszych, czyli o zdrowiu, o życiu człowieka. To musimy mieć na uwadze. Można zrezygnować z kupna jakieś rzeczy, gdy coś jest zamknięte. Zdrowia, życia człowieka się kupi. Jeżeli nie będziemy mieli tej świadomości, to możemy się przyczynić do tego, że nasi najbliżsi będą bardzo ciężko chorzy, albo umrą. Zachęcam naprawdę do szczepień. Jeśli będą obostrzenia, to myślę, że odpowiedzialność części społeczeństwa jest mniejsza niż tych, którzy się zaszczepili.

Jakie jeszcze działania dotyczące szczepień podejmuje gmina?
Przede wszystkim informacyjno-edukacyjne. Na wszystkich zebraniach wiejskich, gdzie był podział funduszu sołeckiego w sierpniu, w 25 sołectwach na każdym z tych zebrań mówiliśmy o możliwości zaszczepienia, gdzie są punkty szczepień, jak się można zaszczepić. Angażowałem też nasze lokalne parafie, żeby też zachęcić mieszkańców do szczepień, bo parafie mają duży wpływ na swoich wiernych. Na spotkaniach z sołtysami, na sesjach z radnymi mówiliśmy, żeby przekaz poszedł do wszystkich mieszkańców. Również na naszych festynach przeprowadzaliśmy akcje związane ze szczepieniami, z różnymi fantami z tego tytułu. W związku z tą akcją też powstały trzy dodatkowe koła gospodyń wiejskich, które dzięki wsparciu finansowemu mogły się nie tylko reaktywować, ale mogły też przeprowadzać taką akcję. Bardzo aktywni są również nasi strażacy ochotnicy, którzy uczestniczyli w akcjach roznoszenia ulotek, również w organizowaniu mobilnych punktów szczepień. Wszystkim za zaangażowanie dziękuję.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie