Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim. Nabór trwa tylko do 14 września 2020

Redakcja
fot. P. Świderski/archiwum
Jeszcze tylko do 14 września mogą zgłaszać się chętni na studia na kierunku etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim. Ogłoszenie listy kandydatów nastąpi 16 września, a listy osób przyjętych – 24 września.

Etnofilologia kaszubska to studia stacjonarne I stopnia prowadzone na Uniwersytecie Gdańskim. W programie studiów zawarto m.in. naukę języka kaszubskiego, przedmioty językoznawcze, przedmioty literaturoznawcze i kulturoznawcze czy historię Kaszub i ruchu kaszubsko-pomorskiego. Wśród studentów kaszubistyki są: poloniści, angliści, etnografka, archeolog, tłumacz, dziennikarka i przedstawiciele różnych obszarów sztuki: śpiewu i tańca, haftu, malarstwa. Warto wiedzieć, że aby zapisać się na studia, nie trzeba znać kaszubskiego, choć matura z tego języka daje więcej punktów podczas procesu rekrutacji.

Zasady naboru

Rekrutacja na etnofilologię kaszubską - jak na wszystkie kierunki studiów na UG - odbywa się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (irk.ug.edu.pl). Nabór został przedłużony i trwa do 14 września. Ogłoszenie listy kandydatów nastąpi dwa dni później, a 24 września dowiemy się, kto ostatecznie od października trafi do grona studentów etnofilologii.
Jak tłumaczy Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego, limit studentów na tym kierunku wynosi 25 miejsc. - Jest to jednocześnie minimalna liczba osób niezbędna do uruchomienia kierunku – podkreśla przedstawicielka uczelni.
Na obecnym etapie rekrutacji UG nie zdradza jednak, ile osób już zapisało się na te studia. W ubiegłym roku liczba kandydatów wyniosła 42 i tym samym kierunek został uruchomiony.
Nabór odbywa się na podstawie konkursu świadectw dojrzałości.

Pod uwagę brane są wyniki matury z:

  • j. polskiego
  • j. obcego,
  • a także jednego z przedmiotów do wyboru:
  • j. kaszubskiego
  • historii
  • historii sztuki
  • WOS-u
  • filozofii
  • matematyki
  • geografii
  • fizyki/fizyki i astronomii
  • biologii,
  • drugiego j. obcego
  • j. łacińskiego i kultury antycznej.

Dodatkowo, jeżeli kandydat zdał maturę z j. kaszubskiego na więcej niż 70 proc. otrzymuje w postępowaniu rekrutacyjnym dodatkowe 10 punktów.
10 punktów otrzymują także laureaci Dyktanda Kaszubskiego. Miejsce gwarantowane mają za to trzej laureaci Konkursu Wiedzy o Pomorzu organizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Studia w formule hybrydowej

Ze względu na obecną sytuację, część zajęć, także na etnofilologii kaszubskiej będzie odbywać się online.

W nowym roku akademickim, w semestrze zimowym 2020/2021, zajęcia na Uniwersytecie Gdańskim będą się odbywały w systemie hybrydowym. Większość z nich będzie się odbywała online, a na uczelni będą organizowane tylko te, których nie można przeprowadzić zdalnie, np. laboratoria, zajęcia terenowe, wybrane warsztaty czy ćwiczenia – tłumaczy rzeczniczka UG.

Dodaje, że zawieszone są nadal wydarzenia naukowe, sportowe i artystyczne, organizowane na terenie Uniwersytetu Gdańskiego.
Na pierwszym roku studiów etnofilologii w budynku Uniwersytetu będzie odbywać się tylko praktyczna nauka j. kaszubskiego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto