Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. W Kolbudach pracownicy urzędu pomogą załatwić formalności

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Arch NM
Pracownicy Urzędu Gminy Kolbudy pomogą mieszkańcom gminy w procedurach formalnych, niezbędnych do sięgnięcia po dofinansowanie z Programu „Czyste Powietrze”. W ramach tego dofinansowania można wymienić źródła ciepła, docieplić budynki czy zamontować ogniwa fotowoltaiczne. Gmina ma także własny program "Zielone Kolbudy".

Jak informują urzędnicy, do Urzędu Gminy Kolbudy często kierowane są pytania dotyczące możliwości dofinansowania na wymianę źródeł ciepła, docieplenia budynków czy montaż ogniw fotowoltaicznych. Jedną z nich jest złożenie stosownego wniosku w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”.

- Od pewnego czasu aplikacje przyjmowane są jednak wyłącznie drogą elektroniczną, co dla wielu osób jest czynnością dość skomplikowaną. Właśnie z myślą o nich Urząd Gminy Kolbudy postanowił uruchomić specjalne dyżury, podczas których pracownicy pomogą w sięganiu po środki z rządowego programu - mówią.

Gdzie składać wnioski "Czyste powietrze"

Wnioski do WFOŚIGW można składać samodzielnie poprzez Portal beneficjenta lub w Urzędzie Gminy Kolbudy:

  • w poniedziałki w godzinach od 8.00 do 13.00
  • w środy w godzinach od 13.00 do 15.00

po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty pod numerem telefonu 58 691-05-45 lub 58 691-05-35.

- Uruchomienie w naszym urzędzie dyżurów w zakresie Programu „Czyste Powietrze” jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Projekt był kiedyś realizowany na poziomie samorządów, jednak kilkanaście miesięcy temu kompetencję tę w całości przejęły Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chcemy ułatwić naszym mieszkańcom sięganie po środki zewnętrzne. Leży to w interesie osób ubiegających się o dofinansowanie, jak i gminy, która stara się poprawiać jakość powietrza. Najlepszą na to metodą jest eliminacja przestarzałych źródeł ciepła, czemu służy właśnie Program „Czyste Powietrze”.

Oprócz rządowego projektu gmina Kolbudy realizuje również swój własny - „Zielone Kolbudy”. W tym przypadku nabór wniosków prowadzony jest na początku roku.

- Tu również mieszkańcy mogą uzyskać do 5 tys. zł dofinansowania na montaż fotowoltaiki, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Zainteresowanie jest zawsze bardzo duże - dodaje wójt.

Dla kogo program "Czyste Powietrze"?

„Czyste Powietrze” to program rządowy, którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji, jakie powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych kotłach.

Dofinansowanie jest przeznaczone na:

  • zakup, wymianę, montaż źródeł ciepła,
  • instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
  • mikroinstalację fotowoltaiczną,
  • ocieplenie przegród budowlanych,
  • stolarkę okienną i drzwiową,
  • audyt energetyczny, dokumentację projektową.

Program jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków, lub lokali mieszkalnych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej.

Jak składać wnioski?

Istnieje możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych do sześciu miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie, ale rozpoczętych nie wcześniej niż 15.05.2020 r.
Aby złożyć wniosek, należy założyć konto na Portalu beneficjenta zalogować się i uzupełnić wniosek (na adres e-mail wysłany jest link aktywacyjny).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto