Linia kolejowa do gminy Kolbudy. Powołano zespół uczestniczący w pracach nad dokumentacją projektu PKM II etap

OPRAC.:
Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Mat. prasowe OMGGS
Pomysł wydłużenia linii kolejowej do południowych dzielnic Gdańska - i dalej przez Kowale oraz Jankowo Gdańskie - w kierunku Goszyna, gdzie zostanie połączona z reaktywowaną linią 229, wchodzi w fazę prac studialnych nad projektem. Na wniosek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wójt gminy Kolbudy wyznaczył zespół, który uczestniczył będzie w pracach nad niezbędną dokumentacją.

Koordynatorem projektu z ramienia gminy Kolbudy został zastępca wójta Wojciech Sosnowski. W skład zespołu, który włączy się w prace nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym weszli również urzędnicy odpowiedzialni w Urzędzie Gminy Kolbudy za planowanie przestrzenne, inwestycje, środowisko oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego.

- Wniosek o wyznaczenie osób, które zostaną włączone do prac nad Projektem oznacza, że przechodzimy od słów do czynów – mówi Wojciech Sosnowski, zastępca wójta gminy Kolbudy. – Powrót kolei do gminy Kolbudy przestaje być tylko marzeniem, a zaczyna nabierać realnych kształtów. Koncepcja polegająca na poprowadzeniu dodatkowej nitki przez Kowale i Jankowo Gdańskie to coś więcej niż jeszcze niedawno mogliśmy sobie wyobrazić. Początkowo myśleliśmy tylko o reaktywacji linii 229. Propozycja Marszałka Województwa Pomorskiego wykracza znacznie dalej.

Rolą zespołu wyłonionego przez wójta gminy Kolbudy będzie usprawnienie prac nad dokumentacją.
- Z przyjemnością i zapałem przystępujemy więc do działań, których efektem będzie, mam nadzieję, powrót gminy Kolbudy na kolejową mapę Polski - dodaje Wojciech Sosnowski.

Przypomnijmy, że na początku lipca br. w Szkole Podstawowej w Kowalach zorganizowano seminarium, podczas którego zaprezentowano „Studium programowo-przestrzenne przedłużenia linii kolejowej przez dzielnicę Gdańsk Południe w powiązaniu z regionalną siecią kolejową Województwa Pomorskiego”. Dokument opracowany przez planistów z Biura Rozbudowy Gdańska ma stanowić podstawę do opracowania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, nad którym pracować będą również kolbudzcy urzędnicy. Gotowość sfinansowania  dokumentacji zadeklarował Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Obecni na konferencji samorządowcy z Gdańska, Żukowa, Pruszcza Gdańskiego oraz Kolbud zgodnie podkreślali, że liczba mieszkańców południowych dzielnic Gdańska oraz okolicznych gmin dynamicznie wzrasta, a układ drogowy staje się niewydolny. Receptą na poprawę tej sytuacji ma być w przyszłości transport kolejowy.
Samorządowcy uczestniczący w spotkaniu wyrazili wolę współpracy na rzecz realizacji nowych połączeń.

Duże nadzieje z zaprezentowaną koncepcją wiąże wójt Andrzej Chruścicki, który przypomniał, że w ubiegłym roku w Kolbudach zainteresowane samorządy podpisały list intencyjny deklarując wolę reaktywacji linii kolejowej 229.

- Gmina może odzyskać wygaszoną przed laty trasę kolejową oraz zyskać nową nitkę, biegnącą z Goszyna od linii 229, przez Kowale, na gdańskie Ujeścisko – mówił wówczas wójt Andrzej Chruścicki. - Perspektywa 10 lat na realizację, o której dziś mówimy, nie wydaje się aż tak odległa. Musimy jednak wybiegać z naszymi planami w przyszłość. Zarówno nasza gmina, jak i sąsiadujące z nami tereny Gdańska dynamicznie się rozwijają. Musimy myśleć perspektywicznie i już dziś podejmować działania, które pozwolą nam wspólnie zrealizować te ambitne plany.

Przygotowaniem wizjonerskiego projektu kolejowego ma się zająć samorządowa spółka PKM SA. Punktem wyjścia dla nowego projektu o nazwie „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap II – Rozwój infrastruktury transportowej w południowej części Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot w powiązaniu z regionalną siecią kolejową Województwa Pomorskiego” będą rekomendowane przez Biuro Rozwoju Gdańska warianty nowych tras kolejowych na południu Metropolii.

PKM SA zajmie się przygotowaniem Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, które uwzględni aspekty techniczne, środowiskowe i finansowe planowanej inwestycji oraz pozwoli na wskazanie jednego korytarza transportowego, dla którego dopiero sporządzane będą warianty realizacji. Opracowanie tej dokumentacji do końca 2023 r. pozwoli na rozpoczęcie fazy projektowej dla „PKM Południe” w nowej perspektywie unijnej.
 
oprac. inf. UG Kolbudy

Tokio Raport - rozmowa z Lucyną Kornobys

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie