Gm. Pruszcz Gd. Od stycznia chcą połączyć bibliotekę z OKSiR

(JŁ)
W OKSiR odbywa się wiele zajęć dla młodzieży z gminy
W OKSiR odbywa się wiele zajęć dla młodzieży z gminy fot. J. Łabasiewicz
Radni gminy Pruszcz Gd. zgodzili się na połączenie Biblioteki Publicznej Gm. Pruszcz Gd. z siedzibą w Cieplewie z Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Cieplewie.

Podjęli w tej sprawie stosowną uchwałę, na podstawie której gmina może rozpocząć procedurę łączenia. Samorząd chce połączyć placówki od stycznia.

Małgorzata Grzegorczyk, sekretarz gminy podczas sesji uzasadniała, że takie działanie ma na celu poprawę wykonywania zadań gminy w zakresie kultury, a także poszerzenie dotychczasowej oferty.
- Zostanie utworzona jedna jednostka organizacyjna pod dotychczasową nazwą OKSiR - mówi sekretarz. - Połączenie wymaga zasięgnięcia opinii Krajowej Rady Bibliotecznej, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a decyzję w tej sprawie podejmie minister kultury.

Cieplewo. W OKSiR odbyło się przedstawienie "Dwoje magicznych oczu". Zdjęcia

Połączenie wiąże się także z oszczędnościami, gdyż zamiast dwóch dyrektorów będzie jeden. Umożliwi to także prowadzenie jednej obsługi finansowo-księgowej, kadrowej i organizacyjnej. To także jeden budżet. Nowa placówka przejmie zobowiązania i wierzytelności biblioteki. Jest to o tyle łatwiejsze, że obie placówki mieszczą się w tym samym budynku.

Jak zapewnia gmina, połączenie nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań. OKSiR przejmie obowiązki i zadania biblioteki.
- Połączenie jest zasadne ze względów ekonomicznych - przyznaje radny Jerzy Mik. - Ale czy na etapie dzielenia budżetu nie będzie to ze szkodą dla biblioteki? Trzeba zabezpieczyć działania biblioteki. Baza lokalowa w Cieplewie jest dobra, ale księgozbiór ubogi. Atmosferę tworzą ludzie. Ważne, by zwiększyć liczbę książek i zadbać o czytelnictwo.
- Jeżeli Rada Gminy widzi taką potrzebę, to my oczywiście podejmiemy się tego zadania - zapewnia Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiR. - Najważniejsze są zapisy w statucie, w którym zabezpieczymy zadania biblioteki.

Gm. Przywidz także planuje połączenie biblioteki z Gminnym Ośrodkiem Kultury. - Gdy w 2016 r. powstanie hala gimnastyczna, znajdą się w niej pomieszczenia dla nowej placówki kulturowej - zapowiada Marek Zimakowski, wójt gm. Przywidz. - Będzie ona na wyciągnięcie ręki dla mieszkańców, ale przede wszystkim dla młodzieży, bo w pobliżu szkoły.

Mariusz Klimek, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gd. w Cieplewie
Obecny stan prawny pozwala na łączenie dwóch form organizacyjnych działalności kulturalnej, czyli biblioteki publicznej z ośrodkiem kultury, ale nasuwa się pytanie czy będzie to dobre rozwiązanie. Biblioteka, po włączeniu w nową strukturę, traci osobowość prawną, tym samym znika z rejestru samorządowych instytucji kultury, które w swojej działalności statutowej upowszechniają czytelnictwo i kulturę informacyjną. To budzi mój niepokój, gdyż może, w dalszej perspektywie, doprowadzić do marginalizacji znaczenia biblioteki w społeczności lokalnej. Zastanawia mnie fakt, czy po dokonaniu połączenia biblioteka będzie miała potencjał do dalszego rozwoju, czy będzie możliwość aplikowania o środki zewnętrzne na zakup nowości wydawniczych, promocję czytelnictwa. Obecny stan prawny zmusza mnie do pogodzenia się z decyzją Rady.

Małgorzata Osowska, radna gminy Pruszcz Gd., członek komisji oświatowej
Uważam, że to bardzo dobry pomysł i to nie tylko ze względów ekonomicznych. Jestem stałą czytelniczką filii w Straszynie, w której ciągle coś się dzieje, są spotkania, księgozbiór jest dostosowany dla każdego czytelnika, małego czy dużego. Gdy tylko na rynku wydawniczym pojawi się nowość, w Straszynie ona już jest. A w bibliotece w Cieplewie nic się nie dzieje. Widząc zapał Grzegorza Cwalińskiego, dyrektora OKSiR, widząc co i ile się robi dla mieszkańców w ośrodku i z jakim rozmachem, wierzę, że biblioteka tylko zyska na takim połączeniu. W OKSiR wszystko jest genialne. Pewnie dyrektor Cwaliński zyska także pieniądze na książki, na organizację spotkań z autorami. Musimy walczyć o wzrost czytelnictwa. Przytoczę liczby. W Straszynie aktywnych czytelników jest 600, a
w Cieplewie i Wiślinie po 200.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie