Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Kolbudy: Drukują przyłbice ochronne dla szpitali, placówek medycznych i pogotowia w Pruszczu #Pomagamy medykom | ZDJĘCIA

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
W akcji #POMAGAM - przyłbica dla medyka biorą udział także mieszkańcy gminy Kolbudy. Dwa małżeństwa, dwie drukarki 3D. Tak to się zaczęło. Drukować przyłbice zaczęli tydzień temu, w sobotę 28 marca 2020 r. Do dzisiaj przekazali już bezpłatnie gotowe maski m.in. Pogotowiu Ratunkowemu w Pruszczu Gdańskim, Klinicznemu Oddziałowi Ratunkowemu UCK w Gdańsku i szpitalowi w Gdańsku- Zaspie. Kto chce wesprzeć działania, zakup materiałów, powinien zajrzeć na ich zrzutkę.

O swojej akcji niesienia pomocy medykom poprzez druk niezbędnych przyłbic, Sebastian Wołejszo i Lech Falkowski na stronie, gdzie prowadzą zrzutkę na drukarki i materiał napisali tak:
"Witajcie, jesteśmy czwórką przyjaciół (2 małżeństwa), która postanowiła podjąć własną inicjatywę niesienia pomocy dla medyków z województwa pomorskiego. Na dzień dzisiejszy (28.03.2020 r. - dop. red.) kupiliśmy dwie drukarki 3D, na których zaczęliśmy testować pierwsze wydruki przyłbic ochronnych. Zakupiliśmy ok. 10 kg filamentów, a także pozostałe komponenty niezbędne do produkcji przyłbic, takie jak: 200 mb gumy ciążowej (można z niej wyprodukować ok. 600 przyłbic) oraz ok (85 m kw.) twardej folii PET (1200 przyłbic). Informacja o naszym projekcie rozeszła się bardzo szybko tzw. pocztą pantoflową. (...) Otrzymaliśmy szereg zapytań, kiedy możemy dostarczyć pierwsze przyłbice. Tak więc zapotrzebowanie jest ogromne! Dlatego apelujemy o wsparcie naszego projektu na zrzutka.pl."

- Realizacja projektu wynikła z potrzeby serca - mówi Sebastian Wołejszo, mieszkaniec gminy Kolbudy, prowadzący firmę w Lublewie Gdańskim, gm. Kolbudy. - Ruszyliśmy w sobotę 28 marca. Wtedy to rozpakowaliśmy pierwsze zakupione drukarki. Zaczęło się od tego, że znajomi ze służb medycznych mówili w rozmowach z nami, że nie mają tych przyłbic. Zainteresowaliśmy się z naszymi przyjaciółmi tematem.

- Jak się dowiedzieliśmy, jaka jest wydajność, ile potrzeba materiałów, to postanowiliśmy zrobić zrzutkę. Naszym celem jest wyprodukowanie jak największej ilości masek przyłbic i przekazanie ich odpowiednim służbom tak, aby zabezpieczyć życie tych, którzy są najbardziej narażeni na ryzyko.

We wtorek,  31 marca, inicjatorom zbiórki udało się zakupić dodatkowe cztery drukarki. Druk przyłbic idzie pełną mocą.

- Jak w każdym projekcie, początkowo nie obyło się bez problemów technicznych - mowi Lech Falkowski, mieszkaniec Gdańska. - Do wtorku drukowaliśmy tylko na jednej z dwóch zakupionych wcześniej drukarek, ponieważ jedna z nich została dostarczona bez kluczowej części, zapewniające prawidłowe funkcjonowanie. W tym momencie wykorzystujemy cały zakupiony sprzęt, który udało nam się zoptymalizować pod kątem wydajności.

- Jedna drukarka jest w stanie wydrukować 10-12 gotowych zestawów składających się na 1 przyłbicę, w ciągu doby. Początkowo zakładaliśmy, że przy 6 drukarkach będziemy w stanie drukować maksymalnie ok. 50 elementów do przyłbic dziennie. Cieszymy się, że nasze wyniki są dużo lepsze dzięki czemu pomożemy większej ilości osób - dodaje pan Lech.

- Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z ludźmi, którzy na Pomorzu produkują przyłbice. Możemy się wymieniać projektami, oraz wiedzą dotyczącą druku 3D, dzięki czemu czas produkcji się zmniejsza - dodaje pan Sebastian. - 
Każdemu zależy, żeby jak najszybciej drukować. Pierwszy nasz wydruk trwał ok. 4,5 godziny. Udało nam się zoptymalizować go o ponad połowę.

- Przy tych mocach produkcyjnych jesteśmy w stanie produkować 16 gotowych masek dziennie, co daje ok. 480 gotowych masek miesięcznie. Naszym celem jest zwiększenie potencjału produkcyjnego do ok. 50 masek dziennie, czyli ok. 1500 masek miesięcznie.

Aby zrealizować ten cel, trzeba kupić niezbędne komponenty do produkcji.

- Na potrzeby realizacji projektu zbieramy kwotę 20000 zł w celu zwiększenia produkcji i pokrycia kosztów niezbędnych materiałów - mówi  Sebastian Wołejszo.

- W przypadku gdy wykorzystamy zakupione środki i materiały, a zainteresowanie naszymi przyłbicami, ze strony służb medycznych, będzie nadal tak wysokie jak obecnie, nie wykluczamy, że będziemy szukać kolejnego finansowania naszej akcji - dodaje Lech Falkowski.

- Wszystkie wytworzone maski zostaną przekazane bezpłatnie osobom zaangażowanym na co dzień w walkę z koronawirusem w województwie pomorskim - zaznaczają nasi rozmówcy. - Osoby zainteresowane przekazaniem materiałów lub udzieleniem pomocy niematerialnej prosimy o kontakt. Na stronie https://zrzutka.pl/pz9p4g są do nas namiary. KLIKNIJ TUTAJ

Do piątku prowadzący akcję przekazali bezpłatnie gotowe przyłbice m.in. Pogotowiu Ratunkowemu w Pruszczu Gdańskim, Klinicznemu Oddziałowi Ratunkowemu UCK w Gdańskuszpitalowi na Zaspie w Gdańsku. Przyłbice trafią także do szpitala w Kościerzynie i Wejherowa.

- Pewnie dużo ludzi drukuje dla Trójmiasta. Dzisiaj przekazujemy 50 masek do szpitala w Wejherowie. Zapotrzebowanie jest ogromne. Dostaliśmy zapytania równie ze szpitali w Bytowie czy Słupsku, w dniu dzisiejszym zamówione zostało 50 kg materiału PLA - dodaje pan Sebastian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto