Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nakręcili film o Żuławach

Elżbieta Skirmuntt-Kufel
Młodzieży w pracy nad filmem pomagał aktor i reżyser Beniamin Koralewski
Młodzieży w pracy nad filmem pomagał aktor i reżyser Beniamin Koralewski Fot. E. Skirmuntt-Kufel
Stowarzyszenie "Żuławy Gdańskie" z Trutnów zakończyło realizację czwartego już projektu w ramach programu "Równać Szanse" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Tym razem w trwających ponad pół roku działaniach uczestniczyła 24-osobowa grupa młodzieży w wieku 13-18 lat. Projekt nosił nazwę "Po dwóch stronach kamery" i był spotkaniem młodych ludzi z filmem, a dokładniej z jego tworzeniem.

- Pomysł pojawił się pod koniec realizacji poprzedniego projektu pt. "Żuławskie bajanie" - wspomina Marta Szwemińska, jedna z uczestniczek nietypowego przedsięwzięcia. - Wcieliliśmy się wtedy w role literatów, stworzyliśmy i zilustrowaliśmy baśnie o Żuławach, które następnie zostały wydane w formie książki. Powstały wspaniałe, intrygujące opowieści, ale wszyscy czuli niedosyt. I tak postanowiliśmy ożywić fikcyjne postaci i na podstawie baśni nakręcić filmy. Chcieliśmy jednak, by miały one w sobie choć trochę profesjonalizmu, dlatego poprosiliśmy o pomoc reżysera i aktora Beniamina Koralewskiego.
Wszystko zaczęło się od spontanicznych rozmów o uczestnikach projektu. Pozornie luźne pogawędki i ćwiczenia pomogły młodym adeptom sztuki filmowej otworzyć się na innych, zaufać sobie, poczuć się swobodnie. Następnie młodzież pracowała nad dykcją.
- Początkowo było to śmieszne i nie wszystko wychodziło jak trzeba, lecz po kilku ćwiczeniach zaczęliśmy dostrzegać zmiany w jakości mówienia - dodaje Kinga Pieślak. - Potem stanęliśmy przed trudnym zadaniem napisania scenariuszy naszych filmów.
Młodzi zostali podzieleni na cztery grupy. Każdy z uczestników pełnił konkretną funkcję, ale można było spróbować swoich sił w różnych rolach - stać się kierownikiem produkcji, reżyserem, scenografem czy charakteryzatorem. Wszyscy zaś mogli poczuć się jak prawdziwi aktorzy, wcielając się w poszczególne role.
- Nauczyliśmy się patrzeć na nasze baśnie w sposób "techniczny". Zaczęliśmy zwracać uwagę na miejsca akcji, scenografię, stworzyliśmy stroje dla każdej z postaci. Z zebranych notatek i uwag powstały scenariusze - opowiada Klaudia Kwiecień. - Kiedy wszystkie role zostały rozdzielone, zaczęliśmy to, czego nie mogliśmy się doczekać, a mianowicie kręcenie scen. To była wspaniała zabawa!
- Razem nauczyliśmy się nowych, fascynujących rzeczy - cieszy się Agnieszka Pawełczyk. - Dzięki projektom jesteśmy dziś bogatsi o nowe umiejętności i doświadczenia. Przede wszystkim jesteśmy bogatsi o przyjaźń!

Film był prezentowany na Święcie Projektu dla rodziców, znajomych i kolegów. Płyty z filmem otrzymali wszyscy uczestnicy projektu, ponadto we wrześniu zostanie przekazany do bibliotek szkolnych oraz gminnej. Będzie też dostępny na stronie internetowej Stowarzyszenia "Żuławy Gdańskie" www.zulawy.org

Współpraca Marta Szwemińska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto