Paweł Stankiewicz
Lechia Gdańsk na zakończenie zgrupowania w Turcji zmierzy się dziesiątym zespołem słowackiej ekstraklasy, SKF Sered. W tym meczu nie zagrają Lukas Haraslin, który jest blisko podpisania kontraktu z Sassuolo oraz Żarko Udovicić, któremu został zalecony odpoczynek. Początek spotkania o godzinie 10 czasu polskiego. Zapraszamy na relację na żywo. Lechia wygrała 2:1.

Lechia Gdańsk - SKF Sered 2:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Senad Jarović (38), 1:1 Kristers Tobers (54), 2:1 Flavio Paixao (84)

Lechia: Alomerović (46 Kuciak) - Żuk (61 Fila), Dymerski (61 Nalepa), Kobryń (61 Maloca), Wszołek (46 Conrado) - Kałuziński (31 Tobers) - Rugowski (31 Mihalik), Gajos, Urbański (61 Lipski), Egy (61 Kałuziński) - Sezonienko (46 Rugowski - 61 Paixao)

Trener Piotr Stokowiec w ostatnim sparingu mocno rotował składem chcąc sprawdzić głównie młodych zawodników na różnych pozycjach i w innych konfiguracjach personalnych. W pierwszej połowie zagrała głównie młodzież wsparta Maciejem Gajosem. W trakcie tej części gry na boisku pojawili się jeszcze Jaroslav Mihalik i Kristers Tobers. Plac gry opuścili Sebastian Rugowski i Jakub Kałuziński, którzy jednak w drugiej połowie wrócili do gry. Zdolna młodzież biało-zielonych w starciu z dziesiątym zespołem ligi słowackiej zaprezentowała się korzystnie, ale też zawodnicy mogli się przekonać, jak dużo pracy ich jeszcze czeka. Prawdziwy ból głowy ma trener Stokowiec, bowiem kurczy mu się grono piłkarzy z ekstraklasowym doświadczeniem. Kontuzjowany jest Jakub Arak, po urazie wraca dopiero Jarosław Kubicki, ale nie gra jeszcze w sparingach, do tego problemy zdrowotne dotknęły Żarko Udovicicia i trudno powiedzieć czy będzie gotowy na pierwszy mecz, a Lukas Haraslin odchodzi do włoskiego Sassuolo. To bardzo duże ubytki, których nie da się zastąpić młodzieżą. Szkoleniowiec biało-zielonych nie ukrywa, że są prowadzone rozmowy, aby do zespołu dołączyło dwóch albo trzech nowych piłkarzy, ale pierwszy mecz ligowy już za tydzień i być może będzie musiał wybierać skład spośród tych zawodników, których obecnie ma do dyspozycji. To by oznaczało, że niemal cała ławka rezerwowych byłaby młodzieżowa. Prezes Adam Mandziara zadbał o to, aby w porównaniu do jesieni bardzo mocno osłabić zespół, a to może nie być koniec, bowiem Daniel Łukasik jest o rok od tureckiego Ankaragucu. Rozmowy są równie zaawansowane, co w przypadku Haraslina z Sassuolo. Być może trzeba będzie porozmawiać i dojść do porozumienia ze Sławomirem Peszką i Rafałem Wolskim. Obaj mają wolną rękę w szukaniu nowych klubów, ale nikt nie zaproponuje im tak wysokich kontraktów, jakie mają w Gdańsku. Obaj trenują z rezerwami Lechii i kto wie, czy wiosną dalej nie będą grać w zespole trenera Stokowca.

Nie da się jednak ukryć, że wobec straty Haraslina wzmocnienia są potrzebne, ale Lechia potrzebuje konkretnych piłkarzy. Mówi się, że w kręgu zainteresowań biało-zielonych są pomocnik Bartosz Nowak z Sandecji Nowy Sącz i napastnik Omar Haydary z Olimpii Grudziądz. Kibice jednak liczą na to, że do zespołu dołączą jeszcze lepsi piłkarze, a w Polsce okno transferowe zamknie się dopiero z końcem lutego.

W pierwszej połowie ostatniego sparingu w Turcji inicjatywę miała drużyna słowacka, ale to nie może dziwić przy tak młodzieżowym składzie biało-zielonych. Lechia próbowała się odgryzać, ale strzał Sebastiana Rugowskiego obronił bramkarz rywali. W 35 minucie było spore zamieszanie w polu karnym gdańskiego zespołu, ale na szczęście żaden z zawodników Sered nie zdołał oddać celnego strzału. Jednak minutę później padł gol dla drużyny ze Słowacji, kiedy po rzucie rożnym jeden z zawodników popisał się celnym strzałem głową.

Lepsza w wykonaniu Lechii była druga połowa, ale też z czasem na boisku pojawiało się coraz więcej doświadczonych piłkarzy. Jednak wyrównujący gol dla biało-zielonych padł wtedy, gdy na placu gry była jeszcze głównie młodzież. W 54 minucie z rzutu rożnego dośrodkował Egy Maulana Vikri, a na raty piłkę do siatki pod poprzeczkę posłał Tobers. Dla Łotysza to już drugi gol dla Lechii, a poprzednio trafił w sparingu z Dynamem Moskwa. Na sześć minut przed końcem spotkania kolejny rzut rożny Lechii okazał się skuteczny. Dośrodkował Gajos, a gola strzałem głową zdobył Flavio Paixao. To jego czwarta bramka w zimowych meczach sparingowych. Jeszcze trzy minuty później Mihalik przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem Sered, ale biało-zieloni wygrali ostatni test przed ligą. Bilans zimowych sparingów, to sześć meczów, cztery zwycięstwa i dwie porażki.

90 min. - koniec meczu. Lechia wygrała z Sered 2:1

87 min. - Mihalik sam na sam z bramkarzem Sered, który jednak popisał się bardzo dobrą interwencją

84 min. - na niego o Lechia może ciągle liczyć! Flavio Paixao strzela gola i to jego czwarta bramka w zimowych meczach sparingowych! Po dośrodkowaniu z rogu Gajosa bramkę strzelił głową Flavio. Lechia - Sered 2:1

83 min. - defensywę rywali próbował zaskoczy Jaroslav Mihalik, ale wywalczył rzut rożny

75 min. - mecz jest wyrównany i od kilku minut gra toczy się głównie w środkowej strefie boiska

67 min. - świetną interwencją popisał się Dusan Kuciak. Po chwili akcję wyprowadziła Lechia, ale po zagraniu Fili do Flavio szybsi okazali się obrońcy Sered.

61 min. - w zespole Lechii na boisko weszli: Fila, Maloca, Nalepa, Kałuziński, Lipski i Paixao

54 min. - Kristers Tobers strzela gola i to jego druga bramka w sparingach w Turcji. Egy Maulana Vikri dośrodkował z rzutu rożnego, a Tobers strzałem pod poprzeczkę zdobył wyrównującą bramkę. Lechia - Sered 1:1!

46 min. - trzy zmiany w Lechii: Kuciak wszedł za Alomerovicia, Rugowski zmienił Sezonienkę, a Conrado gra za Wszołka

46 min. - początek drugiej połowy

45 min. - koniec pierwszej połowy. Lechia - Sered 0:1

43 min. - dobre dośrodkowanie Tobersa z rzutu wolnego, ale obrońcy Sered zdołali wybić piłkę

38 min. - po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Senad Jarović skierował piłkę głową do bramki biało-zielonych. Lechia - Sered 0:1

35 min. - zamieszanie w polu karnym biało-zielonych, ale zawodnicy słowackiej drużyny nie oddali celnego strzału

31 min. - dwie zmiany w Lechii: za Kałuzińskiego wszedł Tobers, a za Rugowskiego zagra Mihalik

23 min. - dośrodkowywał Wszołek, który nieźle radzi sobie na lewej obronie, ale wprost w ręce bramkarza

21 min. - strzał Rugowskiego obronił bramkarz Sered

19 min. - Słowacy przejęli inicjatywę i nawet strzelili gola, ale uczynili to ze spalonego, więc sędzia bramki nie uznał

15 min. - pierwszy strzał, ale zawodnik Sered posłał piłkę obok słupka bramki biało-zielonych

10 min. - dobra gra Lechii, która występuje w młodym składzie. Akcja Kałuzińskiego, który został jednak powstrzymany przez defensywę rywali

1 min. - początek meczu

Biało-zieloni od soboty, 18 stycznia, są na zgrupowaniu w Turcji, które potrwa do końca miesiąca. Podopieczni trenera Stokowca zaplanowali pięć meczów sparingowych. Na początek pokonali niemieckiego drugoligowca Greuther Fürth 3:0, a następnie przegrali z Rubinem Kazań 0:1, pokonali Beroe Stara Zagora 1:0 oraz wygrali z Dynamem Moskwa 2:0. Na zakończenie zgrupowania w Turcji biało-zieloni zmierzą się ze słowackim zespołem SKF Sered (31 stycznia, godz. 10 czasu polskiego). Tutaj nastąpiła zmiana rywala, bowiem początkowo biało-zieloni mieli grać z czeskim zespołem FC Slovacko. Rundę wiosenną Lechia rozpocznie 7 lutego (godz. 20.30) wyjazdowym meczem ze Śląskiem Wrocław, a tydzień później rozegra pierwszy ligowy mecz w Gdańsku, z Piastem Gliwice.