Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Giełda zostaje w Pruszczu Gdańskim. Zostaje przeniesiona na drugą stronę ulicy. Co z giełdą w Cieplewie? Mieszkańcy protestują

Danuta Strzelecka
Fot. Wawrzyniec Rozenberg
W niedzielę, 30 grudnia, koniec giełdy w Pruszczu Gd. w dotychczasowej lokalizacji na lotnisku przy ul. Powstańców Warszawy. Kupcy, którzy od niemal 30 lat co niedziela spotykali się tutaj, przeniosą się na drugą stronę ulicy. Uroczyste przeniesienie "przez ulicę" odbędzie się jutro o godz.10. Co z planowaną od stycznia giełdą w Cieplewie? Mieszkańcy nie chcą się zgodzić na giełdę w ich okolicy.

Giełda zostaje w Pruszczu Gdańskim. Zamiast na lotnisku będzie funkcjonowała po drugiej stronie ulicy. Zajmie miejsce dwóch parkingów, które tam się znajdowały do tej pory. Jutro, w ostatnią niedzielę grudnia, kupcy po raz ostatni będą handlować na dotychczasowym miejscu. Od 6 stycznia giełda funkcjonować będzie po drugiej stronie ulicy. Do właścicieli tych terenów przychodziło wiele osób, którym los giełdy i handlujących nie był obojętny, którzy chcieli zachować tradycje giełdy w tym miejscu i miejsca pracy wielu ludzi.

- Jutro (30 grudnia) o godz. 10 odbędzie się symboliczne przeniesienie giełdy "przez ulicę" - mówi Nikola Papiernik, z Porozumienia Nasza Giełda i współwłaściciel terenów nowej giełdy. - Przenosimy giełdę na tereny prywatne, ale dalej będzie w tej okolicy i to bardzo blisko. Sami handlujący przyszli do nas z taką inicjatywą. Giełda w tej części Pruszcza istnieje prawie od 30 lat. Przyzwyczajeni do tej lokalizacji są kupcy, którzy handlują na niej oraz klienci. Dogadaliśmy się i giełda ruszy od następnej niedzieli - 6 stycznia. Myślimy o handlujących i mieszkańcach okolicznych. Dla nas i całej wsi Roszkowa to też stały dochód.

Wcześniej pisaliśmy:Giełda w Pruszczu do likwidacji - dezycja zapadła

Nowa giełda zajmie teren od Akademii Paznokcia w stronę Roszkowa.

- Będzie na miejscu dwóch parkingów, które były tam od lat. Ich właściciele zgodzili się, by na tym terenie znajdowała się giełda - dodaje Nicola Papiernik.

- Staną tam stoiska handlowe. Także starocie, by utrzymać klimat giełdy oraz gastronomia. Zapewniamy zaplecze sanitarno-techniczne oraz miejsca handlowe i parkingowe w wystarczającym zakresie. Teraz wiadomo, że przez dwa najbliższe miesiące będzie mniej osób, bo zwykle o tej porze jest mniej kupujących, ale od marca planujemy przygotować nawierzchnię, żeby było wygodnie dla wszystkich. Dla nas to też inwestycja.

Teren, na którym stanie nowa giełda jest prywatny. Wszyscy właściciele wyrażają chęć, by tam istniała giełda. Jak zapewniają, będzie to miejsce mniej więcej takiej samej wielkości jak dotychczasowe. To miejsce rozwojowe - za tymi parkingami są rozległe tereny do zagospodarowania.

Zarówno kupcy, jak i mieszkańcy, a także lokalni przedsiębiorcy zgodnie uważają, że likwidacja giełdy w tym miejscu byłaby ogromną stratą dla lokalnej przedsiębiorczości.

- Szkoda marnować wypracowany przez wiele lat potencjał tego miejsca, które funkcjonuje w świadomości społecznej i jest niejako miejscem kultowym, elementem lokalnego folkloru - uważają członkowie Porozumienia Nasza Giełda.

Zobacz także:Rozrywkowe lata 70. w Pruszczu - opowieści historyka. Fonoteki, koncerty, tańce

Co z giełdą w Cieplewie?
Równocześnie trwają prace związane z przeniesieniem giełdy do Cieplewa. Najprawdopodobniej będzie funkcjonować także od stycznia. Przed świętami w Cieplewie odbyło się spotkanie dotyczące planów powstania giełdy w tej miejscowości. Jego inicjatorami byli mieszkańcy Cieplewa - Ewa Glegocińska, Alicja Bochniak, prowadząca w sąsiedztwie z giełdą gospodarstwo rolne oraz sołtys Edward Leszczyński. Na spotkanie przybyło wielu mieszkańców, którzy wyrazili głębokie niezadowolenie z inwestycji w tym miejscu.

- Zawiadomiliśmy wszystkie możliwe instytucje - starostwo, gminę, 49. Bazę Lotniczą, Regionalną Ochronę Środowiska, Wojewódzką Ochronę Środowiska, archeologów i konserwatora, bo jest to strefa archeologiczna. Czekamy na odpowiedz PKP - mówi Ewa Glegocińska, mieszkanka Cieplewa i współinicjatorka protestu mieszkańców.

- 90 procent mieszkańców jest przeciwnych lokalizacji giełdy w Cieplewie. Mamy duże zagrożenie związane z bezpieczeństwem. Taka inwestycja wiąże się z bardzo nasilonym ruchem samochodów, hałasem oraz zanieczyszczeniami. Lokalizacja giełdy w Cieplewie spowoduje uciążliwy ruch a co za tym idzie korki, kolizje, brak drogi ewakuacyjnej oraz brak dostępności komunikacyjnej dla wielu nieruchomości. Ktoś chyba nie przemyślał tej lokalizacji - dodaje Ewa Glegocińska.

Zobacz: Peryskop 22.12.18

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto