Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konwersja Cyfrowa Domów Kultury. Pracownicy OKSiBP się szkolą, a niedługo dojdą zakupione specjalistyczne sprzęty |ZDJĘCIA

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
OKSiBP Gminy Pruszcz Gdański znalazł się w gronie 200 instytucji z całego kraju, beneficjentów projektu systemowego Konwersja Cyfrowa Domów Kultury, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Wniosek ośrodka kultury, "Kultura XXI wieku - tworzymy ją razem!" w konkursie grantowym Narodowego Centrum Kultury zajął 14. pozycję na liście laureatów i uzyskał dofinansowanie w wysokości 170 tys. 100 zł z Funduszy Europejskich.

Jeden z dwustu projektów w całej Polsce

Przeprowadzony wiosną 2021 r. nabór do programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury zgromadził w sumie 1221 wniosków. 1019 z nich pozytywnie przeszło ocenę formalną. Ostatecznie wyłoniono 200 grantobiorców. Środki te przeznaczono na: wzmocnienie kompetencji i umiejętności niezbędnych do prowadzenia i rozwijania działań w zakresie edukacji kulturalnej oraz animacji kultury w społeczności lokalnej oraz doposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych w formie cyfrowej lub online.

Celem projektu "Kultura XXI wieku - tworzymy ją razem!" jest:

  • podniesienie kompetencji pracowników, m.in. poprzez udział w bezpłatnych szkoleniach organizowanych przez operatora,
  • zakup nowoczesnego sprzętu i oprogramowania na potrzeby mobilnego studia nagrań, umożliwiającego rejestrację audio-wideo i realizację transmisji internetowych, w tym sprzętu komputerowego do prowadzenia edukacji kulturalnej online,
  • przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi nowych narzędzi cyfrowych.

- Cieszymy się, że jesteście światełkiem dla reszty domów kultury - mówi Michał Rydzewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury, operatora programu.

Korzyści dla pracowników i mieszkańców

Dzięki udziałowi w Konwersji Cyfrowej Domów Kultury, OKSiBP Gminy Pruszcz Gdański zamierza zakupić m.in. pakiet szkoleń dla pracowników, profesjonalny serwer cyfrowy, zestaw do realizacji spotkań online oraz nowoczesną platformę do zdalnej edukacji artystycznej.

- Realizacja projektu jest elementem działań wspierających instytucje kultury w związku z pandemią COVID-19 - mówi Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP w Cieplewie. - Pozwoli samorządowym instytucjom kultury wzmocnić kompetencje umożliwiające przeniesienie standardowych działań do sieci lub ucyfrowienie statutowych zadań i działań związanych z animacją kultury i edukacją kulturalną. Projekt ma zapewnić ciągłość działań lokalnych placówek kultury, a także dać im nowe możliwości funkcjonowania nie tylko w warunkach pandemii.

Obecnie trwa realizacja projektu „Kultura XXI wieku - tworzymy ją razem!”. Planowany jest zakup sprzętu i kursy z jego obsługi. Za realizatorami projektu jest już wstępna analiza posiadanych zasobów, pierwsze webinary oraz stacjonarne szkolenia z projektowania oferty kulturalnej online. Te ostatnie poprowadził Karol Zieliński, trener z ramienia Narodowego Centrum Kultury.

Internetowa ankieta, szkolenia oraz warsztaty on-line i stacjonarne dla pracowników, zakup nowoczesnego sprzętu cyfrowego. To tylko niektóre elementy projektu "Kultura XXI wieku - tworzymy ją razem!", realizowanego obecnie przez Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteka Publiczna w Cieplewie.

- Na ten cel, jako jeden z dwustu beneficjentów projektu systemowego Konwersja Cyfrowa Domów Kultury, otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 170 tys. 100 zł – wyjaśnia Grzegorz Cwaliński. - To środki pochodzące z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Za nami część webinariów i szkoleń dla pracowników, zorganizowanych przez Narodowe Centrum Kultury. Jednym z kilku działań realizowanych w wykorzystaniem środków z grantu będzie też wzmocnienie Lokalnego Archiwum Społecznego (LAS). Projekt LAS został zainicjowany wraz z uruchomieniem Mediateki w Straszynie. Instytucja we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dolina Raduni” archiwizuje artefakty w postaci cyfrowych kopii zdjęć, dokumentów i publikacji, związanych z historią gminy Pruszcz Gdański i jej mieszkańców.

Dzięki udziałowi w projekcie Konwersja Cyfrowa Domów Kultury, OKSiBP zakupi m.in. pojemny serwer, który umożliwi bezpieczne przechowywanie zgromadzonych przez LAS zasobów. Ośrodek doposaży się też w sprzęt potrzebny do dokumentowania tego co na co dzień i od święta dzieje się wokół nas.

- Planujemy między innymi zakup urządzeń do realizacji i montażu na przykład dokumentalnych materiałów audio-wideo produkowanych przez Ośrodek, które również zasilą zbiory LAS – dodaje dyrektor OKSiBP. – Gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców do dzielenia się z nami skarbami, jakie przechowują w swoich domach. Wszyscy mamy większe lub mniejsze zbiory ciekawych fotografii, dokumentów, pism i druków. Z pozoru nawet nieciekawych, ale które zachowujemy, bo z różnych powodów są dla nas ważne. I z różnych względów mogą okazać się istotne również dla innych, nie tylko dla historyków!. Warto je więc przejrzeć i przekazać do społecznego archiwum. Zwłaszcza dopóki pamięć pozwala nam rozpoznać twarze czy miejsca widoczne na fotografiach, wyjaśnić do czego służył ten czy inny druk, talon etc. i dopóki jeszcze możemy pomóc w ich objaśnieniu i opisaniu. Zachowajmy nasze skarby dla kolejnych pokoleń!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto