Na sesji Rady Powiatu Gdańskiego o zmianach w budżecie, inwestycjach drogowych, odśnieżaniu dróg i chodników

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Starostwo Powiatowe
W piątek, 29 stycznia 2021 r. odbyła się XXIX zdalna sesja Rady Powiatu Gdańskiego, na której m.in. było o zmianach w budżecie, nowym rentgenie w Pogotowiu i zimowym utrzymaniu dróg powiatowych podlegających pod Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim.

Sesja Rady Powiatu Gdańskiego

Podczas piątkowej sesji Rady Powiatu Gdańskiego dokonano pierwszej zmiany uchwały budżetowej na rok 2021. W uchwale, którą podjęli radni, dokonano zmian planowanych dochodów i wydatków. Dochody zmniejszają się o 76 tys. 970 zł, wynosić będą 101 mln 553 tys. 030 zł, zaś wydatki ulegają zwiększeniu o 6 mln 882 tys. 494 zł i wynosić będą 118 mln 765 tys. 992 zł. Deficyt budżetu zwiększa się o 6 mln 959 tys.464 zł. Planowany kredyt pozostaje bez zmian. Zmniejszają się rozchody o milion złotych, dlatego, że nie został zaciągnięty kredyt w ubiegłym roku.

Więcej na wydatki inwestycyjne

W planowanych wydatkach dokonano zmian przede wszystkim w rozdziale drogi publiczne powiatowe. Tam zwiększono je tylko i wyłącznie o wydatki inwestycyjne o 6 mln 429 tys. 202 zł. Wprowadzono m.in. zadania inwestycyjne, na które w ub. roku otrzymano zgodę z ministerstwa na wykorzystanie pozostałych środków z rezerwy z budżetu państwa, a nie zaangażowanych na przebudowę mostu w Kolbudach. Dotyczy do zadań - przebudowa drogi powiatowej Lniska - Kolbudy - Przyjaźń ul. Przemysłowa, przebudowa drogi powiatowej w zakresie budowy chodnika w Gołębiewie Wielkim, przebudowa drogi powiatowej w Sobowidzu etap I. Dodatkowo wprowadzono nowe zadanie w całości finansowane ze środków starostwa - przebudowa obiektu mostowego w ciągu drogi powiatowej w Sobowidzu.

Wynajem pomieszczeń

Radni podjęli także dwie uchwały dot. wynajmu w trybie bezprzetargowym dwóch pomieszczeń w budynku Starostwa.

- Jedno pomieszczenie o łącznej powierzchni 18,10 m kw. od trzech lat wynajmowało Stowarzyszenie Nasz autyzm. Skończyła się umowa najmu, w związku z tym wystąpiono o dalszy wynajem tych pomieszczeń - mówi Stefan Skonieczy, starosta powiatu gdańskiego. - Nasi autystycy wynajmują to pomieszczenie od trzech lat.Wejście jest bezpośrednio z ulicy, nie z budynku. Jest dobry dostęp dla mieszkańców, bo bez barier. To często osoby z niepełnosprawnościami.

Podobna sytuacja jest z drugim pomieszczeniem o łącznej powierzchni 23,4 m kw., które wynajmuje inspektor nadzoru budowlanego. Tu także skończyła się umowa.

- W tym pomieszczeniu znajduje się archiwum - także bardzo potrzebne. Opłaty w obu przypadkach są symboliczne i nie mają wpływu na nasz budżet - dodaje starosta.

Zimowe utrzymanie dróg powiatowych

Podczas sesji dyskutowano także o zimowym utrzymaniu dróg powiatowych w kolejnym sezonie. Ze strony radnego Tomasza Kempy padł pomysł, by podjąć jakieś partnerstwo przy odśnieżaniu chodników przy drogach powiatowych. - Czy nie można wybrać rolnika, przedsiębiorcy, obywatela, by te chodniki odśnieżał? - pytał radny.

- W tej chwili koszt utrzymania dróg wynosi 1 mln 600 tys. zł. Przy większej zimie jest to kwota blisko 2 milionów - mówił Marian Cichon, wicestarosta. - Na dodatkowe umowy kwota 1 mln by nie wystarczyła. Otrzymujemy wiele telefonów od mieszkańców, którzy chcieliby, by drogi były czarne. To tak nie jest. Zgodnie z przyjętym standardem mamy odśnieżać drogi, gdy opady ustaną. Zastanawialiśmy się, czy nie zakupić małych traktorków, które będą jeździć po tych chodnikach, ale to jest problem z przechowywaniem, dodatkowymi kosztami, zatrudnieniem ludzi. Może warto rozważyć, by te środki zwiększyć.

Z wicestarostą zgodził się radny Józef Sroka: Musimy coś zrobić, by zwiększyć te środki. Są odcinki dróg, na których co roku jest ten sam problem. Wiem, bo często jestem proszony przez kierowców, by ich wyciągnąć.

Zdaniem radnego Kempy, lokalne partnerstwa nie będą generować takich dużych kosztów.

Według wicestarosty, w tym przypadku, jest problem, by zawrzeć tyle umów z sołtysami, mieszkańcami.

- Przed nowym sezonem utrzymania dróg, zarząd przygotuje nowe rozwiązania w uzgodnieniu z wójtami i przedstawi propozycję zmian - dodał Marian Cichon.

Radni byli także ciekawi, na jakim etapie jest uruchomienie rentgena w Pogotowiu.

- W tej chwili odbywa się przystosowanie pomieszczeń. 1 marca rentgen powinie już działać - informował Marian Cichon.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie