Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak funkcjonują szkoły i przedszkola w Pruszczu Gdańskim? O tym mówi Jerzy Kulka, zastępca burmistrza

opr. Anna Gawrońska
Archiwum Nasze Miasto
Epidemia koronawirusa dotyka także oświaty i edukacji. Lekcje odbywają się zdalnie, w domach, żłobki i przedszkola - zamknięte. Jak to wszystko funkcjonuje opowiada Jerzy Kulka, zastępca burmistrza ds. społecznych.

Rozprzestrzeniający się koronawirus wpływa również na działalność miejskich jednostek organizacyjnych, w tym szkół, przedszkoli i żłobków. Jak wiadomo, w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół, nauka powinna być realizowana na odległość. Stan zagrożenia epidemicznego i związane z nim nowe regulacje prawne nakładają na dyrektorów szereg zadań, powodujących konieczność całkowitego przeorganizowania pracy jednostek oświatowych.

- Nie jest to łatwe, chociażby z uwagi na wielkość pruszczańskich placówek, czyli liczebność zatrudnionej kadry oraz uczniów. Pomimo pojawiających się problemów, np. zgłaszane przeciążenia niektórych platform e-learningowych, czy dzienników elektronicznych, dyrektorzy zapewnili mnie o swojej gotowości i przygotowaniu do nauczania na odległość - mówi Jerzy Kulka, zastępca b urmistrza ds. społecznych.

- Nadzór pedagogiczny nad kształceniem w formule „zdalnej” sprawuje Pomorska Kurator Oświaty, m.in. czuwając nad właściwym obciążeniem uczniów zlecanymi zadaniami. Liczę więc na to, że po trudnym dla wszystkich „początku”, uda się wypracować takie rozwiązania, które będą w jak najmniejszym stopniu uciążliwe dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Wierzę, że w tej nowej dla nas rzeczywistości, mimo niedogodności, znajdziemy równowagę.

Biorąc pod uwagę ryzyko zarażenia koronawirusem, nieco zmodyfikowany został harmonogram rekrutacji do publicznych przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Termin składania przez rodziców wniosków upłynął 13 marca 2020 r. Teraz jest czas na prace członków komisji rekrutacyjnych i sprawdzanie dokumentacji. Cały proces rekrutacji odbywa się z wykorzystaniem systemu elektronicznego.

- Zgodnie z nowym harmonogramem 30 kwietnia 2020 r. powinno nastąpić podanie do publicznej wiadomości list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do poszczególnych placówek wychowania przedszkolnego. Jeżeli stan zagrożenia epidemicznego wymusi na nas kolejne zmiany terminów, czy zasad rekrutacji, będziemy o tym Państwa na bieżąco informować - za pośrednictwem strony internetowej Miasta oraz aplikacji do rekrutacji FORMICO.

Opłaty za przedszkola i żłobki

Miesięczna opłata za pobyt w Miejskim Żłobku „Króla Maciusia”, prowadzonym przez Gminę Miejską Pruszcz Gdański, wynosi co do zasady 300 zł za miesiąc, opłata za wyżywienie z kolei - 11 zł dziennie. Biorąc pod uwagę obecną sytuację zagrożenia epidemicznego i związane z nią czasowe ograniczenie funkcjonowania m.in. instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, opłaty w publicznym żłobku zostaną odpowiednio pomniejszone. W konsekwencji rodzice zapłacą wyłącznie za dni faktycznego korzystania z usług miejskiego żłobka.

O wysokości opłat pobieranych od rodziców w żłobkach niepublicznych natomiast, decydują wyłącznie prowadzący te placówki prywatni przedsiębiorcy. Tym samym urząd miasta nie ma żadnych instrumentów prawnych ingerencji w kształtowanie wzajemnych zobowiązań pomiędzy rodzicami a komercyjnymi podmiotami prowadzącymi niepubliczne żłobki.

- Podobne zasady pobierania opłat obowiązują w przedszkolach. Najprościej mówiąc - w placówkach publicznych rodzice powinni zapłacić za faktyczny czas pobytu dzieci oraz za skonsumowane przez te dzieci posiłki - dodaje Jerzy Kulka.

- Właściciele przedszkoli niepublicznych z kolei samodzielnie określają warunki świadczonych usług, w tym zasady odpłatności, w umowach zawartych z rodzicami.

Gmina Miejska Pruszcz Gdański, jak każda jednostka samorządu terytorialnego (JST) dotująca m.in. przedszkola niepubliczne, zobowiązania jest stosować obowiązujące przepisy prawa. Zgodnie z ustawą o finansowaniu zadań oświatowych organ dotujący dofinansowuje realizację zadań placówek wychowania przedszkolnego, w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Tym samych prowadzone przez osoby prawne niebędące JST oraz osoby fizyczne, niepubliczne przedszkola otrzymują na każdego ucznia z budżetu gminy dotację w wysokości 75 proc., tzw. podstawowej kwoty dotacji.

- W myśl przywołanej ustawy dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących placówki wychowania przedszkolnego, obejmujących każdy wydatek poniesiony na cele działalności przedszkola, w tym. m.in. wynagrodzenia. O przeznaczeniu dotacji otrzymanej od Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański decyduje organ prowadzący daną placówkę - mówi zastepca burmistrza. - Organ dotujący natomiast, w ramach posiadanych kompetencji, może kontrolować prawidłowość pobrania i wykorzystania udzielonej dotacji. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty ustalanie wysokości oraz przekazywanie z budżetu Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański dotacji dla szkół i przedszkoli niepublicznych, odbywa się na dotychczasowych zasadach.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto