Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na warsztatach filmowych tworzyli animacje i film. Festiwal Wędrujące Ale Kino! w Cieplewie trwa! [ZDJĘCIA]

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
W Cieplewie trwa objazdowy Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino!. Imprezie towarzyszą warsztaty filmowe i animacyjne, w których uczestniczą dzieci i młodzież.

10. edycji objazdowej wersji słynnego, międzynarodowego festiwalu Ale Kino!, która odbywa się w dniach 16-18 października w OKSiBP w Cieplewie, towarzyszą warsztaty filmowe i animacji dla dzieci i młodzieży.

W dzisiejszych warsztatach filmowych uczestniczyła klasa Vb ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Grudnia '70 w Łęgowie.
- To nie nasze pierwsze warsztaty podczas festiwalu Ale Kino!. Rok temu uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych. Dzieciom bardzo się podobało, teraz też są zadowolone. Na pewno rozwinęły swoją kreatywność i zdolności aktorskie - mówi Joanna Jankowska, wychowawczyni.

zobacz także:Cieplewo: Premierowa Tuwimowa Rzepka w wykonaniu młodzieży

- Nasza klasa jest bardzo kreatywna i uzdolniona plastycznie i artystycznie więc czują się na takich warsztatach bardzo swobodnie - dodaje Marta Aniszewska, nauczyciel wspomagający.

Warsztaty przybliżające technikę green-screen składające się z części teoretycznej i praktycznej poprowadzili Justyna Michalkiewicz-Waloszek i Mateusz Waloszek, operator filmowy.

- Najpierw rozmawiamy z dziećmi o kinie, pytamy się o filmy, mówimy o tym, jaka ekipa pracuje na planie filmowym, ile to jest osób, uświadamiamy, że film to nie tylko aktor czy reżyser, że ekipa jest dużo większa. Mówimy o tych, których nie widać i staramy się pokazać, że ta produkcja to nie jest to co jest tylko na planie, ale też to, co jest przed i to, co po. Dzieci zadają pytana, później pokazujemy im krótki film jak wygląda green-screen w tych produkcjach hollywoodzkich, które znają i mogą zobaczyć swoje filmy ulubione, albo tych, których nie oglądały jeszcze.

Później przechodzimy do praktyki, dzieci się przebierają i każdy wskazują na zielony ekran, by tam poskakać, zatańczyć, odegrać scenkę. Kto chce może zostać takim reżyserem chwilowym i z tym kolegą, który skacze, tańczy może próbować coś wyreżyserowac, np. powiedzieć - więcej ekspresji, uśmiechnij się, udawaj, że jesteś w Paryżu. Pokazujemy też klaps filmowy, replikę Oskara. Dzieci mogą też z tym pozować. Potem pokazujemy im w wielkim skrócie co można zrobić z tym materiałem.

Podczas tegorocznych warsztatów powstawała pocztówka z podróży różnych miejsc świata z wszystkimi uczestnikami. Kto chciał mógł także powiedzielić się swoimi wrażeniami z zajęć. - Efektem finalnym będzie film, który będzie można zobaczyć już na następny dzień. Będzie on pokazany podczas jutrzejszej Gali festiwalowej. Będzie także dostępny w internecie - dodaje Justyna Michalkiewicz-Waloszek.

zobacz także:Pruszcz Gdański: W pomorskich szkołach rozpoczęła się akcja Nie jest kolorowo

- Tematykę warsztatów dopasowujemy do wieku uczestników - mówi Mateusz Waloszek. - W ubiegłym roku mieliśmy starszą grupę młodzieży, która bardziej telewizyjnie podeszła i prowadziła wiadomości. Wtedy też więcej mówimy o samej pracy reżysera, operatora. W przypadku dużo młodszych dzieci jest więcej zabawy, maluchy np. mają ćwiczenia z improwizacji teatralnej. Zawsze końcowym efektem jest film

.

Jak przyznają dzieci, w takich zajęciach jeszcze nie uczestniczyli. Podobało im się przebieranie w stroje, nagrywanie ujęć, występ przed kamerą. Z zainteresowaniem słuchały odpowiedzi na swoje pytania i z emocjami oglądali siebie na ekranie. - Mi najbardziej podobało się przebieranie. Mnie, to, że mogłem tańczyć oraz to, że mogłem tańczyć. Mnie, że mogłem zobaczyć, to, co inni pokazali - mówili.

zobacz także:Pruszcz Gdański: Dzien Edukacji Narodowej w SP nr 3 - występy uczniów, nagrody dla nauczycieli

Podczas festiwalu odbyły się także warsztaty z animacji poklatkowej. Poprowadzili je instruktorzy Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Tematem były zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie.

- Staramy się poprzez robienie tych animacji porozmawiać z dziećmi o tym temacie mając nadzieję, że to wpłynie na ich dalsze postępowanie w życiu - mówi Dana Danylowa, studentka Wydziału Animacji. - Mówimy o klimacie, o śmieciach. Tworzymy z nimi takie historie, żeby zastanowili się sami, co mogą zrobić, by ochronić naszą ziemię przed zmianami klimatycznymi. Dzieci pracują w grupach. Jedni mają za zadanie pokazać, jak może wyglądać świat za 10 lat, gdy będziemy chronić nasze środowisko, drudzy - gdy nic nie będziemy robić. Animacje będą do obejrzenia na kanale Wędrujące Ale Kino!

I tak uczniowie klasy Va ze szkoły w Łęgowie tworzyli m.in. animację pokazującą, co się dzieje ze śmieciami w morzu czy pokazującą jak wykorzystać wiatr, by zasilił lampy w nowoczesnym parku.

- Naszym zdaniem planeta długo nie przeżyje jak będzie taki stopień zanieczyszczenia jak teraz. Trzeba coś z tym robić - mówi Jakub Reszka, uczeń.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto