Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteś na wcześniejszej emeryturze, aby móc opiekować się dzieckiem? Dostaniesz dofinansowanie

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Dofinansowanie dla osób na wcześniejszej emeryturze
Dofinansowanie dla osób na wcześniejszej emeryturze Archiwum Polska Press
Osoby uprawnione do wcześniejszej emerytury z powodu konieczności opieki nad dzieckiem, które wymaga stałej opieki mogą ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe. Wnioski można już składać.

Osoby korzystające ze wcześniejszej emerytury ze względu na konieczność opieki nad dziećmi, które wymagają stałej opieki i aktualnie pobierają świadczenie emerytalno-rentowe niższe niż wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, dostaną dofinansowanie.

Obecnie świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2119 zł. Wysokość świadczenia wyrównawczego to różnica między kwotą świadczenia pielęgnacyjnego, a kwotą pobieranej emerytury lub renty w wysokości brutto, łącznie z dodatkami (poza dodatkiem pielęgnacyjnym) i innymi świadczeniami.

- Aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógł przyznać wsparcie uprawnieni muszą mieszkać w Polsce oraz mieć polskie obywatelstwo lub prawo stałego pobytu w Polsce, albo zalegalizowany pobyt – informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy ZUS.

Jak złożyć wniosek?

Prawidłowo wypełniony wniosek ESWK musi zawierać: dane osobowe: imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL (a w przypadku jego braku serię i numer dowodu osobistego albo paszportu), adres zamieszkania lub adres do korespondencji, jeśli jest inny niż adres zamieszkania, dane osobowe dziecka, z tytułu opieki nad którym przyznano prawo do wcześniejszej emerytury i w dalszym ciągu sprawowana jest nad nim opieka, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem (na dzień złożenia wniosku), z tytułu której zostało nabyte prawo do wcześniejszej emerytury, oświadczenie, że nie zostało przyznane świadczenie przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych oraz oświadczenie o odpowiedzialności za złożenie fałszywego oświadczenia.

Wniosek można pobrać ze strony www.zus.pl albo w placówkach Zakładu. Świadczenie wyrównawcze ZUS wypłaci z emeryturą bądź rentą po waloryzacji.

- Po otrzymaniu świadczenia trzeba powiadomić ZUS o wszelkich okolicznościach, które mają wpływ na prawo do wsparcia i jego wysokość np. o zaprzestaniu opieki nad dzieckiem. Szczegółowe informacje można znaleźć w pouczeniu do decyzji w sprawie świadczenia wyrównawczego – dodaje Krzysztof Cieszyński.

Trwa budowa nowego dworca w Pruszczu Gdańskim. Otwarcie za rok  |ZDJĘCIA, WIZUALIZACJA

Trwa budowa nowego dworca w Pruszczu Gdańskim. Otwarcie za r...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto