Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Juszkowo: Dożynki gminy Pruszcz Gd. z Jagódkami [ZDJĘCIA]

Wawrzyniec Rozenberg
Fot. Wawrzyniec Rozenberg
Dożynki gminy Pruszcz Gdański odbyły się w niedzielę w Juszkowie. Po mszy św. dziękczynnej uczestnicy z pocztami sztandarowymi i wieńcami przeszli z kaplicy do Centrum Rekreacji. Biesiadnikom czas umilał m.in. Zespół Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki”. Były koncerty zespołów muzycznych oraz zabawa taneczna. Dożynki zakończyły się pokazem sztucznych ogni.

Zwyczaj urządzania dożynek gminy Pruszcz Gdański jest kultywowany, chociaż rolników jest coraz mniej. Tradycja nie ginie. W tym roku dożynki odbyły się w Juszkowie, chociaż w tej wsi z uprawy ziemi utrzymuje się niecałe dwa procent mieszkańców.

- Warto organizować dożynki gminne, chociaż nasza gmina nie jest już rolnicza – powiedział Karol Karc, radny i sołtys Juszkowa oraz starosta dożynek. - Robimy to zgodnie z tradycją, dla naszych mieszkańców. Wszyscy uśmiechnięci, zadowoleni z dobrej zabawy. Na boisku są namioty sponsorów, ale również prezentują się koła gospodyń wiejskich ze smacznymi ofertami kulinarnymi.

Była msza święta, w podziękowaniu za plony i piękne wieńce dożynkowe. Uczestnicy z pocztami sztandarowymi przeszli z wybudowanej niedawno kaplicy przy ulicy Lipowej do Centrum Rekreacyjnego przy ulicy Sportowej. Biesiadnikom na boisku czas umilał między innymi Zespół Pieśni i Tańca Jagódki, prezentujący tańce ludowe z różnych regionów Polski. Były również koncerty zespołów muzycznych oraz zabawa taneczna. Dożynki zakończyły się o godz. 22 pokazem sztucznych ogni.

- Dożynki są wspaniałą, polską tradycją, podziękowaniem dla rolników i wyrażeniem podziwu dla ich ciężkiej i niełatwej pracy – zauważył Piotr Ołowski, przewodniczący Rady Powiatu Gdańskiego. - Jestem pod wrażeniem doskonałej organizacji imprezy, w tak pięknym miejscu.

- Dożynki są okazją do spotkania i integracji mieszkańców wszystkich wsi, nie tylko rolników i dlatego warto je organizować – zapewnia Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański. - Jest to symboliczne zakończenie żniw, chociaż na żuławskich terenach nie każdy, podmokły areał pszenicy został zżęty. Organizacja dużej imprezy jest zawsze doświadczeniem dla sołtysów, służb oraz pracowników Urzędu Gminy Pruszcz Gdański. Ważne, że mieszkańcy dobrze się bawią.

Rozmowa z Beatą Jankowską:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto