Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedziesz do bliskich na święta? Zwolnij! Od tego może zależeć Twoje życie - przypominają policjanci z Pruszcza Gdańskiego

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot. KPP Pruszcz Gd.
Policjanci z Pruszcza Gdańskiego po raz kolejny apelują o zachowanie ostrożności podczas korzystania z dróg. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz skupienie swojej uwagi na tym, co dzieje się na jezdni przekłada się wprost na wzrost bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Tuż przed świętami przypominają o zasadach, których przestrzeganie pozwoli wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu podróży.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim po raz kolejny przypominają jak ważne jest przestrzeganie ograniczeń prędkości i konieczność dostosowania jej do warunków na drodze. Pamiętajmy o tym także podczas naszych podróży w okresie okołoświątecznym. Pozorna oszczędność czasu – zwykle jest to najwyżej kilka minut – powoduje często szereg niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Niższa prędkość - większe bezpieczeństwo

- Wydawałoby się, że jest to już zgrane hasło, powtarzane aż do znudzenia. Jednak, jak można stwierdzić, chociażby przyglądając się przyczynom niektórych zdarzeń drogowych, do ich wystąpienia w dużej mierze przyczyniła się właśnie zbyt szybka jazda. Ograniczenie prędkości jako narzucona norma nie jest to sugestia zarządcy drogi. Limit prędkości ma wskazywać, z jaką maksymalnie prędkością można się poruszać danym odcinkiem jezdni lub w danym obszarze, żeby móc odpowiednio szybko zareagować na zmiany w otoczeniu - tłumaczy

Funkcjonariusz jako przykład podaje strefy ograniczonej prędkości, które są ustanawiane w centrach miast lub na osiedlach mieszkaniowych, gdzie przy dużym ruchu pojazdów jest też skoncentrowany ruch pieszych i rowerzystów, w tym dzieci. Niższa prędkość zawsze daje możliwość szybszego zatrzymania pojazdu lub podjęcia innego manewru, na który mamy też więcej czasu.

- Warto przy tym wspomnieć, że stwierdzenie, które jest często używane w kontekście przyczyn zdarzeń drogowych o niedostosowaniu prędkości do warunków, należy interpretować jako nadanie pojazdowi takiej prędkości, która biorąc pod uwagę stan jezdni, warunki atmosferyczne, możliwości pojazdu i stan psychofizyczny kierującego pozwoli na zapanowanie nad pojazdem np. w przypadku konieczności hamowania awaryjnego - dodaje Kościuk.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, wyruszając w podróż autem?

  • Bardzo ważne jest skupienie na tym, co dzieje się wokół nas na drodze. Dotyczy to oczywiście wszystkich użytkowników dróg. Zarówno piesi, rowerzyści czy kierujący samochodami powinni zwracać uwagę na otoczenie i w swoich zamiarach brać pod uwagę to, że nie są sami na drodze.
  • Niezwykle ważne jest zachowanie właściwego odstępu od poprzedzającego nas samochodu. Bezpieczny odstęp to taki, który w razie potrzeby pozwoli nam na wyhamowanie lub inną reakcję na gwałtowną zmianę w otoczeniu.
  • Pośpiech połączony z brawurą prowadzi często do wystąpienia nerwowych sytuacji i niepotrzebnych napięć pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego a niejednokrotnie kończy się zdarzeniem drogowym.
  • Z obserwacji policjantów wynika, że części zdarzeń drogowych można by uniknąć, jeżeli uczestnicy ruchu drogowego wykazaliby się większą wyobraźnią, posiadali lepsze umiejętności w kierowaniu pojazdem lub po prostu zachowali czujność i odpowiednio wcześnie zareagowali.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto