Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersje wokół hałdy w Wiślince. Wyniki badań zwierząt w normie

(Pomorski Urząd Wojewódzki)
Hałda fosfogipsów w Wiślince
Hałda fosfogipsów w Wiślince fot. Archiwum
Na próbkach pobranych od zwierząt należących do obwodu łowieckiego Wiślinka w gm. Pruszcz Gdański, w obrębie której znajduje się hałda fosfogipsu, nie wykryto przekroczenia dopuszczalnych norm.

Przebadano również próbki tkanek należących do gatunku śledź świeży, z którego materiał pobrano w Ujściu Wisły.

Jak informuje Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii uzyskane wyniki badań przeprowadzone w kierunku pozostałości metali ciężkich i fosforu w tkankach ryb, lisa oraz pszenicy i rzepaku mieszczą się w granicach norm.

Badane ziarna zbóż pochodziły z gospodarstw rolnych zlokalizowanych w Gdańsku – Wieniec i zostały zebrane w sierpniu 2013 r.

Hałda fosfogipsów w Wiślince jednak nie truje

Ponadto w Pracowni Metali w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku są prowadzone, w ramach Krajowego programu badań kontrolnych, badania obecności substancji niedozwolonych oraz pozostałości chemicznych, biologicznych i produktów leczniczych u zwierząt i w żywności pochodzenia zwierzęcego.

Sprawdzana jest zawartość pierwiastków toksycznych, tj. ołowiu, kadmu, arsenu i rtęci. Próbki pobierane są zgodnie z opracowanym wcześniej harmonogramem z powiatów województwa pomorskiego i kujawsko – pomorskiego.

Wyniki zawartości pierwiastków toksycznych w próbkach kształtują się podobnie i na przestrzeni lat 2011 – 2013 nie stwierdzono przekroczeń. Również w powiatach sąsiadujących z hałdą fosfogipsową jak i od niej oddalonych nie stwierdzono przekroczeń dopuszczalnych zawartości pierwiastków toksycznych.

W ramach Krajowego Planu Urzędowej Kontroli Pasz również prowadzone są badania zawartości pierwiastków toksycznych w paszach. W latach 2011 – 2013 pobrano z powiatów sąsiadujących z hałdą 11 próbek w kierunku oznaczania ołowiu, kadmu, arsenu i rtęci. Maksymalne uzyskane zawartości kształtowały się na poziomie 0,23 mg/kg ołowiu przy dopuszczalnej zawartości do 10 mg/kg oraz 0,032 mg/kg kadmu przy dopuszczalnej zawartości do 0,5 mg/kg.

Podobnie wyniki zwartości arsenu z pasz pobranych w powiatach sąsiadujących nie przewyższają wyników uzyskanych w powiatach oddalonych. Wyniki próbek w kierunku oznaczania zawartości rtęci kształtowały się poniżej granicy oznaczalności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto