Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lipowy Dwór. Wyjątkowe miejsce w Pruszczu Gdańskim, które warto odwiedzić. Znacie historię tego budynku?

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot. facebook.com/Dawny Pruszcz Dom Wiedemanna - Krótka 6
Znacie historię Lipowego Dworu, zwanego też Pałacem Winkerta? Zazwyczaj, zabiegani, przechodzimy obok niego obojętnie. Tymczasem jest to fascynujące miejsce. Wybierzcie się tam na spacer.

Lipowy Dwór, położony przy ulicy Grunwaldzkiej, oglądany jest głównie przez kierowców, którzy, hmm, nie zdążyli załapać się na zielone światło. A szkoda, bo Dwór wart jest naszej uwagi. Co o nim wiadomo?

Trochę historii Lipowego Dworu

- Gospodarstwo, w dzisiejszej swojej postaci, powstawało w latach 70-tych i 80-tych XIX w. Budynek dworski datowany jest na rok 1891, zaś zabudowania gospodarcze budowane i rozbudowywane były wcześniej, do połowy lat 80-tych, o czym świadczy data na szczycie budynku gospodarczego, dobrze widoczna od strony ul. Grunwaldzkiej. Budynek dworski, jest przykładem neorenesansowych rozwiązań, stosowanym dość często w tamtych czasach, na budynkach podobnej funkcji. Postawiony na planie prostokąta, o neorenesansowym szczycie, wzbogacony o balkon, z zachowaną kutą balustradą – tłumaczą Bartosz Gondek i Marek Kozłow, miłośnicy i propagatorzy historii Pruszcza Gdańskiego.

Dodają, że dzisiejszym mieszkańcom Pruszcza trudno wyobrazić sobie, że za dworem, tam gdzie dzisiaj mieści się Szkoła Podstawowa nr 3 oraz sporej wielkości osiedle domków jednorodzinnych, rozciągały się kiedyś dziesiątki hektarów pól uprawnych i łąk.

Teren Dworu dostępny za dnia

Tam też, w zakolu Raduni, rozciągały się łąki „Haselau”, często przytaczane we wspomnieniach przedwojennych pruszczan. Wystarczy jednak odnaleźć plan Pruszcza z przełomu lat 20-tych i 30-tych, by przekonać się, że linia zabudowań w tej części miasta, przebiegała jedynie wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, wówczas Dirschauer Straße.
W ostatnich latach całe założenie Lipowego Dworu, zarządzane obecnie przez Zakład Nieruchomości Komunalnych, przechodziło wielostopniową rewaloryzację.
Wraz z naszymi miłośnikami historii polecamy spacer wzdłuż tego odcinka ulicy Grunwaldzkiej i wejścia na dostępny za dnia teren Lipowego Dworu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto