Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzikie wysypiska plagą polskich lasów. Leśnicy przestrzegają przed wyrzucaniem odpadów w niedozwolonych miejscach

Anna Gawrońska
Nadleśnictwo Kolbudy
Liczba śmieci pojawiających się w lesie stale rośnie. Często zapominamy, że przyroda to nasze wspólne dobro.

Wyrzucając śmieci w lesie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że może być to przyczyną nie tylko brzydkiego wyglądu, ale również groźnych chorób. Zwierzęta znajdując w lesie śmieci mogą zarazić się chorobą ASF. Afrykański pomór świń jest to choroba wirusowa, która dotyka świń domowych oraz dzików. Zakażenie świń przebiega powoli i dotyka znaczny odsetek zwierząt w stadzie, dlatego jest tak niebezpieczna dla zwierzyny. Nielegalne wysypiska śmieci są również przyczyną chorób ludzi. Śmieci wyrzucone w lesie nie są oddzielone od podłoża warstwą wytrzymałej folii i warstwą żużlu, tak jak to jest w przypadku wysypisk legalnych. Sprawia to, że substancje toksyczne przenikają do gleby i wód gruntowych. Na obszarze nielegalnych wysypisk można odnotować podwyższone skupienie metali ciężkich, miedzi, niklu, cynku, chromu i rtęci. Skutkiem tego jest zakażenie wód podziemnych i powierzchniowych, a co za tym idzie również wody pitnej.

Nielegalne wyrzucanie śmieci doprowadza także do zaburzenia ekosystemu oraz prowadzą do śmierci drzewostanów. Pozostawione odpady z czasem zaczynają się rozkładać, ponieważ nie ma możliwości pełnej kontroli nad dzikimi wysypiskami. Takie warunki sprzyjają rozwijaniu się bakterii chorobotwórczych oraz grzybów. Nieprzyjemne zapachy przyciągają zwierzęta, takie jak: szczury, myszy, komary, które roznoszą zaraźliwe choroby.

Dodatkowo zalegające śmieci na nielegalnych wysypiskach mogą doprowadzić do powstania samozapłonu, który spowoduje przeniknięcie do atmosfery, gleby oraz wody trujących substancji, w tym rakotwórczych.

Pozostawione śmieci mogą prowadzić do bezpośredniej śmierci dzikiej zwierzyny. Torebki foliowe mogą spowodować zachłyśnięcie się zwierzęcia, a odłamki szkła lub metalu mogą powodować okaleczenia.

Niedawno na stronie internetowej Nadleśnictwa Kolbudy pojawiło się nagranie, na którym widać jak mężczyzna wyrzuca śmieci w lesie. Dzięki kamerom umieszczonym przez leśników, został on zarejestrowany. W sieci zawrzało. Pojawiło się wiele opinii dotyczących takiego postępowania, a większość internautów domagało się opublikowania wizerunku mężczyzny, twierdząc, że jest to przestępstwo zarówno w aspekcie prawnym, jak również moralnym.

Zdecydowaliśmy się opublikować nagranie z fotopułapki, ponieważ chcieliśmy przestrzec inne osoby, że takie kamery znajdują się w lesie i w każdym momencie można odnaleźć sprawcę

- informuje Marcin Poniecki z Nadleśnictwa Kolbudy.

Leśnicy dodają także, że dzięki temu nagraniu coraz więcej ludzi zgłasza się ze skruchą i przyznaje do wyrzucania śmieci w lesie. W ramach zadośćuczynienia chcą posprzątać swoje odpady. Uczestnik nagrania również się zgłosił. Obecnie trwają z nim rozmowy. Nadleśnictwo w Kolbudach planuje zakup dodatkowych kamer, ponieważ ilość wyrzucanych odpadów jest coraz większa. Sprzątanie śmieci należy do obowiązków leśniczych z Kolbud, którzy na ten cel przeznaczają 200 tysięcy złotych, a w skali krajowej jest to aż 10 milionów złotych.

Największą ilość śmieci stanowią odpady wielkogabarytowe, których ciężko się pozbyć z domu. Dużą część śmieci zalegających w lesie stanowią również odpady wyrzucane przez turystów, w tym z domków letniskowych. Niestety osoby wypoczywające nad jeziorem lub w domkach w lesie nadal zapominają o zabieraniu śmieci ze sobą

- mówi Małgorzata Hagno, specjalista ds. ochrony lasu, przyrody i edukacji.

Odpady pojawiają się głównie w miejscach uczęszczanych przez ludzi. Drogi, trasy rowerowe, okolice jezior są terenami, na których najszybciej można znaleźć śmieci. Bardzo często zdarza się, że z przejeżdżającego samochodu przez okno wyrzucane są odpady . Trzeba zauważyć, że nawet jeden woreczek wyrzucony w lesie staje się elementem większej części, która ostatecznie zaśmieca środowisko naturalne i powoduje ogromne szkody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto