Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnia nie tylko pomoc finansową, ale również wsparcie w rozwijaniu umiejętności

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Archiwum NM
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pruszczu Gdańskim zajmuje się pomaganiem i wsparciem mieszkańców miasta. Zadania, których podejmują się pracownicy skierowane są do różnych grup wiekowych, od dzieci i młodzieży po osoby starsze.

Głównym zadaniem MOPS jest pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej. Jest to różnego rodzaju pomoc finansowa, poprzez zasiłki lub dofinansowania. Ale nie tylko po pomoc materialną można zgłosić się do ośrodka. Pracownicy socjalni pomagają m.in. w aktywizacji i podnoszeniu kwalifikacji osób bezrobotnych.

- W ośrodku pełni dyżur doradca zawodowy. Kilkukrotnie w ciągu roku są organizowane spotkania, podczas których omawiane jest efektywne poszukiwanie pracy oraz możliwość doskonalenia zawodowego - mówi Marta Lepiejko- psycholog. - Doradca pomaga m.in. sporządzić dokumenty aplikacyjne lub podpowiada, jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przedstawia aktualne oferty pracy i szkoleń.

Zobacz: Dzieci odwiedziły redakcję "Dziennika Bałtyckiego" w Pruszczu Gd., i poznały zawód dziennikarza od kuchni

Ośrodek współpracuje również z Młodzieżowym Centrum Kariery, w którym także organizowane były spotkania dla osób bezrobotnych. MOPS wspiera także rodziny w pełnieniu funkcji opiekuńczo -wychowawczych, oferuje poradnictwo specjalistyczne prawnika i psychologa oraz współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami pozarządowymi. W budynku ośrodka prowadzona jest świetlica socjoterapeutyczna dla dzieci i młodzieży. Prowadzone są w niej zajęcia terapeutyczne, plastyczne, sportowe, organizowane są wycieczki, wyjścia do kina. W czasie ferii dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach codziennie w godz. 9-13, natomiast podczas roku szkolnego w godzinach 14-18. W warsztatach biorą udział dzieci, które mają trudną sytuację rodzinną. Dzieci kwalifikowane są do udziału w zajęciach socjoterapeutycznych po wcześniejszym rozeznaniu sytuacji rodziny przez pracownika socjalnego i psychologa oraz na wniosek pedagoga szkolnego.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej wsparcie i pomoc otrzymają również osoby, które doświadczyły przemocy.
- Wspiera nas także Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia w Rusocinie, który zapewnia terapię osób, które doświadczają lub doświadczały przemocy - mówi pani psycholog.

Ośrodek jest czynny całą dobę, istnieje tam również możliwość noclegu. Prowadzone są także działania wobec osób podejrzanych o stosowanie przemocy w rodzinie, które są kierowane między innymi do punktów konsultacyjnych. Współpracujemy w tym zakresie także z funkcjonariuszami KPP.

Wspólnie ze Strażą Miejską ośrodek prowadzi aktualnie Akcję Zima, podczas której prowadzone są wspólne patrole monitorujące sytuację osób bezdomnych w naszym mieście. Osoby bezdomne mogą otrzymać pomoc w formie posiłku, odzieży, skierowania do schroniska, mogą się też wykąpać.- Do skorzystania z oferty noclegowej, bezdomnych nie jest łatwo nakłonić, ale monitorujemy, przypominamy i informujemy o możliwości skorzystania z pomocy. Najczęściej takie odwiedziny osób bezdomnych odbywają się wieczorem, ponieważ w godzinach porannych zazwyczaj nie można tych osób zastać - mówi Marta Lepiejko.

Zobacz: Wolontariusze Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt okazują serce i pomoc dużym i małym zwierzakom

Ważną kampanią jest także Pudełko Życia, która w zeszłym roku zorganizowana była we współpracy z Burmistrzem Pruszcza Gdańskiego, Januszem Wróblem. Ta akcja miała na celu ułatwienie niesienia pomocy osobom starszym w przypadku ratowania zdrowia lub życia. Pracownicy socjalni przekazywali seniorom pudełka, w których były umieszczone niezbędne informacje dotyczące np. chorób przewlekłych, przyjmowanych leków, numerów kontaktowych do osoby najbliższej. Pozwala to skrócić do minimum cenny czas przy udzielaniu pomocy medycznej.

Pracownicy naszego ośrodka rozeznawali także sytuację osób starszych po 70 roku życia, których na terenie naszego miasta jest około 3000, zapoznając ich ze skierowaną do nich oferta miejskich instytucji

- dodaje Marta Lepiejko.

- Zakres naszej działalności jest bardzo szeroki. Realizujemy projekty zarówno dla osób młodych, poszukujących pracy, aktywizacji seniorów, a także dla osób doświadczających ubóstwa lub przemocy. Aby skorzystać z pomocy wystarczy do nas przyjść i porozmawiać. Do każdej osoby, rodziny oraz jej sytuacji podchodzimy indywidualnie i z dyskrecją - podsumowuje Marta Lepiejko.

ZOBACZ TEŻ: Bal karnawałowy Stowarzyszenia na Rzecz Emerytów i Rencistów Powiatu Gdańskiego „Solidarni”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto