Gmina Kolbudy stawia na inwestycje i skutecznie sięga po zewnętrzne fundusze

Materiał informacyjny Gminy Kolbudy

Na półmetku kadencji 2018-2023 po stronie sukcesów samorządu Gminy Kolbudy niewątpliwie zapisać można wysoką kwotę pozyskanych środków pozabudżetowych. Ta po dwóch i pół roku zbliża się do 25 milionów złotych. Dzięki dofinansowaniom w niespotykanej dotąd w gminie skali możliwa była realizacja wielu inwestycji drogowych, na wykonanie których z utęsknieniem czekają mieszkańcy. Od początku bieżącej kadencji do dziś do użytku oddano kilkanaście odcinków zmodernizowanych dróg. Mniejsze lub większe zadania inwestycyjne realizowano we wszystkich 15 sołectwach Gminy Kolbudy.

- Obejmując urząd jesienią 2018 roku deklarowałem, że chcę łączyć, a nie dzielić – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Część moich politycznych przeciwników zarzucała mi, że skupię się wyłącznie na Kowalach, w których mieszkam. Myślę, że przez te dwa i pół roku wspólnie z Radą Gminy Kolbudy udowodniliśmy, że zależy nam na rozwoju wszystkich sołectw. Efekty naszej pracy widać zarówno w Kowalach, jak i innych częściach gminy. Od zupełnie obcych ludzi słyszę, że gmina się zmienia na lepsze. Niemal na każdym kroku prowadzone są jakieś prace inwestycyjne.

Budowa krytej pływalni w Kolbudach

Największą inwestycją kubaturową w Gminie Kolbudy jest w bieżącej kadencji samorządu budowa krytej pływalni w Kolbudach. Szacowana na około 18 milionów złotych inwestycja, na którą mieszkańcy gminy czekają od kilkudziesięciu lat ma zostać oddana do użytku jesienią bieżącego roku.

- Obecnie realizujemy drugi i zarazem ostatni etap budowy – mówi Andrzej Chruścicki. – Aktualnie trwa montaż skomplikowanych instalacji technologii basenowej.

Modernizacje gminnych dróg

Nie sposób nie zauważyć, że priorytetem w realizacji samorządowych przedsięwzięć jest budowa nowych dróg. Aktualnie w Gminie Kolbudy równolegle toczy się aż sześć inwestycji polegających na gruntownej modernizacji lokalnych ulic. Lada moment rozpocznie się kolejna przebudowa układu komunikacyjnego.

- Przed rozpoczęciem lata chcemy oddać do użytku ulicę Adama Ważnego i przyległą do niej ulicę Skrzatów – wyjaśnia wójt Andrzej Chruścicki. – To drogi prowadzące do przystani żeglarskiej stanowiącej wizytówkę naszej gminy i samych Kolbud. To wstyd, że przez tyle lat nasi mieszkańcy, ale również przyjezdni z Trójmiasta, docierali nad nasze piękne jezioro po nierównych, spękanych, betonowych płytach. To samo dotyczyło cmentarza parafialnego w Lublewie Gdańskim, do którego dojazd wiódł betonową, najeżoną prętami zbrojeniowymi nawierzchnią, na której można było uszkodzić pojazd. Dzięki skutecznie pozyskiwanym środkom możemy to wreszcie sukcesywnie zmieniać. Niestety nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkich potrzeb od razu.

Samorząd wykonuje aktualnie inwestycje drogowe również w miejscowościach Otomin i Babidół, którego mieszkańcy od kilkudziesięciu lat marzyli o równej, bezpiecznej drodze. Dziś, dzięki modernizacji dwóch głównych ulic w sołectwie krajobraz wsi i komfort jazdy zmienia się diametralnie.

- Większość z naszych inwestycji drogowych uzyskała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, czyli programów realizowanych przez rząd – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Otrzymujemy jednak również dotacje z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Przykładem jest budowa ulicy Fiołkowej, która połączy sołectwo Czapielsk z Kolbudami i stanowić będzie ważną alternatywę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń na drodze wojewódzkiej 221.

To jedynie aktualnie toczące się inwestycje drogowe. Od listopada 2018 roku do końca 2020 roku do użytku oddawano zmodernizowane ulice m.in. w sołectwach Kolbudy, Bielkówko, Lisewiec, Ostróżki czy Jankowo Gdańskie, gdzie gruntownej przebudowie poddano znaczną część układu drogowego wsi.

- Chociaż półmetek kadencji zamykamy z kilkunastoma inwestycjami drogowymi mamy na uwadze fakt, że lista potrzeb wciąż jest długa – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Liczba mieszkańców systematycznie się zwiększa, powstają nowe osiedla. Wykonujemy jednak projekty, składamy wnioski gdzie się tylko da i aplikujemy o kolejne środki, które pozwalają nam modernizować stare i budować nowe drogi.

Nowe lampy i oświetlenie ciągu pieszego

Ważną inwestycją z punktu widzenia mieszkańców jest realizowany aktualnie montaż dodatkowego oświetlenia wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego z Kolbud do Kowal. Obecnie dobiega końca podłączanie lamp na odcinkach, które dotąd wieczorową porą tonęły w mroku. Trwa również montaż nowych słupów oświetleniowych i wymiana starych opraw na wielu innych ulicach gminy Kolbudy.

- Dzięki zawartemu przez nasz samorząd porozumieniu ze spółką Energa Oświetlenie w samym tylko roku 2020 zamontowaliśmy 166 nowych ledowych lamp, które świecą bardziej przyjaznym dla oka światłem i w mniejszym stopniu obciążają gminny rachunek za energię elektryczną – mówi wójt Andrzej Chruścicki. - Wymieniliśmy też około 700 starych opraw na istniejących słupach. Nie zapominamy również o doświetlaniu przejść dla pieszych na drodze wojewódzkiej 221, co znacznie poprawia bezpieczeństwo.

Rekordowe kwoty pozyskanych środków pozabudżetowych i redukcja zadłużenia

Jednym z największych i zarazem najważniejszych osiągnięć samorządu na półmetku kadencji jest skuteczne aplikowanie o zewnętrzne środki umożliwiające realizację tak wielu inwestycji. W latach 2019 – 2020 z funduszy pozabudżetowych pozyskano łącznie około 25 milionów złotych.

- Patrząc na kwoty pozyskiwane w latach wcześniejszych możemy być naprawdę zadowoleni – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Mamy dobre pomysły, projekty i nasze wnioski są wysoko oceniane przez podmioty przyznające dotacje. To w dużej mierze zasługa pracowników urzędu.

Warto odnotować, że bieżąca kadencja, to również czas redukcji zadłużenia gminy. Od 2018 roku, dzięki czynionym oszczędnościom i pozyskiwanym środkom zewnętrznym kwota zobowiązań gminy systematycznie topnieje.

- Gdy obejmowałem fotel Wójta Gminy Kolbudy w roku 2018 zapisana w projekcie budżetu kwota zadłużenia gminy wynosiła 43,3 mln złotych – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Dzięki podjętym wówczas działaniom naprawczym udało się nam sporo zaoszczędzić, a rok 2019 zamknęliśmy ostatecznie z długiem na poziomie 32,5 mln zł. Również w roku 2020, który z uwagi na koronawirusa był szczególny, udało nam się zredukować zadłużenie schodząc poniżej bariery 30 mln zł. Dokonaliśmy tego mimo niższych o około 3 miliony złotych wpływów z tytułu podatków PIT i CIT.

Inwestycje w infrastrukturę oświatową

Rosnąca z roku na rok liczba mieszkańców gminy sprawia, że w swoich planach inwestycyjnych samorząd nie może zapominać o najmłodszych. W bieżącej kadencji, wraz z Miastem Gdańsk i Gminą Pruszcz Gdański, dokończono budowę pierwszej w Polsce, realizowanej wspólnie przez trzy samorządy, Szkoły Podstawowej w Kowalach. Oddano do użytku nowoczesną halę sportową, kuchnię ze stołówką oraz kompleks boisk przy obiekcie.

We wrześniu 2020 roku działalność zainaugurowało natomiast nowoczesne, publiczne przedszkole w Kowalach, z miejscami dla stu maluchów. Placówkę zlokalizowano na parterze jednego z nowych budynków mieszkalnych wybudowanych przez dewelopera. Wkrótce duża modernizacja natomiast czeka szkołę w Bielkówku. Samorząd ogłosił już przetarg na rozbudowę tamtejszego Zespołu Kształcenia i Wychowania, który zyska dodatkowe pomieszczenia oraz nową halę sportową

- Liczba miejsc w przedszkolach i szkołach jest ciągle niewystarczająca – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Z problemem tym borykają się wszystkie samorządy. Szczególnie trudna sytuacja jest zwłaszcza w największych miejscowościach, jak Kowale czy Kolbudy. Stale szukamy więc nowych, skutecznych i przystępnych cenowo rozwiązań, które pomogłyby nam zwiększać liczbę miejsc w placówkach.

Doposażanie placów zabaw i terenów rekreacyjnych

Gmina stara się również inwestować w modernizację i uzupełnianie w dodatkowe sprzęty placów zabaw dla maluchów.

- Piękny teren rekreacyjny mamy w Kolbudach, ale chcielibyśmy, aby dzieci w każdym sołectwie miały miejsce do bezpiecznej zabawy – mówi wójt. – Nie zapominamy też o sprzęcie do ćwiczeń służącym starszym mieszkańcom.

W ostatnich miesiącach rozbudowano i odnowiono plac zabaw przy ul. Pilotów w Kowalach, gdzie oprócz nowych ścieżek, ławek czy grillowej wiaty pojawiły się zabawki dla najmłodszych mieszkańców sołectwa. W wyposażeniu placu zabaw pomogło stowarzyszenie Akademia Piłkarska Kowale, które pozyskało zewnętrzne dofinansowanie. O nowy sprzęt do zabaw i rekreacji wzbogaciły się też m.in. Bąkowo, Pręgowo czy Lisewiec.

Kluby dla Seniorów i transport dla osób z ograniczoną sprawnością

Znaczną część mieszkańców gminy stanowią również osoby starsze. Z myślą o nich uruchomiono dwa Kluby Senior + w Kolbudach i Kowalach. Koło Seniora działa natomiast w Lisewcu.

- Myślę, że najstarsi mieszkańcy gminy nie mogą narzekać na brak zajęć – mówi Andrzej Chruścicki. – Dedykowana tej grupie wiekowej oferta jest naprawdę ciekawa. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Z myślą o seniorach, a także o osobach mających trudności w poruszaniu się uruchomiono właśnie nową usługę „door to door” umożliwiającą darmowy transport mieszkańcom, którzy mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu się ze względu na ograniczoną sprawność. Usługa została dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dobra współpraca z Radą Gminy Kolbudy

- Myślę, że ostatnie dwa i pół roku dla Gminy Kolbudy to czas prosperity – podsumowuje wójt Andrzej Chruścicki. – Wspólnie z Radą Gminy Kolbudy dobrze przepracowaliśmy ten okres. Przy okazji chciałbym podziękować radnym za dobrą współpracę. W najważniejszych dla mieszkańców sprawach mówimy jednym głosem. Efektem tego są liczne inwestycje realizowane w naszej gminie.

Pierwszy w historii Budżet Obywatelski

Na zakończenie warto podkreślić, że jeszcze w czerwcu rozpocznie się nabór wniosków do pierwszego w historii Gminy Kolbudy Budżetu Obywatelskiego. O jego utworzenie zabiegała spora grupa mieszkańców.

- Do tej pory często mówiło się o Budżecie Obywatelskim, ale brakowało konkretnych decyzji – mówi Andrzej Chruścicki. – Właśnie to zmieniamy i dajemy naszym mieszkańcom ważne narzędzie partycypacji społecznej umożliwiające podejmowanie decyzji w zakresie inwestycji w poszczególnych miejscowościach.

Dodaj ogłoszenie