Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa miesiące e-hulajnóg w Pruszczu. Opinie wśród mieszkańców podzielone

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Już ponad dwa miesiące mieszkańcy Pruszcza cieszyć się mogą nową formą transportu, jakim stały się elektroniczne hulajnogi w naszym mieście. Entuzjazm jest jednak podzielony. Pojawiają się bowiem głosy, że porzucane często przez użytkowników pojazdy zagracają miejski chodnik. Sprawa nie jest prosta także dla samej prekursorskiej firmy. Zdarzały się bowiem nawet przypadki, w których hulajnogi lądowały w... rzece.

Pierwsze w Pruszczu

Od 23 października 2021 r. mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego mogą poruszać się po mieście elektrycznymi hulajnogami. Firma TIER będąca prekursorem tego typu pojazdów w naszej okolicy uruchomiła w Pruszczu flotę liczącą w sumie 100 hulajnóg.

- Pojawienie się w nowym mieście to dla nas zawsze powód do dumy, jednak wprowadzenie e-hulajnóg do miasta, w którym dotychczas nie było tej formy mikromobilności, to także duża odpowiedzialność. Naszą misją jest zmienianie mobilności na dobre poprzez zapewnienie szerokiego dostępu do bezemisyjnych środków transportu. Postawiliśmy sobie za cel również edukację w kwestii odpowiedzialnego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego szybko polubią poruszanie się e-hulajnogami – mówił w październiku Mathieu Deloly, Dyrektor Zarządzający TIER Mobility Poland.

I tak się stało. Hulajnogi stały się szczególnie popularne wśród pruszczańskiej młodzieży.

Obawy mieszkańców

Mimo wielu zalet dotyczących tego typu formy transportu, jak wskazują mieszkańcy, pojawiają się też minusy. Często porzucane przez użytkowników hulajnogi zalegają na ulicach miasta, blokując chodniki, a czasem także wyjazdy z posesji.

- Dzisiaj rano jeden z sąsiadów nie mógł wyjechać ze swojej posesji, ponieważ przed bramą ktoś zaparkował hulajnogę - mówi pan Błażej. - Podczas przestawiania hulajnogi na szczęście nie włączył się jej alarm, co często zdarza się w tego typu sytuacjach.

Problem ten dotyczy nie tylko mieszkańców próbujących poruszać się chodnikami. Sama firma kilkukrotnie była zmuszana interweniować wobec źle pozostawionych pojazdów. Doszło nawet do sytuacji, w której hulajnogi wyciągane były z... Raduni. Innym problemem, który podkreślają niektórzy mieszkańcy staje się niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą niewłaściwe użytkowanie prekursorskiej formy transportu:

- Hulajnóg prawie w ogóle nie słychać - mówi pan Paweł z Pruszcza. - Młodzi jeżdżą nimi bardzo szybko. Co więcej, często poruszają się nimi osoby pod wpływem alkoholu. Jest to duże niebezpieczeństwo dla pieszych i rowerów - dodaje.

Pomysł na czystsze powietrze?

Przez ponad dwa miesiące, elektryczne hulajnogi stały się w Pruszczu Gdańskim dość popularną alternatywą dla codziennego transportu. Każdą sytuację, w której znajdujemy źle zaparkowaną hulajnogę zgłaszać można do straży miejskiej, która następnie przekazuje sprawę przedstawicielom samej firmy. Rozpoczęcie działalności TIER w Pruszczu Gdańskim w swoim założeniu pozwolić miało na poprawę jakości powietrza, tak bardzo potrzebną w naszym mieście. Do tego wymagany jest jednak jeszcze większy entuzjazm mieszkańców. Już niedługo w mieście pojawi się kolejna ekologiczna alternatywa transportu. Stać się nią mają rowery Mevo, które prawdopodobnie powrócą do Pruszcza w ciągu najbliższych dwóch lat.

E-hulajnogi w Polsce

Od kilku lat w większych miastach Polski, elektryczne hulajnogi sukcesywnie tworzą coraz bardziej popularną formę transportu. Operator otwierający swoją działalność w Pruszczu Gdańskim, działa obecnie w kilkunastu miastach w Polsce. Wraz ze wzrostem popularności, wzrosło także niebezpieczeństwo związane z użytkowaniem tego typu sprzętu. Od 20 maja 2021 r., zgodnie z polskim prawem hulajnogi elektryczne i inne tego typu urządzenia zostały uznane za pojazdy. W życie weszły nowe przepisy, które zakazują jazdy chodnikiem, we dwójkę na jednej hulajnodze lub po alkoholu, a nakazują poruszanie się zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Należy także pamiętać, że maksymalna dozwolona prędkość przy poruszaniu się elektryczną hulajnogą wynosi 30 km/h.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto