Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w gminach powiatu gdańskiego. Będą nowe drogi, ścieżki rowerowe, podziemne śmietniki, a nawet plaże

Redakcja
W. Rozenberg
Początek roku to początek wielu inwestycji. Przedstawiamy te najważniejsze, które odbędą się w 2019 roku

Miasto Pruszcz Gdański w 2019 roku na inwestycje wyda 36 milionów złotych. - Nadal będziemy kontynuować inwestycje związane z projektem węzłów integracyjnych. Będzie to ciąg pieszo - rowerowy dworzec PKP - ulica Nowowiejskiego. Rozstrzygnęliśmy już dwa przetargi, na ciąg pieszy od Strugi Gęś do ulicy Sikorskiego oraz Park & Ride - mówi burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel. - Obie inwestycje gotowe będą do końca sierpnia.

W tym roku zrealizowana zostanie także oczekiwana przez wielu pruszczan przebudowa ulicy Dworcowej, na odcinku od dworca kolejowego do ulicy Chopina. Powstanie też trakt pieszo - rowerowy, od mostku przy kortach do dworca, oraz zrealizowana zostanie inwestycja drogowa przy garażach nieopodal „Starego Cmentarza”.

Bardzo ciekawe inwestycje związane są z realizacją Budżetu Obywatelskiego. Są to czujniki jakości powietrza, oświetlenie przejść dla pieszych, park na ulicy Polskich Kolejarzy i miejska plaża

- zauważa Burmistrz Janusz Wróbel. - Połączymy także ścieżką pieszo - rowerową ulicę Podmiejską z Obwodnicą, będziemy kontynuować remont dworku przy Krótkiej 6 i rozpoczniemy remont zabytkowego budynku na Wojska Polskiego 44. Rozpoczną się także prace modernizacyjne przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Rozpocząć ma się także remont elewacji Urzędu Miasta. Z miejskich dotacji realizowane będą także prace przy renowacji witraży w Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i elewacji kościoła p.w Podwyższenia Krzyża Świętego.

Miasto zleci wykonanie projektu Domu Aktywności Seniora. Powstaną kolejne miejsca w przedszkolu przy ulicy Niepodległości. W mieście przybędą także nowe, podziemne punkty gromadzenia odpadów. Oświetlona zostanie ulica Jaśminowa, a na ulicach pojawią się nowe wiaty przystankowe. Wiosną zobaczymy też pierwsze miejskie rowery systemu Mevo.

W gminie Pruszcz Gdański największe inwestycje dotyczyć będą dróg, budowy obiektów sportowych oraz oświetlenia. W kilku miejscowościach pojawią się nowe boiska ze sztuczną nawierzchnią. Będzie to w Rusocinie, Przejazdowie, Straszynie i Żukczynie. W miejscowościach Żuława, Bystra oraz Borkowo powstanie dodatkowe oświetlenie lub modernizacja dotychczasowych lamp ulicznych. Ponadto w 2019 roku kontynuowana będzie budowa budynku Urzędu Gminy w Juszkowie oraz kanalizacji w Radunicy. W dalszym ciągu rewitalizowany będzie również park podworski w Wojanowie

Rozbudowa szkoły i hali sportowej w Cedrach Wielkich, wprowadzenie kanalizacji do miejscowości Długie Pole, Leszkowy i Giemlice oraz budowa wiślanej trasy rowerowej to najważniejsze inwestycje tego roku w gminie Cedry Wielkie. Wiślana trasa rowerowa ma połączyć Gdańsk z Krakowem, dzięki czemu rowerzyści bez problemu dotrą z północnej do południowej części Polski. Właśnie rozpoczął się pierwszy etap budowy.

W gminie wybudowana zostanie trasa o długości ponad 18 km. Powstanie na wałach przeciwpowodziowych w Giemlicach, Błotniku i Cedrach Wielkich. Po skończeniu robót ścieżka ma zostać połączona z trasą rowerową wybudowaną przez miasto Gdańsk

- mówi Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie. - Całkowity koszt budowy tego odcinka drogi wynosić będzie 8,5 mln złotych, a prace powinny zakończyć się do końca tego roku. Choć nie wykluczamy, że termin oddania trasy może się przedłużyć, a wszystko przez warunki atmosferyczne i środowiskowe. Są miesiące, w których nie możemy prowadzić prac, ponieważ są to okresy lęgowe, a także deszcze mogą skutecznie przeszkodzić nam w budowie.

W gminie Pszczółki już latem pojedziemy nowymi ścieżkami rowerowymi, ponieważ w tym roku zaplanowana jest budowa trasy rowerowej z Pszczółek do Kolnika oraz z Żelisławek do granic gminy. Inwestycje te mają pochłonąć odpowiednio 2 mln 780 tys. złotych i 950 tys. złotych. Ważną inwestycją jest również modernizacja hydrofornii w miejscowości Różyny. Prace mają zakończyć się w I połowie roku. Być może budynek będzie gotowy już w kwietniu. Za to gmina będzie musiała zapłacić niespełna 1 mln 100 tys. złotych.

Najciekawszą inwestycją na terenie gminy Przywidz będzie instalacja fotowoltaiki.

W zeszłym roku opracowaliśmy projekt i podpisaliśmy umowę. W tym roku nastąpi instalacja 250 ogniw fotowoltaicznych na dachach budynków mieszkalnych i gminnych. Inwestycja ta prowadzona będzie wspólnie z gminą Somonino i kosztować nas będzie 15 mln złotych

- przyznaje Marek Zimakowski, wójt gminy Przywidz.

Choć instalacje fotowoltaiczne są bardzo potrzebne i pozwoli to zaoszczędzić pieniądze, a zarazem zadbać o środowisko to inwestycją, która będzie kosztowała najwięcej będzie budowa oczyszczalni i kanalizacji. Na tą inwestycję gmina wyda około 30 mln złotych, a zakończyć ma się ona już jesienią tego roku.

Największą i najważniejszą inwestycją w gminie Suchy Dąb w tym roku będzie budowa kanalizacji w miejscowości Krzywe Koło. Zakończy się ona na przełomie lipca i sierpnia i pochłonie 6 mln. złotych. Poprowadzony zostanie również wodociąg w Suchym Dębie oraz w Grabinach-Zameczek. Wartość tej inwestycji to 240 tys. złotych.

W gminie Kolbudy największą inwestycją będzie dokończenie budowy szkoły metropolitalnej. Oddana do użytku zostanie hala sportowa przy szkole metropolitalnej w Kowalach. Planowany termin zakończenia prac to maj. W budynku „B” szkoły , który jest obecnie budowany mieścić się będzie m.in. sala gimnastyczna i stołówka,

Gmina Trąbki Wielkie w tym roku postawi na budowę kanalizacji i utworzenie plaży. - Najważniejszą inwestycją będzie budowa kanalizacji na terenie Sobowidza i stworzenie plaży wraz z przystanią kajakową - mówi Błażej Konkol, wójt gminy Trąbki Wielkie. - W planach mamy również budowę żłobka w Trąbkach. Chcemy powiększyć przedszkole i przenieść je do innego budynku, a w miejscu przedszkola utworzyć żłobek.

Zobacz: Bobry zadomowiły się nad Radunią. Mieszkańcy Straszyna obawiają się o bezpieczeństwo swoich domów [zdjęcia]

Powiat Gdański zainwestuje w wyświetlacze poprawiające poziom bezpieczeństwa na drogach powiatowych. - To plan na ten rok - mówi Naczelnik Wydziału Infrastruktury Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim, Jerzy Świs. - Wyświetlacze informujące kierowców, że jadą zbyt szybko pojawią się na drogach powiatowych, głównie przy szkołach.

Wyświetlacze to jedna z wielu inwestycji planowanych przez Zarząd Powiatu Gdańskiego na rok 2019. - Czekamy na podpisanie porozumienia z wojewodą na dofinansowanie inwestycji na drogach powiatowych - mówi wicestarosta Powiatu Gdańskiego, Marian Cichon. - Nadal będziemy także dofinansowywać rozbudowy remiz strażackich. Przygotowujemy się także do kolejnego etapu usprawnienia działalności powiatowego Wydziału Komunikacji.

Główną inwestycją drogową w ramach programu rozbudowy dróg lokalnych, będzie przebudowa drogi w miejscowości Ostrowite wraz z pętlą autobusową i elementami poprawiającymi bezpieczeństwo ruchu.
Już wkrótce znany będzie tegoroczny harmonogram prac, wykonywanych wspólnie z gminami przy drogach powiatowych. Będzie to głównie budowa nowych chodników, zatok autobusowych i elementów poprawiających bezpieczeństwo, oraz kontynuacja przebudowy ulicy Słowackiego w Pruszczu Gdańskim. Ważnymi inwestycjami będą modernizacje dwóch mostów - we Wróblewie i Cedrach Małych. Rozbudowana ma być szkoła w Warczu a DPS w Zaskoczynie czeka bardzo poważna termomodernizacja, która obejmie cały główny budynek. W Pruszczu Gdańskim, przy ulicy Grunwaldzkiej 25 wykonane zostanie nowe zagospodarowanie terenu.

ZOBACZ TEŻ: Najważniejsze inwestycje w 2018 r na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto