Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mediateka w Straszynie trzeci rok dba o rozwój czytelnictwa

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Mediateka w Straszynie
Budynek dworca zamieniony w Mediatekę? Ten pomysł budził kilka lat temu kontrowersje. Jednak wójt gminy Magdalena Kołodziejczak wraz z radnymi podjęła decyzję o modernizacji tego starego obiektu i takiej jego funkcji.

- Była to odważna i wizjonerska decyzja - mówi Grażyna Goszczyńska, kierownik Mediateki w Straszynie. - Staramy się tę wizję realizować. Głównym naszym zadaniem jest obsługa i udostępnianie zgromadzonego księgozbioru, zarówno tradycyjnego, jak i audio.

Przed otwarciem Mediateki Biblioteka w Straszynie liczyła 500 czytelników. Obecnie mamy 1400 aktywnych czytelników. Nie mamy jeszcze danych za rok 2019, ale z ubiegłorocznych podsumowań widzimy, ile osób korzysta z naszych zasobów - mówi Grażyna Goszczyńska.

Na dzień 31 grudnia 2018 r. liczba odwiedzin to 83 022. Z internetu skorzystało 3050 osób na 5 stanowiskach komputerowych, udzielono 45 100 informacji. Księgozbiór, w tym audiobooki, zbiory specjalne i filmy liczył 34 702 pozycji o wartości łącznej 609 877 zł. Jeśli chodzi o liczbę wypożyczonych książek i audiobooków od otwarcia placówki w 2017 r. do listopada tego roku to wynosi ona 71 298, co daje dziennie ok. 90,3 książki, licząc dni robocze. Cały czas prowadzimy projekty w zakresie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i ich rodziców, m.in. „Z książką na start”, Superczytelnik roku czy wspólnie z Przedszkolem Gminnym w Straszynie.

Mediateka jest także miejscem otwartym na wszelkie inicjatywy zewnętrzne.

- W naturalny sposób przez cały swoje trzyletnie życie stała się lokalnym ośrodkiem społeczno-kulturalnym - dodaje Grażyna Goszczyńska. - Ma tu siedzibę kilka stowarzyszeń, w tym najbardziej znane mieszkańcom Stowarzyszenie Twórców Przystanek Sztuka - organizator wielu ciekawych warsztatów i wystaw artystycznych. Funkcjonują dwie rozgłośnie radiowe Radio Spin oraz Radio Toksyna FM. Odbywają się spotkania m.in. seniorów, Koła Gospodyń Wiejskich, mam z malutkimi dziećmi, drużyn harcerskich i gromady zuchowej. Dyżurują radni gminy i powiatu, raz w tygodniu można skorzystać z porad psychologa.

W placówce odbywają się także spotkania autorskie. W ramach Biesiady Literackiej odbyło się spotkanie z Moniką i Grzegorzem Wasowskimi, opiekunami spuścizny artystów Kabaretu Starszych Panów. Wiosną Agata Passent, córka Agnieszki Osieckiej opowiadała o tym, jak pielęgnuje dziedzictwo swojej mamy. W ubiegłym tygodniu Stasia Budzisz - autorka reportażu „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach” opowiadała o prawdziwej Gruzji, tej, której nie zobaczymy jako turyści.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto