Gmina Przywidz stawia na Odnawialne Źródła Energii

Materiał informacyjny Gminy Przywidz

Od wielu lat Gmina Przywidz jest w czołówce gmin pomorskich w zestawieniu liderów podejmujących działania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej. W 2011 roku zainstalowano 142 instalacje kolektorów solarnych, w tym 6 na obiektach użyteczności publicznej. Przeprowadzono termomodernizację wszystkich budynków publicznych, instalując w nich 10 pomp ciepła jako podstawowe źródło ogrzewania.

Obecnie każdy budynek publiczny w Gminie Przywidz jest wyposażony w nowoczesny, niskoemisyjny system grzewczy, jednak nie poprzestaliśmy na tym. Poszliśmy o krok dalej, w tym roku przy współpracy z Energa Oświetlenie udało nam się wymienić oświetlenie uliczne z sodowego na ledowe w całej gminie. Zakończyliśmy także montaż 260 mikroinstalacji fotowoltaicznych na domach naszych mieszkańców oraz 10 budynkach użyteczności publicznej o łącznej mocy ponad 1,6 MWp.” – wylicza Wójt Gminy Przywidz Marek Zimakowski.

Montaż instalacji fotowoltaicznych realizowany był w ramach projektu "Od Somonina aż po Przywidz", na którego realizację gmina pozyskała dofinansowanie aż 85 procentowe.

"Korzyści z realizowanego działania jest naprawdę wiele. Działamy na rzecz środowiska, ale również wpływamy na obniżenie własnych kosztów. Rachunki za prąd już po pierwszym miesiącu są znacząco niższe." - podkreśla Wójt Gminy Przywidz.

Na tym jednak Gmina Przywidz nie poprzestała. 20 maja 2021r. miała miejsce uroczysta inauguracja projektu SERENE.

W ramach projektu Instytut Maszyn Przepływowych PAN, Gmina Przywidz, Energa Operator oraz firma STAY-ON wspólnie wypracują rozwiązania integrujące różne elementy systemu energetycznego. Podstawowym celem projektu SERENE jest zapewnienie lokalnym społecznościom jak największej samowystarczalności energetycznej w oparciu o odnawialne źródła energii. Kluczem do sukcesu będzie sprawna integracja różnych nośników energii, takich jak ciepło oraz energia elektryczna, w ramach spójnego systemu. Projekt obejmie m.in. wypracowanie rozwiązań z zakresu bilansowania wytwarzanej energii z zapotrzebowaniem na nią, z wykorzystaniem magazynów energii. Dzięki odpowiedniemu opomiarowaniu poszczególni użytkownicy sieci znajdującej się na terenie wspólnoty energetycznej będą mogli bardziej świadomie i aktywnie włączyć się w funkcjonowanie systemu energetycznego.

W projekcie SERENE udział bierze 14 europejskich Partnerów. W jego ramach utworzone zostaną obszary demonstracyjne w trzech krajach europejskich – Danii, Holandii i w Polsce ( jedynie w gminie Przywidz). Projekt uzyskał wsparcie UE na poziomie ponad 5 mln euro.(Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020").

Na zdjęciu od lewej: wiceprezes zarządu Energi Operatora Wiesław Jasińki, właściciel firmy STAY-ON Paweł Grabowski, wójt gminy Przywidz Marek Zimakowski, dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych PAN Jan Kiciński

Srebrny medal w Mistrzostwach Województwa Pomorskiego dla SAS Zawisza Przywidz!

Historyczny sukces Piłkarek Ręcznych SAS Zawisza Przywidz w kategorii rocznika 2009 oraz młodsze. Dziewczęta z szóstej klasy sportowej SP w Przywidzu zdobyły tytuł Wicemistrzyń Województwa Pomorskiego w Piłce Ręcznej Dzieci. Podopieczne trenerów Joanny Żabińskiej i Zbigniewa Jakusz-Gostomskiego w ostatnim czwartym turnieju finałowym pokonały UKS Banino 11:8 oraz MTS Kwidzyn 9:8. Przegrały jedynie po niezwykle wyrównanym boju z Mistrzyniami Województwa Pomorskiego: Siódemką Osowa Gdańsk 8:9. Zdobywając wicemistrzostwo dziewczęta z SAS Zawisza Przywidz osiągnęły największy sukces w grach zespołowych w historii wszystkich placówek oświatowych w gminie.

Dodaj ogłoszenie