Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Przywidz w międzynarodowym projekcie SERENE. Będzie obszarem demonstracyjnym

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Na zdjęciu od lewej: wiceprezes zarządu Energi Operatora Wiesław Jasiński, właściciel firmy STAY-ON Paweł Grabowski, wójt gminy Przywidz Marek Zimakowski, dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych PAN Jan Kiciński
Na zdjęciu od lewej: wiceprezes zarządu Energi Operatora Wiesław Jasiński, właściciel firmy STAY-ON Paweł Grabowski, wójt gminy Przywidz Marek Zimakowski, dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych PAN Jan Kiciński Fot. Energa
Kolejny krok gminy Przywidz w rozwój OZE. W ubiegłym tygodniu w Przywidzu odbyło się spotkanie inaugurujące międzynarodowy projekt SERENE, w którym bierze udział 14 europejskich firm, instytucji i samorządów. Obszary demonstracyjne zlokalizowane zostały w Danii, Holandii i Polsce, właśnie w gminie Przywidz.

Projekt SERENE w gminie Przywidz

Instytut Maszyn Przepływowych PAN, gmina Przywidz, Energa Operator oraz firma STAY-ON wspólnie wypracują rozwiązania integrujące różne elementy systemu energetycznego i nowe jednostki wytwarzania energii odnawialnej na potrzeby społeczności lokalnych. Działania prowadzone będą jako część europejskiego projektu SERENE, dofinansowanego przez UE w ramach programu „Horyzont 2020”. Start polskiego obszaru projektu ogłoszony został 20 maja podczas spotkania w Przywidzu.

W projekcie SERENE udział bierze 14 europejskich partnerów. W jego ramach utworzone zostaną obszary demonstracyjne w trzech krajach europejskich – Danii, Holandii i w Polsce. Projekt uzyskał wsparcie UE na poziomie ponad 5 mln euro. Na obszary demonstracyjne wybrano te, które obejmują tereny wiejskie i mniejsze miejscowości. W Polsce będzie to gmina Przywidz.

– Udział w tym projekcie to ogromne wyróżnienie dla niewielkiej gminy, jaką jest gmina Przywidz. Jednak wydaje się, że w pełni uzasadnione, bowiem nie jest to pierwszy projekt związany z OZE, w którym nasza gmina uczestniczy - mówi Marek Zimakowski, wójt gminy Przywidz. - Od wielu lat jesteśmy liderem w działaniach na rzecz gospodarki niskoemisyjnej, powiem więcej, zero emisyjnej. W 2011 roku zainstalowaliśmy 142 instalacje kolektorów solarnych w tym 6 na obiektach użyteczności publicznej. Przeprowadziliśmy termomodernizację wszystkich budynków publicznych, instalując w nich 10 pomp ciepła jako podstawowe źródło ogrzewania.

- Poszliśmy o krok dalej, w tym roku przy współpracy z Energą Oświetlenie udało nam się wymienić oświetlenie uliczne z sodowego na ledowe w całej gminie - dodaje wójt. - Zakończyliśmy także montaż 260 mikroinstalacji fotowoltaicznych na domach naszych mieszkańców oraz 10 budynkach użyteczności publicznej o łącznej mocy ponad 1,6 MWp. Na tym na pewno nie poprzestaniemy. Udział w tak prestiżowym, międzynarodowym projekcie jest zwieńczeniem naszej wieloletniej współpracy z PAN, Grupą Energa oraz Energą Operator

Pojazdy elektryczne jako magazyny energii

Powstanie wewnętrznego rynku energii w ramach wspólnoty, który będzie również mógł świadczyć usługi dla Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD), zostanie wsparte budową infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. W ramach projektu powstaną przynajmniej trzy stacje ładowania. Przetestowany zostanie m.in. model wykorzystania pojazdów z napędem elektrycznym w zastępstwie autobusu z silnikiem Diesla do dowożenia dzieci do szkoły, a także technologia Vehicle to grid, która polega na wykorzystaniu pojazdów elektrycznych, jako magazynów energii.

W miejscowej szkole oraz przedszkolu zostaną sprawdzone pilotażowe rozwiązania z zakresu inteligentnego zarządzania budynkiem, integrujące systemy klimatyzacji, pompy ciepła oraz magazyn energii elektrycznej, których celem będzie maksymalizacja auto konsumpcji wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne energii.

– Magazyny energii zbudowane będą w dwóch innowacyjnych konfiguracjach. Jeden w technologii tak zwanej przepływowej charakteryzującej się, w porównaniu z innymi technologiami, bardzo długą żywotnością oraz bezpieczeństwem użytkowania. Drugi magazyn energii, wykonany w wersji mobilnej, docelowo będzie pełnił rolę tymczasowego systemu bilansującego wspierającego lokalne sieci dystrybucyjne wyposażone w instalacje OZE. Wszystko będzie kontrolowane przez dedykowany system zarządzania energią – mówi dr inż. Paweł Grabowski, właściciel firmy STAY-ON.

Zaangażowanie mieszkańców
Optymalizacji pod względem wykorzystania energii z paneli fotowoltaicznych ulegnie również praca miejscowej oczyszczalni ścieków oraz przepompowni. W planach ujęta jest również możliwość sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej produkowanej przez budynki oraz wprowadzenie jej do sieci energetycznej. Niezwykle istotne dla sukcesu projektu będzie zaangażowanie osób prywatnych. Dlatego w prowadzonych działaniach udział wezmą także mieszkańcy osiedla domów jednorodzinnych posiadający działające instalacje fotowoltaiczne.

Rozwiązania wypracowane w obszarach demonstracyjnych zostaną przeanalizowane i ocenione, tak by mogły posłużyć do wyznaczania trendów transformacji energetycznej w Europie.

- Wierzę, że wypracowane w ramach projektu rozwiązania, będą korzystne nie tylko dla gminy Przywidz, ale posłużą również do wyznaczania trendów dla tworzenia wspólnot energetycznych na terenie całej Unii Europejskiej - dodaje wójt Marek Zimakowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto