Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fontanna, zraszacze uliczne w Pruszczu Gdańskim będą działać? Jeśli tak, to kiedy? Sprawdźcie!

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Już w ubiegłym tygodniu w fontannie pojawiła się woda
Już w ubiegłym tygodniu w fontannie pojawiła się woda Fot. Danuta Strzelecka
Robi się coraz cieplej, i wielu mieszkańców dopytuje się, czy w tym roku zostanie uruchomiona fontanna w centrum Pruszcza oraz zraszacze i zdroje uliczne. Sprawdziliśmy.

Fontanna w Pruszczu Gdańskim

Przypomnijmy, fontanna i zraszacze uliczne w Pruszczu Gdańskim i w innych miejscowościach w ubiegłym roku ze względu na pandemię były nieczynne. O ile wtedy nakaz ich zamknięcia wydał główny inspektor sanitarny, o tyle w tym roku takich zaleceń nie ma. Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta w Pruszczu urządzenia te mają niedługo działać. Już w ubiegły czwartek przez krótki okres czasu leciała woda w fontannie w centrum miasta.

- W ubiegłym tygodniu rozpoczął się przegląd instalacji. Ponieważ w poprzednim sezonie był przestój, urządzenia te były nieczynne, musimy sprawdzić ich stan - mówi Mariola Barzał, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej UM w Pruszczu Gdańskim.

Na razie jednak trudno podać dokładny termin uruchomienia fontanny i zraszaczy ulicznych.

- To będzie zależało od tego, co trzeba będzie wymienić, naprawić - dodaje kierownik referatu. - Po wykonaniu tych niezbędnych prac fontanna, wszystkie zraszacze, zdroje uliczne zostaną uruchomione.

Główny inspektor sanitarny radzi

W tej sprawie wydany został oficjalny komunikat:

„(…) Ryzyko szerzenia się infekcji SARS-CoV-2 w przypadku uruchomienia fontann, instalacji wodnych typu „dry-plaza” i podobnych oraz tężni ulicznych wynika przede wszystkim z licznego gromadzenia się ludzi wokół powyższych obiektów i związanej z tym możliwości szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. Ewentualne skażenie aerozolu wodnego ma w praktyce niewielkie znaczenie.

W zapobieganiu zakażeniom w powyższych sytuacjach podstawowe znaczenie ma w związku z tym:

  • zachowywanie dystansu społecznego – pozostawanie w odległości min. 2 m od innych odwiedzających (nie dotyczy osób wspólnie mieszkających); unikania zgromadzeń i spotkań w większym gronie;
  • zakrywanie ust i nosa – przy pomocy maseczki lub chustki, w tym także przy korzystaniu z tężni;
  • częste mycie i dezynfekcja rąk.

Skażenie aerozolu wodnego wytwarzanego przez różne typy fontann w praktyce jest nikłe, biorąc pod uwagę łatwe utrzymanie chroniącej przed tym odległości osób odwiedzających od fontanny (min. 2 m lub więcej w zależności od rozprysku wody), bardzo znaczne rozcieńczenie cząstek wirusa w wodzie fontanny oraz fakt, że wirusy nie ulegają w niej namnażaniu. Dezynfekcja wody w celu zapewnienia jej odpowiedniej jakości mikrobiologicznej, nie tylko z uwagi na SARS-CoV-2 – jest szczególnie istotna w fontannach o zamkniętym obiegu wody i w instalacjach typu „dry-plaza”, w których z góry zakłada się możliwość korzystania przez odwiedzających z zabawy lub ochłodzenia wodą. W fontannach, w których nie jest wytwarzany aerozol wodny, przy korzystaniu z nich zgodnie z przeznaczeniem, tj. jako ornamentu dezynfekcja wody ma mniejsze znaczenie, podobnie jak w instalacjach przepływowych (...)”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto