Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Cedry Wielkie: Sezon się nie zaczął, a już brakuje miejsc w przystani w Błotniku

Wawrzyniec Rozenberg
Przystań w Błotniku stała się ważnym portem żeglarskim Wybrzeża
Przystań w Błotniku stała się ważnym portem żeglarskim Wybrzeża Wawrzyniec Rozenberg
Przystań w Błotniku bije rekordy popularności. Wciągu zaledwie kilku miesięcy stała się ważnym portem żeglarskim Wybrzeża. Nie można już wykupić tu stałego miejsca postojowego dla jachtu, bo wszystkie, sześćdziesiąt zostało zajętych jeszcze przed sezonem.

Są tu doskonałe warunki do podstawowego szkolenia żeglarskiego - powiedział Piotr Mroczek, komandor Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku, który jest administratorem przystani wchodzącej w skład Pętli Żuławskiej.

- Na Martwej Wiśle w tym rejonie nie pływają większe statki. Akwen jest dość duży, więc można organizować regaty dla dzieci i młodzieży.

Komandor Mroczek dodaje, że żeglarze wracający z dłuższych rejsów po Bałtyku polubili już to miejsce. - Inni wybierają tu postój, przed wyruszeniem na Zalew Wiślany lub rejsy po Wiśle - mówi. - Na plus przekłada się położenie przystani, nieopodal drogi krajowej nr 7. Dla właścicieli jachtów z centralnej części kraju ma to istotne znaczenie. Jedynym minusem jest stary most w Sobieszewie, który trzeba pokonać, aby wyjść w Górkach Wschodnich na Zatokę Gdańską.

Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą w Błotniku

W Cedrach Wielkich powstał niedawno także Klub Morski Cedrus, którego celem jest żeglarskie szkolenie dzieci i młodzieży. Klub otrzymał od PKM łódź wiosłową, a Nawimor, firma, która budowała przystań, podarowała dziesięć nowych żaglówek typu optymist z pełnym ożaglowaniem. Szkolenie teoretyczne trwało w szkołach zimą. Po otwarciu sezonu rozpoczną się zajęcia praktyczne.

Decyzja o budowie przystani, chociaż z wykorzystaniem pieniędzy Unii Europejskiej, nie była łatwa - przyznał Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie. - Część radnych widziała w tym możliwość rozwoju turystyki na terenie gminy, inni uważali, że żadne jachty tu nie zawitają. A teraz po pierwszym sezonie, przystąpiliśmy do rozbudowy przystani i zwiększenia miejsc do cumowania. Budujemy dwa następne pomosty na dwadzieścia jachtów. Wykorzystamy w tym celu rezerwowe pieniądze przeznaczone wstępnie na żeglarską pętlę.

Dla kogo brakuje miejsca, cumuje przy palach, które zostały z czasów, gdy cumowały tu barki.

Jestem przekonany, że powstanie w pobliżu warsztat szkutniczy, który zajmie się naprawą jachtów oraz ich konserwacją – dodaje wójt Goliński. - Utwardzony plac, na którym zimą stoją jachty wyjęte z wody, służył będzie latem, jako parking, ale będzie można również organizować na nim imprezy plenerowe.

Otwarcie sezonu w Klubie Morskim Cedrus zaplanowano na 31 maja, ale imprezy w Błotniku trwać będą trzy dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto