Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magiczne spacery wśród drzew w Nadleśnictwie Kolbudy cz. II |TRASY, ZDJĘCIA

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Jar Raduni w Babim Dole
Jar Raduni w Babim Dole Anna Gawrońska
Magiczne i niezwykle urokliwe są nasze dzisiejsze trasy. Przekonajcie się o tym sami, ale najpierw posłuchajcie opowieści naszego przewodnika Piotra Kamińskiego inżyniera nadzoru w Nadleśnictwie Kolbudy.

Jar Rzeki Raduni - trasa dla bardziej wymagających spacerowiczów

Jar Rzeki Raduni w Babim Dole. Rezerwat obejmuje prawie 85 ha i włączony jest do programu Natura 2000. Oprócz urzekającego krajobrazu przełomu rzeki Raduni, możemy tutaj zobaczyć zbocza ziemi usytuowane pod kątem 40 stopni.

- Trasa jest przepiękna, zwłaszcza wczesną wiosną i jesienią, ale niestety ze względu na strome zbocza nie nadaje się na wycieczkę rowerową i pieszą z małymi dziećmi - mówi Piotr Kamiński. - Ze względu na ukształtowanie terenu i wąską ścieżkę należy zachować tutaj szczególną ostrożność.

Parking dla zmotoryzowanych znajduje się na drodze z Babiego Dołu do Borowa w pobliżu mostu na Raduni. Jego współrzędne: 54.28661, 18.27204. Długość trasy: 6,9 km.

Kamienne Kręgi i kurhany w Trątkowicy

- Opowieści mówią, że kręgi mają jakąś swoją moc, ale nic z tego. Nie należy wierzyć w te przesądy. Kamienne kręgi i kurhany to po prostu cmentarz z okresu I-III wieku, na którym pochowani są Goci - wyjaśnia leśnik.

Kim byli Goci? Jak mieszkali? I dlaczego tak były ułożone kamienie? Na te wszystkie pytanie znajdziemy odpowiedź prof. dr hab. Magdaleny Mączyńskiej i dr. Ireneusza Jakubczyka na tablicy usytuowanej na parkingu tuż przy dawnym cmentarzu.
Długość trasy: 7,1 km, współrzędne parkingu: 54.28661, 18.27204.

Na spacer z dzieckiem

Na przyjemną i lekką wycieczkę rowerem, również z dziećmi można wybrać się do Marszewskiej Góry, gdzie bardzo urokliwą trasą nad rzeką Reknicą możemy wędrować w otoczeniu starych grabów, dębów i wiązów. Nawet w upalne dni rzeka i las zapewniają przyjemny chłód. Zainteresowani historią w miejscowości Czapielsk mogą odwiedzić zabytkowy kościół z XVIII wieku.
Długość trasy: 11,5 km, współrzędne parkingu: 54.24685, 18.35875.

Tego nie wiemy o Jeziorze Przywidz

Jezioro w Przywidzu większość z nas dobrze zna, ale czy wiemy wszystko? Okazuje się, że na trasie wokół zbiornika wodnego znajduje się grodzisko z okresu wczesnego średniowiecza. By tam trafić podczas spaceru, wypatrujmy ścieżki oznaczonej zielonymi znakami. Gdy dotrzemy na miejsce przekonamy się, jak piękny widok na jezioro mieli ówcześni mieszkańcy. Trasa pieszo-rowerowa wokół jeziora liczy 10 km, więc można przebyć ją w 3-4 godziny. Jest bezpiecznie także dla dzieci.
Współrzędne parkingu: 54.24685, 18.35875

Nadleśnictwo utworzyło mapę google pokazującej ciekawe miejsca na terenie Nadleśnictwa Kolbudy.
Wystarczy wczytać kod QR z załączonego dokumentu.
Mapa umożliwia przeglądanie zawartości, tras proponowanych wycieczek oraz nawigowanie do obiektów np. parkingów.

Jar Raduni w Babim Dole

Magiczne spacery wśród drzew w Nadleśnictwie Kolbudy cz. II ...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto