Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łęgowo: Jerzy Buzek Człowiekiem Pojednania 2015 [ZDJĘCIA]

Agata Cymanowska
Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, profesor i europoseł odebrał w Łęgowie stauetkę Człowieka Pojednania 2015. - Pojednanie ma wiele wymiarów, nigdy się nie kończy i zawsze trzeba nad nim pracować - mówił.

Kapituła wyróżnienia "Człowiek Pojednania" w składzie: abp Sławoj Leszek Głódź (przewodniczący kapituły) - metropolita gdański, bp Marcin Hintz - biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Dariusz Jóźwik - z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego RP, prof. Grażyna Świątecka, Jakub Szadaj - przewodniczący Niezleżnej Gminy Wyznania Mojżeszowego RP, Selim Chazbijewicz - muzułmanin, wywodzący się z prastarej tradycji polskich Tatarów oraz ks. Grzegorza Rafińskiego, proboszcza parafii św. Mikołaja w Łęgowie przyznała tytuł prof. Jerzemu Buzkowi - byłemu premierowi i przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego, europosłowi, ewangelikowi.

Uroczystość wręczenia wyróżnienia rozpoczęła się w sobotę modlitwą ekumeniczną przy kościele pw. św. Mikołaja w Łęgowie. Zaśpiewała schola Mikołajki z Łęgowa. Następnie uczestnicy przeszli do Oratorium, gdzie odbyła się uroczysta akademia.

- Nagroda kierowana jest do osób, które reprezentując różne środowiska cieszą się szacunkiem ponad podziałami i kierują się szlachetnymi zasadami akceptowanymi ogólnie przez chrześcijan, Żydów i muzułmanów - tych wszystkich, którzy wierzą w jednego Boga - mówił w laudacji Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej. - Profesor Jerzy Buzek jest taką właśnie osobą - osobą, która na każdym etapie swojego życia buduje mosty pomiędzy różnymi środowiskami oraz pozostawia po sobie liczne i trwałe ślady w zakresie budowania jedności i pojednania. Po pierwsze, pan profesor łączy polskość i śląskość z byciem prawdziwym Europejczykiem. Po drugie łączy posługę wybitnego naukowca z posługą jednego z najwybitniejszych polskich współczesnych polityków. Ponadto, pan premier pokazał wielokrotnie, że jest człowiekiem miłującym wolność i demokrację, oraz doceniającym nie tylko skuteczność, ale co ważne - etykę i moralność działalność działania. W swoim niekrótkim życiorysie pan profesor dowiódł, że był strażnikiem zaróno nienaruszalnych fundamentów demokracji, jak i politykiem łączącym zdolność do kompromisu z etyczną bezkompromisowością.

- Człowiek pojednania, to człowiek, który pokazuje, że mimo inności można żyć w zgodzie i poszanowaniu - mówiła podczas uroczystości Magdalena Kołodziejczak, wójt gm. Pruszcz Gdański. - Chciałabym podziękować księdzu dziekanowi za ten niezwykły pomysł. Księże drogi proboszczu [ks. Grzegorz Rafiński - dop. red.] to ksiądz wpadł na to, by tę uroczystość, to święto w naszej pięknej gminie fetować. Całej kapitule na czele z księdzem arcybiskupem dziękuję za zapraszanie tu do nas tych niezykłych ludzi i pokazanie, że w tych trudnych dzisiejszych czasach, w świecie konfrontacji, są ludzie, którzy kochają drugiego człowieka.

Statuetkę, zaprojektowaną przez Wawrzyńca Sampa, prof. Buzkowi wręczyły dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański "Jagódki". Dyplom wręczył abp Sławoj Leszek Głódź oraz bp Marcin Hintz.

- Są napięcia wewnątrz każdego narodu, pomiędzy narodami. W Europie mamy granice, na których trwały wojny i to przez całe stulecia. To wymaga wielkiej pracy. Na Zachodzie wykonaliśmy już wielką pracę, na Wschodzie jeszcze nie, jeszcze wszystko jest przed nami - mówi Jerzy Buzek. - Jest również potrzeba wśród chrześcijan - pojednania, spojrzenia na siebie nowymi oczyma, bo wiele sobie nawzajem zaszkodziliśmy, chociażby straszliwymi wojnami tylko o tę rację, zapominając o racji najwyższej jaką jest wiara, jaką jest istnienie Boga, Trójcy Świętej. Zapominaliśmy o tym i biliśmy się między sobą. Są także Żydzi, muzułmanie. Dzisiaj odnosimy nasze spotkanie ekumeniczne do Abrahama, na którego wszystkie trzy te wielkie religie się powołują. Widać jak wiele nas łączy i tak musimy spojrzeć. Potrzebne jest także porozumienie między narodami, wewnątrz Unii Europejskiej. Jeżeli tego nie będzie to zagraża nam wojna. Sprawa kalifatu, muzułmanów, którzy dzisiaj często inaczej interpretują te wielkie słowa zawarte w świętej księdze. To jest bardzo niebezpieczne, ale trzeba się otwierać, rozmawiać na ten temat. Jestem przekonany, że temu jest poświęcona nasza uroczystość. Pojednanie ma wiele wymiarów, nigdy się nie kończy i zawsze trzeba nad nim pracować.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto