I Sesja Rady Powiatu Gdańskiego. Radni nowej kadencji złożyli ślubowanie, wybrali starostę i zarząd [ZDJĘCIA]

Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
Dzisiaj, 19 listopada odbyła się pierwsza sesja Rady Powiatu Gdańskiego. Sesja przebiegła bez zakłóceń. Radni wybrali przewodniczącego rady, wiceprzewodniczących, starostę gdańskiego, wicestarostę oraz zarząd na kadencję 2018-2023. Podjęli także uchwałę dotyczącą wynagrodzenia starosty nowej kadencji - Stefana Skoniecznego.

Pierwszą sesję Rady Powiatu Gdańskiego otworzyła i prowadziła do wyboru przewodniczącego, najstarsza wiekiem radna - Anna Burzymska. Na sali obecni byli wszyscy radni. Na samym początku otrzymali oni zaświadczenia o wyborze radnego. Następnie złożyli ślubowanie.Pierwsze głosowanie, o powołaniu komisji skrutacyjnej zapadło jednogłośnie. Głosowania podczas pierwszej sesji przebiegały tradycyjnie. System nie działał dzisiaj w 100 procentach. Działała za to transmisja on-line.

Na stanowisko przewodniczącego zgłoszono dwie kandydatury - Bogdana Dombrowskiego i Józefa Srokę. Przewodniczącym Rady VI kadencji w latach 2018-2023 został Bogdan Dombrowski, jeden z czterech radnych obecnej kadencji, którzy są w radzie powiatu od początku jej istnienia, czyli od 20 lat. Pozostałymi są: Andrzej Pastuszek, Bogdan Dombrowski, Marian Cichon i Anna Burzymska. Nowy przewodniczący otrzymał 13 głosów za, 7 przeciw, 2 radnych wstrzymało się od głosowania. Józef Sroka otrzymał 10 głosów za, 6 przeciw, 4 wstrzymało się.
- To pierwsza funkcja jako przewodniczący rady - powiedział Bogdan Dombrowski. - W radzie mamy koalicję, która zagłosowała na moją osobę i opozycję. Będę robił wszystko żeby ta współpraca dobrze wyglądała.

Zobacz także: Pierwsza sesja Rady Gminy Suchy Dąb -zdjecia, wideo

Wiceprzewodniczącymi zostali - Andrzej Pastuszek, to kolejna jego kadencja podczas, której będzie pełnił tę funkcję oraz Bąk Dorota. Andrzej Pastuszek otrzymał 13 głosów za, 7 przeciw i 2 wstrzymało się od głosowania. Dorota Bąk - 13 głosów za, 9 przeciw, żaden radny nie wstrzymał się od głosowania.

Następnym punktem obrad był wybór starosty, podjęcie uchwały o jego wynagrodzeniu oraz wybór wicestarosty i zarządu. Kandydat na starostę był jeden - Stefan Skonieczny. 13 radnych głosowało za, 6 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosowania.

- Będziemy wspólnie pracować w tej kadencji - powiedział Stefan Skonieczny, starosta powiatu gdańskiego. - Postaram się przekonać te osoby, które głosowały przeciw. Myślę, że to szóstka z Porozumienia Samorządowego. Nie mieli jeszcze okazji do współpracy ze mną.

Zobacz także: Pierwsza sesja Rady Gminy Kolbudy - zdjęcia

Następnie radni jednogłośnie podjęli uchwałę dot. wynagrodzenia starosty. Jego uposażenie pozostało takie, jak dotychczasowe. - Sądzę, że jest to wynagrodzenie, które nie powinno budzić żadnych zastrzeżeń - dodał starosta. Zostało obniżone, podczas obniżek, które objęły samorządowców.

Wicestarostą został Marian Cichon, który w poprzedniej kadencji również pełnił tę funkcję. - Pracowaliśmy razem przez ostatnie cztery lata, nie było nieporozumień. Myślę, że na zewnątrz też dobrze wypadamy jako powiat - wyjaśnił starosta.

Pozostałymi członkami zarządu zostali Barbara Biedrzycka, Jarosław Karnath i Michał Trembacz.
- Są to doświadczeni samorządowcy, a jednocześnie uzyskali najwięcej głosów swoich okręgach - powiedział Stefan Skonieczny. - Barbara Biedrzycka uzyskała ponad 1400 głosów, Jarosław Karnath - ponad 1800, a Michał Trembacz - 1773. Te wyniki świadczą, że ludzie ci mają zaufanie wśród mieszkańców.

Radni mają 30 dni od dnia złożenia ślubowania do złożenia oświadczenia majątkowego.

ZOBACZ: Pierwsza sesja Rady Gminy Suchy Dąb w kadencji 2018-2023

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dziwna to sprawa, ze pierwszy raz w swojej historii rada powiatu gdańskiego w mojej ocenie głosowała niezgodnie z obowiązującymi procedurami- tak jak to miało miejsce przy wyborze „przewodniczącego rady powiatu” gdzie były dwie kandydatury i obie głosowane były oddzielnie co jest kompletnym nieporozumieniem! Głosowanie powinno przebiegać w taki sposób, ze spośród dwóch kandydatów znajdujących się na liście do głosowania należy wskazać osobę , która zdaniem głosującego będzie lepszym przewodniczącym ! Te
Wybory , podobnie jak wszystkie kolejne są zwyczajnie z mocy prawa nieważne! Pozdrawiam
XDM
Dodaj ogłoszenie