Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto zakończy montaż paneli fotowoltaicznych już w tym roku. Władze miasta chcą zdążyć przed zmianami w prawie

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Miasto zakończy montaż paneli fotowoltaicznych już w tym roku
Miasto zakończy montaż paneli fotowoltaicznych już w tym roku 123RF
Już w tym roku (2022r.) mają zajść zmiany w prawie, przez które opłaty za prąd z fotowoltaiki wzrosną. Władze miasta Pruszcz Gdańskiego chcą zdążyć przed wprowadzeniem zmian. Montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej zakończy się w 2022 roku.

W planach na ten rok Miasto Pruszcz Gdański ma zakończenie montażu paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Jak zapowiada Burmistrz Janusz Wróbel, panele pojawią się na 14 budynkach w mieście.

Władze miasta chcą zakończyć montaż paneli przed zmianami prawnymi, które zajdą w 2022 roku. Dziś gospodarstwo domowe, które wyprodukuje więcej energii niż potrzebuje (np. w upalny dzień) może za darmo oddać nadwyżkę do sieci. Dzięki systemowi opustów można później odzyskać bezpłatnie do 80 proc. tej energii, gdy zapotrzebowanie wzrośnie (np. w nocy). To rozwiązanie było bardzo korzystne dla prosumentów - nadwyżka prądu się nie marnuje, a posiadacz paneli słonecznych płaci niższe rachunki.

Resort klimatu chce jednak zlikwidować obecny system. Po zmianach w 2022 r. nowi prosumenci, zamiast oddawać wyprodukowany prąd do sieci, będą musieli sprzedać go firmom zajmującym się handlem energią, a później od tych firm odkupić - za wyższą kwotę.

Szacuje się, że prosument odkupi energię za ponad dwa razy większą kwotę, niż uzyskał ze sprzedaży wyprodukowanego prądu. Zmiany te dotkną wyłącznie nowych prosumentów, którzy zamontują i uruchomią instalację po zmianach w prawie. Ci, którzy zrobią to wcześniej, będą mogli korzystać z dotychczasowego systemu opustów przez 15 lat.

- W związku z rosnącymi cenami prądu mocno inwestujemy w Odnawialne Źródła Energii, aby jeszcze przed zmianą taryf, na mniej korzystne dla indywidualnych producentów, jak najwięcej miejskich instytucji stało się w maksymalnym stopniu autonomiczne energetycznie. Już teraz odnawialne źródła energii wspomagają bilans energetyczny 9 podmiotów, których organem prowadzącym jest Miasto Pruszcz Gdański. Wkrótce tą samą drogą pójdzie kolejnych pięć - mówi Janusz Wróbel.

Łącznie, rocznie miasto ma zamiar wyprodukować w ten sposób 300 kW. Dla porównania - dom jednorodzinny rocznie zużywa średnio od 2 do 3 kW.

- Dodatkowo 200 kW zapewnią nam OZE pracujące w nowej elektrociepłowni gazowej. Panele umieszczone są na budynkach użyteczności publicznej w całym mieście, m.in.: na urzędzie miasta, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, szkołach i przedszkolach - dodaje burmistrz.

Trwa drugi tydzień ferii w Pruszczu Gdańskim  |ZDJĘCIA

Trwa drugi tydzień ferii zimowych 2022. W Pruszczu Gdańskim ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto