Mleko prosto od krowy. Ile kosztuje butelka bezpośrednio z gospodarstwa? Sprawdzamy ceny

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Mleko prosto od krowy to nie tylko wspomnienie dzieciństwa. Dziś też można je kupić.
Mleko prosto od krowy to nie tylko wspomnienie dzieciństwa. Dziś też można je kupić. AGW/pong-photo9/ Getty Images
Ile zapłacimy za mleko, takie prosto od krowy? Podniebieniu przyzwyczajonemu do mleka z marketu, takie prosto od krowy może nie smakować, jednak dla tych, którzy się na takim mleku wychowali, przywoła wspomnienia z dzieciństwa. Dziś to wciąż możliwe nie tylko dla hodowców bydła. Mleko, sery czy jogurty prosto z gospodarstwa można kupić bezpośrednio od rolników. Ile to kosztuje? Ceny nie zawsze będą niższe od sklepowych. Ale za rarytasy czasem warto dopłacić.

Spis treści

Ile kosztuje mleko prosto od krowy? Ceny u rolników

Mleko w sklepach podrożało już wiele miesięcy temu, cena prosto z gospodarstwa najczęściej wynosi 4-5 zł za litr i jest to mleko na ogół tłustsze od sklepowego (świeże od krowy ma 4,8 proc. tłuszczu). Litr krowiego mleka gdzieniegdzie, na przykład na Podlasiu można kupić za cenę od 3 złotych, ale już litr mleka koziego kosztuje 9-10 zł. Zdarza się natrafić na ogłoszenia z ceną 6 zł za litr koziego mleka. Gdzie szukać żywności prosto od rolników? W swojej gminie.

Ogłoszenie z województwa kujawsko-pomorskiego dodane na początku marca 2023 r. na jednym z portali proponuje mleko krowie za 2,50 zł/l, z porannego lub wieczornego udoju. W tym samym regionie można je kupić również za 5. Ceny są zróżnicowane.

  • Lubuskie: Mleko wiejskie prosto od krowy 5 zł/litr z możliwością dostawy. "Nasze ceny są uczciwe i odzwierciedlają nasze zaangażowanie w zapewnienie najlepszej jakości produktów".
  • Śląskie: 4 zł za litr mleka, odbiór w gospodarstwie.
  • Małopolskie: Mleko 1,5l za 5 zł. "Nasze Krowy od wczesnej wiosny do późnej jesieni spędzają 24h na łąkach. Dojenie odbywa się dwa razy dziennie, pomiędzy 6-8 oraz po południu 17-20. Nie są dokarmiane paszami czy sianokiszonką".
  • Mazowieckie: mleko prosto od krowy cena 3,5 zł za 1l krowy są ekologiczne karmione.

Przeczytaj też:Znudzony śląską i krakowską? Oto 9 regionalnych kiełbas, które zaskoczą smakiem. Wytwarzano je na wsiach

Ceny mleka z gospodarstwa jesienią 2022 wynosiły w przykładowych ogłoszeniach

W ogłoszeniach na początku grudnia 2022 r. natrafimy na ogłoszenia sprzedaży mleka prosto z gospodarstwa zarówno za zł/l, jak i 5 zł, chociaż najczęściej butelka kosztuje 4 zł.

  • Kujawsko-Pomorskie 3 zł/l „Nasze krówki karmimy zdrowo, więc mleczko jest pyszne, zawiera 4,80 tłuszczu".
  • Wielkopolskie: 4 zł/l, „Sprzedam mleko prosto od krów bez żadnych konserwantów".
  • Opolskie 4 zł/l, „Krówki karmione naturalnie zima-siano, latem-zielonka/siano".
  • Śląskie, 4 zł/l, „Smaczne świeże bez konserwantów pełno tłuste nie to, co ze sklepu, prosto z udoju".
    Małopolskie: 4 zł/l, 4,8 proc. tłuszczu, „Mleko świeże w sam raz na zrobienie swojego własnego zsiadłego mleka które przypomni smak dzieciństwa

Przykłady cen z ogłoszeń rolników innych produktów:

  • masło - 250 g za 10 zł
  • ser z czarnuszką 65 zł/kg
  • ser z czosnkiem niedźwiedzim 75 zł/kg
  • ser naturalny bez przypraw 60 zł/kg
  • masło w cenie 80 zł/kg

Gdzie kupić mleko, ser, twaróg jogurt prosto od rolnika?

Polski e-bazarek to serwis ogłoszeniowy prowadzony przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego. Po wejściu na stronę polskiebazarek.pl wyświetla się mapa Polski i wybieramy interesujący nas region. Następnie jest lista kategorii produktów w postaci kafelków.

Ile kosztują ziemniaki od rolnika? Ceny warzyw bezpośrednio w gospodarstwie "bez nawozów sztucznych"

Wybór lokalizacji możemy zawężać zgodnie z własnym miejscem zamieszkania, by żywność była do odbioru jak najbliżej, co nie oznacza, że osobisty odbiór jest jedyną opcją. Rolnik w ogłoszeniu każdego produktu określa możliwe sposoby dostawy. I tak na przykład wspomniane mleko kozie można:

  • odebrać osobiście,
  • z dowodem do klienta,
  • wysyłką.

W innym z ogłoszeń rolnicy wyjaśniają: „Sprzedaż jogurtów prowadzimy na terenie gospodarstwa w ramach krótkich łańcuchów dostaw. Wszystkich zainteresowanych przed przyjazdem prosimy o wcześniejszy kontakt". W sprzedaży jest mi.in. naturalny jogurt krowi za 4 zł/200 g.

E-bazarek to niejedyna opcja. Są jarmarki lokalnej żywności, aplikacje, ogłoszenia rolników w grupach w mediach społecznościowych poświęconych żywności, projekty urzędów marszałkowskich, samorządów gminnych i powiatowych czy kooperatywy samych rolników. Wreszcie automaty z żywnością i w przypadku produktów, które nie wymagają lodówki, przydrożne stragany, czasem samoobsługowe. Kupimy tak przede wszystkim warzywa i owoce.

Gdzieniegdzie wciąż działają mlekomaty, choć na masową skalę nie podbiły rynku. Wymagały codziennych dostaw, konserwacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: Mleko prosto od krowy. Ile kosztuje butelka bezpośrednio z gospodarstwa? Sprawdzamy ceny - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie