Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Straszyna otwiera nowe karty. Mieszkańcy spotkali się z archeolog - Renatą Wiloch-Kozłowską

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Zaskakujące wyniki wykopalisk w Straszynie! Archeologiczne znaleziska wskazują na obecność w regionie wikingów, a także... ludów dalekiego wschodu! W czwartek mieszkańcy spotkali się w budynku Mediateki z archeolog.

W czwartek 21 października 2021 r. w budynku Mediateki w Straszynie odbyło się spotkanie z archeolog - Renatą Wiloch-Kozłowską, w ramach obchodów jubileuszu 700-lecia Straszyna. Na wydarzeniu pojawili się mieszkańcy, którzy z bliska mogli zobaczyć najciekawsze znaleziska udostępnione przez archeolog w tymczasowej gablocie w budynku straszyńskiej Mediateki.

Wbrew pozorom nie trzeba prowadzić badań wielkopowierzchniowych takich jak te towarzyszące budowie dróg i autostrad, potężnych hal magazynowych czy osiedli mieszkaniowych, żeby w trakcie prac wykopaliskowych natrafić na ciekawe czy cenne znaleziska. Czasem wystarczy odrobina szczęścia. Nasze niedawne badania w Straszynie są doskonałym przykładem takiego szczęśliwego zbiegu okoliczności - relacjonowała archeolog.

W połowie czerwca tego roku w Straszynie przez dwa dni na niewielkiej powierzchni zostały przeprowadzone badania archeologiczne przed zabudową domu rodzinnego. Na podstawie odkryć można wnioskować, że już kilkaset lat temu w regionie występowało rozwinięte osadnictwo.

Badania rzucają nowe światło na historię Straszyna

Podczas badań archeologicznych natrafiono na wiele fragmentów ceramiki, wskazujących na rozwiniętą w tym regionie produkcję tego typu wyrobów. To jednak niejedyne bogate w historię skarby.

W trakcie eksploracji w obiekcie zarejestrowano okrągły bursztynowy amulet z otworem w środku, ćwiartkę srebrnej arabskiej monety, zoomorficzną aplikację - prawdopodobnie skandynawską, żelazny haczyk z zadziorem, 16 fragmentów ceramiki wczesnośredniowiecznej, 2 fragmenty przedmiotów metalowych oraz 96 fragmentów kości zwierzęcych - czytamy w oficjalnym sprawozdaniu z przeprowadzonego badania.

Monety pochodzą z terenów dzisiejszego... Uzbekistanu

- Dwa metalowe srebrne znaleziska to fragmenty dirhemów arabskich, które trafiły tutaj razem z kupcami. Jedna z monet jest już zidentyfikowana przez numizmatyka - została ona wybita w Samarkandzie, czyli w dzisiejszym... Uzbekistanie w 942 r. n.e. - podaje archeolog Renata Wiloch-Kozłowska.

Wikingowie w Straszynie

Szczególną uwagę mieszkańców zebranych na wydarzeniu przyciągnęły także metalowe okucia:

- Metalowe okucia pochodzą ze Skandynawii - są pozostałościami po wikingach. Jest to absolutny fenomen naszych odkryć - wcześniej tego typu rzeczy znajdowane były jedynie wśród zbiorowych mogił budowanych przez wikingów - nie zaś jak miało to miejsce w Straszynie - osadach - wyjaśniała prelegentka.

Wśród wykopanych okazów natrafiono także na grzebień datowany na okres pierwszych Piastów, a więc podobny do wcześniej opisywanych monet i metalowych okuć. Zbieżność dat odkrywanych przedmiotów wskazuje zatem, że wczesnośredniowieczny Straszyn był miejscem wędrówek ludów z całego świata.

Barwna historia miejscowości

Pierwsze wzmianki o wsi Straszyn pochodzą z dokumentów Zakonu Krzyżackiego z roku 1321. Osadnictwo w tym regionie rozpoczęło się jednak znacznie wcześniej. Dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym przez liczne instytucje i firmy archeologiczne, ślady najstarszego dotychczas odkrytego w rejonie Straszyna osadnictwa datuje się na co najmniej pół tysiąca lat przed naszą erą. Osadnictwo to z pewnością związane było z dogodnymi warunkami geograficzno-środowiskowymi, położeniem w dolinie rzeki Raduni, która zapewniała dostęp do wody pitnej i mogła służyć jako szlak transportowy oraz licznymi wzniesieniami terenu, które umożliwiały stałą obserwację najbliższej okolicy. Klimat tutejszych terenów sprzyjał wówczas rozwojowi rolnictwa, a przecinające się w okolicach miejscowości szlaki handlowe, dodatkowo zwiększały chęć osiedlania się tutaj ludów z różnych zakątków świata. Kluczowym dla okolic okazał się I w. n.e., kiedy to poprowadzono w tym rejonie szlak bursztynowy, kończący się najprawdopodobniej u ujścia Raduni do Motławy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto