Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mediateka w Straszynie: Trwają zapisy na warsztaty! Powstaną filmy dokumentalne, komiks, audycja radiowa oraz wystawa

Danuta Strzelecka
Fot. Nadesłane/B. Biedrzycka
Mediateka w Straszynie, filia OKSiBP Gminy Pruszcz Gdański realizuje interdyscyplinarny projekt edukacyjno-artystyczny pn. Kolej na Niepodległość. W ramach projektu odbędzie się cykl warsztatów zakończonych wielkim finałem 10 listopada. Trwają zapisy na warsztaty!

Kolej na Niepodległość to interdyscyplinarny projekt edukacyjno-artystyczny, który realizuje Mediateka w Straszynie, filia OKSiBP Gminy Pruszcz Gdański. W ramach projektu odbędzie się cykl warsztatów zakończonych wielkim finałem 10 listopada .

- Tym projektem chcemy się włączyć w obchody 100. odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Programu Niepodległa - mówi Grażyna Goszczyńska, kierownik Mediateki w Straszynie.

- Punktem wyjścia jest Edward Nitka, zapomniany nasz lokalny bohater, zawiadowca stacji w Straszynie, aresztowany pod koniec sierpnia 1939, tuż przed wybuchem wojny.

Później trafił do Stutthofu i tam został w 1940 roku, w Wielki Piątek, rozstrzelany. Zasługi kolejarzy w walce o polskość są duże. Koleje w Wolnym Mieście Gdańsku były pod zarządem polskim. W związku z tym na wszystkich dworcach, takich jak u nas w Straszynie, pracowali Polacy. Ci kolejarze byli takimi kurierami, którzy przewozili materiały z Polski dla Polonii gdańskiej. Ale też, tak jak nasz zawiadowca Edward Nitka, sami działali na rzecz Polonii, organizując kursy języka polskiego, różnego rodzaju kursy zawodowe i w różny sposób pielęgnując polskość. Chcemy przypomnieć, i samego Edwarda Nitkę, poprzez komiks, który o nim powstanie, i kolejarzy, o których powstaną trzy krótkie filmy dokumentalne.

Zobacz:Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL 2018 w Juszkowie - Program

Projekt rozpoczął się w lipcu. Jako pierwsze wystartowały Jagódki. Wzięły one udział w siedmiodniowych warsztatach artystyczno-taneczno-wokalnych , które odbyły się w Bęsi na Mazurach. Tam zespół ćwiczył tańce narodowe, pieśni patriotyczne pod kątem koncertu, który ma odbyć się podczas finału.

- To były jedyne warsztaty zamknięte, przeznaczone dla członków zespołu - mówi kierownik Mediateki. - Na pozostałe rozpoczęliśmy rekrutację z początkiem sierpnia, zachęcamy do uczestnictwa. Warsztaty są różnorodne, by mogły w nich się odnaleźć osoby w różnym wieku. Są warsztaty filmowe, radiowo-dziennikarskie, komiksowe, artystyczne.
Liczba uczestników jest ograniczona.

- Zależy nam na rezultatach - dodaje Grażyna Goszczyńska. - Chcemy, by osoby, które wezmą w nich udział jak najwięcej skorzystały.

A nie da się tego zrobić w dużych grupach. W warsztatach filmowych będzie uczestniczyć 12 osób, podzielonych na 3 grupy. Każda grupa będzie pracować nad jednym filmem. Większa grupa, bo dwudziestoosobowa pojedzie na warsztaty artystyczne. Na warsztaty dziennikarskie zostanie przyjętych maksymalnie 15 osób. W takich grupach każdy będzie miał okazję się wykazać i wiele nauczyć od profesjonalistów.

Zobacz: Festyn rodzinny dla Antosia zorganizowany przez sąsiadów

Warsztaty komiksowe dla amatorów plastyków poprowadzi doświadczony grafik z Gdańska - Kacper Wołosiuk. Filmowe będzie prowadziło studio Justyny i Mateusza Waloszków. Uczestnicy warsztatów artystycznych pojadą wzdłuż nieczynnego obecnie szlaku kolejowego z Pruszcza do Łapina. Ich tematem będą nieczynne dworce, infrastruktura kolejowa. Warsztaty te poprowadzi dwóch instruktorów z Przystanku Sztuka. Powstaną prace, które zaprezenetowane będą na wystawie podczas finału. Instalację „Sto orłów dla Niepodległej” będą robić uczniowie w Szkole Podstawowej w Straszynie pod okiem artysty rzeźbiarza - Bogusława Izdebskiego, który co roku projektuje kompozycje kwiatowe Żuławskiego Tulipana w Mokrym Dworze.

Warsztaty radiowo-dziennikarskie przeznaczone są dla średnio starszych dzieci. One też będą opierać się o historie związane z kolejami, ale też będą odpowiadać na pytanie, co to jest niepodległość albo (nie) podległość. Będą odbywały się w studiu radiowym Spin.pl. Będzie logopeda, dziennikarz radiowy, polonista. Powstanie audycja radiowa, której będzie można wysłuchać on-line.

Finał projektu odbędzie się 10 listopada w Straszynie.
- Mamy zamiar spotkać się w Centrum Handlowym w Straszynie i z inicjatywy Jagódek, zaprosić obecne tam osoby, by tanecznym, polonezowym korowodem udały się z nami do Szkoły Podstawowej w Straszynie. Tam będzie odsłonięcie instalacji „Sto orłów dla Niepodległej”, pokazy filmów, promocja komiksu i koncert Jagódek. Spotkamy się, by cieszyć się i oglądać efekty warsztatów. Projekt kierujmy przede wszystkim do mieszkańców gminy Pruszcz Gdański.
Więcej szczegółów o warsztatach można się dowiedzieć w Mediatece.

Zobacz: Noc Bibliotek w Pruszczu Gdańskim 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto