Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak rozpoznać chorobę legionistów? Prosty test możesz zrobić samodzielnie. Ile kosztuje test na Legionellę?

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Legionella i choroba legionistów zatacza coraz większe kręgi. Przypadki legionellozy są potwierdzane w kolejnych województwach. GIS wydał zalecenia, które mają pomóc ustrzec się przed tą formą zapalenia płuc. Jak rozpoznać legionellozę? Warto poznać objawy choroby, a w razie podejrzenia zakażenia wykonać prosty test – nawet samodzielnie.
Osoba w laboratorium bada mocz
Do sprawdzenia, czy nasz organizm został zainfekowany bakterią, która wywołuje chorobę legionistów, można wykorzystać m.in. mocz. freepik

Spis treści

Jak można się zarazić legionellą? Objawy choroby legionistów

Legionella to bakteria, która wywołuje m.in. chorobę legionistów (znaną też jako legionelloza lub legioneloza) i gorączkę Pontiac. Legionelloza to choroba zakaźna, która nie jest zaraźliwa – nie jest przenoszona z człowieka na człowieka.

Objawy choroby legionistów zwykle pojawiają się w ciągu 2 do 14 dni po ekspozycji na bakterie i są podobne do objawów innych rodzajów zapalenia płuc.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Objawy choroby legionistów, które najczęściej występują, to:

  • gorączka powyżej 40 st. Celsjusza,
  • dreszcze,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • ból w klatce piersiowej,
  • kaszel, kaszel ze śluzem lub krwią,
  • duszności,
  • zmęczenie,
  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • brak apetytu,
  • dezorientacja,
  • drgawki.

– Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak wykryć bakterie Legionella? Test na Legionellę

Legionella pneumophila może zostać wykryta za pomocą testów, które można przeprowadzić samodzielnie lub w laboratorium. Koszt badania to ok. 100 zł. Do sprawdzenia, czy nasz organizm został zainfekowany bakterią, która wywołuje chorobę legionistów, można wykorzystać:

  • mocz,
  • plwocinę lub popłuczyny oskrzelowo-pęcherzykowe,
  • krew.

– Badania mikrobiologiczne w kierunku legionelozowego zapalenia płuc powinny być wykonywane przez laboratoria diagnostyczne – informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bytomiu.

Test diagnostyczny „pierwszego rzutu” na chorobę legionistów to badanie moczu. To na jego podstawie można najłatwiej rozpoznać obecność bakterii Legionella już we wczesnej fazie. To też najmniej inwazyjna metoda, którą niemal każdy może wykonać samodzielnie.

Inne badanie, które umożliwia wczesne rozpoznanie choroby, to badanie molekularne (np. real-time PCR). Pozwala ono wykryć materiał genetyczny bakterii w plwocinie lub popłuczynach oskrzelowo-pęcherzykowych (BAL). Test z plwociny ma czułość na poziomie 20-80 proc.

– Metody serologiczne polegające na oznaczaniu przeciwciał we krwi mają jedynie ograniczone zastosowania w diagnostyce choroby ze względu na późne pojawianie się przeciwciał we krwi chorego – w sytuacji szybkiego rozwoju choroby i pogarszania się stanu chorego niezbędne jest zastosowanie innych metod pozwalających na natychmiastowe rozpoznanie – pisze bytomski sanepid.

Należy podkreślić, że wynik badania zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Źródło:
Legionella Serwis stacji sanitarno-epidemiologicznych

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak rozpoznać chorobę legionistów? Prosty test możesz zrobić samodzielnie. Ile kosztuje test na Legionellę? - Strona Zdrowia

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto